Lightning Network ефективніша, ніж платіжні системи

Lightning Network ефективніша, ніж платіжні системи

У порівнянні з традиційною системою кредитних карток, Lightning Network здійснює розрахунки набагато ефективніше і дешевше.

Традиційне використання мережі Біткоїна для розрахунків у мережі надзвичайно ефективне, оскільки розрахунки за транзакціями здійснюються приблизно кожні 10 хвилин. Біткоїн близький до Fedwire Funds Service, яка проводить близько 200 мільйонів транзакцій на рік, тоді як останній річний показник Біткоїна становив 98,5 мільйона транзакцій.

Сьогодні мережа Біткоїна близька до розрахунку вартості з поправкою на зміни на суму 3,5 трильйона доларів протягом 2023 року за витрат лише в 198 мільйонів доларів, що еквівалентно ставці комісії 0,006% за середню транзакцію. Попри те, що в наборі даних середні транзакційні витрати, очевидно, спотворені найбільшими переказами, враховуючи медіанну розрахункову вартість транзакції та медіанну комісію за транзакцію, очевидно, що транзакції біткоїнів у мережі дозволяють ефективно відправити та отримати кошти через інтернет у спосіб, що не вимагає довіри.

Lightning Network ефективніша, ніж платіжні системи
Джерело: Bitcoin Magazine PRO

Попри надзвичайну ефективність Біткоїна як глобальної незмінної розрахункової мережі, він був неідеальним для дрібних та миттєвих переказів, оскільки 10-хвилинний цільовий інтервал між блоками збільшує затримку під час розрахунків за транзакціями. Це нормально для великих сум грошей, про що свідчить чинна фінансова система, в якій нетто-розрахунок коштів між фінансовими посередниками часто не завершується протягом декількох днів або тижнів поспіль – уявіть, як MasterCard або Visa здійснюють взаєморозрахунки з такою банківською установою як JPMorgan.

З усім тим, потреба в надійних інтернет-грошах, якими можна миттєво розрахуватися практично безплатно, все ще існувала. З появою Lightning Network затримка, пов'язана з відправленням біткоїн-транзакцій, особливо для розрахунків по мікроплатежах, практично зникла. Таким чином з'явився зовсім новий варіант використання біткоїна, і грошове середовище тепер інтегровано в технологічний стек вебдодатків та сервісів по всьому світу.

Для простоти розуміння, Lightning Network працює завдяки власникам вузлів, які проводять транзакцію у ланцюжку, відкриваючи платіжні канали з іншими вузлами. Це додає ліквідності до мережі та створює мережу каналів, де достатня кількість користувачів відкривають канали один для одного. Платежі Lightning відправляються з одного вузла і переміщуються через інші вузли, які мають достатньо ліквідності в каналах, поки платіж не досягне свого пункту призначення.

Здійснюючи один платіж в мережі з відкриттям каналу, кошти в мережі Lightning можуть переміщатися з меншими труднощами та розраховуватися без очікування 10-хвилинних періодів між блоками кожної транзакції, поки канал не буде закритий іншою транзакцією в мережі. Ці канали дозволяють знизити комісію, оскільки плата стягується лише за переміщення транзакцій між вузлами, які мають ліквідність у каналах.

Прояснивши певні технічні деталі, погляньмо на вартість розрахунків у Біткоїні порівняно з поточними варіантами роздрібних розрахунків, такими як кредитні картки, і зокрема, на значне підвищення ефективності Lightning Network. Нижче ми порівнюємо верхню та нижню межі витрат традиційних платіжних систем із середньою розрахунковою вартістю транзакції Біткоїна у мережі – медіанна сплачена комісія, поділена на середній обсяг транзакції, – та середній відсоток комісії Lightning за надсилання еквівалента 1 BTC.

Слід визнати, що порівняння між середньою вартістю транзакції в мережі Біткоїна та витратами на обробку платежів традиційними системами не є зовсім точним, тому що останні дозволяють здійснювати майже миттєві платежі (але не розрахунки!). Саме тут у гру вступає величезна ефективність Lightning Network.

Lightning Network ефективніша, ніж платіжні системи
Лінійна шкала медіанних розрахункових витрат на обробку платежу при надсиланні еквівалента 1 BTC.

Та ж діаграма подана в логарифмічному масштабі нижче, щоб забезпечити більш наочне уявлення.

Lightning Network ефективніша, ніж платіжні системи
Логарифмічна шкала медіанних розрахункових витрат на обробку платежу при надсиланні еквівалента 1 BTC

Дві наведені вище діаграми показують, наскільки дешевше проводити платежі в Lightning Network порівняно з платіжними системами.

