Кредитор Celsius Network: від успіху до краху

Кредитор Celsius Network: від успіху до краху

Лендингова платформа Celsius Network завдяки агресивному менеджменту змогла показати на старті вражаючі результати. Однак непрозоре ведення бізнесу з елементами схеми Понці спричинило банкрутство проєкту.

З чого все починалося

Компанію Celsius заснували Алекс Машинський, Нюк Голдштейн та Даніель Леон під час буму ICO у 2017 році.

Кредитор Celsius Network: від успіху до краху
Алекс Машинський. Джерело: Flikr

Це була централізована лендингова платформа, головні послуги якої – вклади в біткоїнах і криптовалютах, а також кредити в цифрових активах.

Левова частка маркетингової кампанії Celsius була побудована на негативному сприйнятті банків. А у генерального директора Алекса Машинського була улюблена фраза: «Банки вам не друзі», яку він надрукував на своїх сорочках. На сайті Celsius також був слоган: Unbank Yourself, який перекладається як «Звільніть себе від банків». При цьому користувачів запевняли, що вклади в Celsius захищені, а ризики мінімальні.

Платформа пропонувала понад 7% доходу на стейблкоїни, від 6 до 7,25% – для деяких криптовалют і 6,25% – для біткоїнів.

Протокол також надавав позичальникам власні токени за вищими ставками: від 10% до 30%. Відсотки за депозитом виплачували щотижня.

Крім того, Celsius надавав можливість переказу цифрових валют без комісій між користувачами, були доступні послуги торгового майданчика, а також інтеграція DeFi-продуктів.

Представники Celsius запевняли, що платформа використовує активи інвесторів виключно для кредитування всередині протоколу та операцій з видобутку біткоїнів. Як підтвердження наводили заяви користувачів про «прозорість» і запевнення розробників про проведення «аудитів у режимі реального часу».

До 2020 року компанія продемонструвала вибухове зростання: до цього моменту Celsius залучив $10 млрд клієнтських активів і понад $1 млрд позичок. У травні 2022 року близько 1,7 млн осіб були клієнтами Celsius із $11,7 млрд активів. Обсяг виданих кредитів сягнув $8 млрд.

Точка неповернення

Згодом Celsius перестало вистачати фінансів. Щоб продовжувати обіцяти клієнтам високі доходи, компанії довелося вкладати кошти у більш складні та високоризикові проєкти: Terra, Lido, BadgerDAO, Stakehound тощо.

«Вони зазнавали збитків. Доходи за вкладами у них були фейковими та субсидувалися. По суті вони здійснювали виплати за схемою Понці», – заявив співзасновник інвестиційної компанії Castle Island Venture Нік Картер.

Платформа Celsius 13 червня 2022 року призупинила виведення коштів, обмін та перекази між аккаунтами. Компанія пояснила це «екстремальними ринковими умовами» та бажанням запобігти масовому вилученню депозитів. Проте експерти відразу заговорили про «крайню неплатоспроможність» Celsius і попередили вкладників, що заморожування рахунків майже завжди веде до повного краху.

Кредитор Celsius Network: від успіху до краху
Джерело: Flikr

Побоювання підтвердилися за місяць – 13 липня. Celsius подав добровільну заяву про банкрутство до суду Південного округу Нью-Йорка. У документі йшлося про розрив у $1,2 млрд, що утворився між борговими зобов'язаннями на $5,5 млрд і наявними активами на $4,3 млрд. При цьому лише $170 млн активів Celsius припадає на фіатні кошти. Решта була інвестована в криптовалюти та токени, більшість яких виявилася неліквідною.

Суди та надії інвесторів

Як виявилося, згідно із законодавством про банкрутство, судова система мало що змогла зробити для інвесторів, оскільки компанія змогла перестрахуватись щодо цього. Так, за рішенням суду Південного округу Нью-Йорка виявилося, що активи на прибуткових рахунках Celsius належать компанії, а не інвесторам. Суддя сказав, що умови використання Celsius є «дійсним контрактом, що має юридичну силу», умови якого недвозначно передають право власності на зароблені активи Celsius.

Проте Комісія з торгівлі товарними ф'ючерсами (CFTC) провела розслідування діяльності кредитора Celsius та керівництва компанії. Вони дійшли висновку, що інвесторів фірми навмисно ввели в оману. Крім того, після розслідування розкрилася інформація, що Машинський встиг вивести близько $10 млн безпосередньо перед початком процесу ліквідації.

Згідно із судовими документами, Комісія з цінних паперів і бірж (SEC) та прокуратура Манхеттена також ведуть розслідування діяльності організації. При цьому в США на рівні штатів неодноразово лунали звинувачення у шахрайстві на адресу компанії. Сам Машинський себе винним не вважає.

SEC подала позов проти кредитора Celsius, і колишнього CEO компанії Алекса Машинського було заарештовано вранці 13 липня 2023 року з правом вийти під заставу в $40 млн.

Щоб розрахуватися з інвесторами та провести процедуру банкрутства, Celsius погодився на продаж стартапу GK8. Активи самої компанії на аукціоні викупив консорціум Fahrenheit. Він має надати капітал, команду менеджерів і технології для створення та роботи нової компанії (NewCo).

Що маємо в результаті

Роками Celsius обіцяв приголомшливі відсотки на вклади, пропонуючи користувачам «альтернативу» банків. У різних соцмережах і через ЗМІ Машинський агресивно просував наратив «Банки вам не друзі» та переконував тих, хто й не цікавився цифровими валютами, вийти на цей ринок.

Машинський приховував той факт, що компанія використовувала ризиковані інвестиційні стратегії. Внаслідок понад пів мільйона людей, які вклали свої гроші в криптокредитора Celsius Network, залишилися ні з чим.

Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд став відомий не лише роботою над головним клієнтом для Біткоїна, а й участю у багатьох інших Біткоїн-проєктах, таких як Dark Wallet та Coinkite. Володимир Гришенко 23 квітня 2024
МВФ визнав цінність Біткоїна МВФ визнав цінність Біткоїна Фонд зазначив, що великі обсяги BTC-транзакцій зафіксовано в тих країнах, де громадяни стикаються з гіперінфляцією. Володимир Гришенко 22 квітня 2024
Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Запуск протоколу Runes відразу після халвінгу вплинув на комісії у мережі Біткоїна відчутніше, ніж очікувалося. Дмитро Харьков 22 квітня 2024