Так, традиційні платіжні системи здійснюють перекази трильйонів доларів на рік, що значно перевищує обсяг розрахунків Lightning Network. Примітка: неможливо кількісно визначити обсяг переказів Lightning, як у випадку з транзакціями в мережі. З огляду на відносний розмір мережі Lightning Network важливо пам'ятати, що мережа продовжує зростати в геометричній прогресії, що сприяє практично безплатний миттєвим переказам.

На додаток до дешевших розрахунків, Lightning Network також здійснює платежі на 60 000–140 000% ефективніше, ніж кредитні картки.

Lightning Network ефективніша, ніж платіжні системи
Множник ефективності Lightning для надсилання еквівалента 1 BTC

Хоча не можна порівнювати медіанну комісію Lightning з комісією багатонаціональної платіжної системи, особливо враховуючи незначні мікроплатежі багатьох транзакцій Lightning, характер загальнодоступних каналів і транзакцій Lightning означає, що ця технологія цілком може масштабуватися для розміщення набагато більших транзакцій, якщо/коли необхідно. Вже є опосередковані докази цього: середні розміри публічних каналів на момент написання статті досягли рекордних максимумів як у BTC, так і в доларах США.

Lightning Network ефективніша, ніж платіжні системи
Середній розмір каналу Lightning Network та відсоткова зміна за три місяці

Більшість уваги останнім часом була зосереджена на економічних можливостях біткоїна з погляду загального цільового ринку акцій, облігацій та інших засобів заощадження, але ми вважаємо поточний розвиток та зростання мережі Lightning Network надзвичайно перспективним.

Lightning Network ефективніша, ніж платіжні системи
Середній розмір каналу Lightning Network

Lightning Network має успішну екосистему, яка постійно зростає, з мікроплатежами, інтегрованими в платний медіаконтент, можливостями для краудфандингу, чайовими в соціальних мережах (привіт nostr), ринками похідних біткоїнів, такими як LN Markets (обсяги торгів якого зараз досягли історичних максимумів), та іншим.

Lightning Network ефективніша, ніж платіжні системи
Джерело: LN Markets

Прикінцева примітка:

Мережа Lightning Network, яка була запущена в результаті софтфорку Segwit у 2017 році, пройшла шлях від концептуальної ідеї до успішної глобальної екосистеми менш ніж за шість років. Як і перші дні інтернету, вузли Lighting Network та залученість користувачів пройшли шлях від нішевих розробників програмного забезпечення до масового впровадження за короткий проміжок часу.

Хоча мережа Lightning Network не є основним ньюзмейкером, технологія, реалізована в Lightning – можливість відправляти цифрові активи-носії через інтернет практично безплатно – є надзвичайно важливою подією в історії платіжних мереж, і це перша технологія, яка робить це відкритим та децентралізованим чином.

Ми дуже оптимістично налаштовані щодо подальшого розвитку та прийняття Lightning Network і вважаємо, що поява загального відкритого стандарту для миттєвого відправлення та отримання інтернет-активів за надзвичайно низьких витрат може стати чудовим рішенням для доступу до біткоїнів для мільярда людей.

Цікаво порівняти ранні дні інтернету із життєвим циклом Біткоїна. Дивлячись на розвиток цих двох мереж, можна отримати невелике уявлення про те, куди можуть рухатися Біткоїн і Lightning зі зростанням їхнього прийняття.

Як все починалося для інтернету:

Lightning Network ефективніша, ніж платіжні системи
Джерело: Зал слави інтернету.

Що ми маємо зараз:

Lightning Network ефективніша, ніж платіжні системи
Джерело: Wired

Як все починалося для Lightning Network:

Lightning Network ефективніша, ніж платіжні системи
Джерело: Lightning-Maps

Що зараз:

Lightning Network ефективніша, ніж платіжні системи
Джерело: Acinq Explorer
Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Дослідження Unchained свідчить про приголомшливе зростання володіння BTC серед американських інвесторів, при цьому у 2024 році визначальними будуть ясність регулювання та економічні фактори. Нік Хоффман 03 грудня 2023
Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Есперанто був спробою створити нову мову, якою могли б спілкуватися люди в усьому світі, але його так і не прийняли. Чи спіткає Біткоїн така сама доля? Пол Фокс 03 грудня 2023
Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Чи є прийняття Біткоїна державою чимось позитивним? Чи це поступово зруйнує ті властивості, які ми вважаємо цінними у Біткоїні? Майкл Матулеф 02 грудня 2023