Наскільки прибуткова стратегія HODL

Наскільки прибуткова стратегія HODL

Значна кількість біткоїнерів традиційно дотримуються стратегії HODL – зберігають свої BTC протягом тривалого часу. Але у новачків виникає питання: наскільки це доцільно?

Стратегія HODL

Нагадаємо, що сама назва HODL походить від помилки у написанні англійського слова «hold» на Біткоїн-форумі Bitcoin Talk, якої припустився один з користувачів у 2013 році. Автор писав, що не продаватиме біткоїн попри значне падіння його курсу. Адже він вірив у довгостроковий успіх проєкту та визнавав, що не має жодних здібностей до трейдингу.

Наскільки прибуткова стратегія HODL
Перший пост про HODL. Джерело: Bitcoin Talk.

Стратегія HODL передбачає купівлю BTC та утримання позицій попри коливання курсу. Часом це буває складно, оскільки власники біткоїнів завжди можуть піддатися FUD (страху, невизначеності та сумнівам) під час ведмежих ринків та багаторазового падіння ринкової вартості біткоїна.

Справжні ходлери взагалі не продають BTC, а лише витрачають їх (тобто купують товари та послуги напряму за біткоїни без використання фіата). До того ж як зазначає генеральний менеджер Bitcoin Magazine Крістіан Керолз, коректне розуміння гіпербіткоїнізації передбачає відмову від її представлення у фіатному вигляді.

У цій статті ми наведемо декілька прикладів стратегії HODL та пов’язаної з нею стратегії DCA (dollar-cost averaging – рівномірної купівлі біткоїна). Ми використаємо найпопулярнішу фіатну валюту (долар США) для порівняння. Проте зрозуміло, що переваги цих стратегій можуть бути досягнуті й без продажу біткоїнів чи використання доларового еквівалента, а просто внаслідок зростання купівельної спроможності біткоїна.

Практичні кейси

Розглянемо декілька варіантів застосування стратегій HODL та DCA.

Стратегія HODL: купівля BTC на $1000 та подальше утримання позиції протягом 3, 5 та 7 років.

Стратегія DCA: щомісячна інвестиція у BTC у розмірі $100 протягом 3, 5 та 7 років відповідно.

Після відповідних обчислень ми отримаємо наступну дохідність на інвестиції (ROI):

HODL (3 роки) = 348%.

HODL (5 років) = 289%.

HODL (7 років) = 7077%.

DCA (3 роки) = 7%.

DCA (5 років) = 110%.

DCA (7 років) = 633%.

Наскільки прибуткова стратегія HODL
Порівняння ROI варіацій HODL та DCA-стратегій.

Проведені розрахунки свідчать про наступне.

1. Як HODL, так і DCA показують значну дохідність у довгостроковому періоді.

2. Як правило, чим більший період, тим вищий загальний прибуток (це особливо стосується стратегії DCA через те, що вона враховує середній рівень цін протягом тривалого періоду).

3. Дохідність класичної стратегії HODL у більшості випадків вище за DCA (через те, що біткоїн має стійку довгострокову тенденцію до зростання). Проте це не завжди так, адже все залежить від курсу на момент першої HODL-інвестиції.

Більшість ходлерів комбінують HODL та DCA: тобто вони інвестували певну суму, як тільки зрозуміли всі переваги Біткоїна, та поступово додатково накопичують монети через регулярну купівлю коїнів. Хоча це призводить до усереднення дохідності у процентному вимірі, це також дозволяє максимізувати власний капітал та ефективно захистити заощадження.

Чи все так просто

Багато новачків сприймають стратегії HODL та DCA як занадто прості. Вони насправді такими є. Але їхнє успішне виконання потребують здатності абстрагуватися від зовнішніх ринкових сигналів та новин і послідовно дотримуватися сформульованих планів. Зокрема вкрай важливо утриматися від FOMO (страху втрачених можливостей) під час останніх стадій бичачого циклу. Непропорційно значна купівля активу в цей період призводитиме до поганої позиції для входу на ринок.

Але, як вже зазначалося, головним ризиком є не купівля на локальному максимумі, а втрата впевненості у довгострокових перспективах BTC та продаж під час ведмежого ринку. Психологічний тиск на інвестора може бути максимальним у цей період, адже популярні ЗМІ сприяють розповсюдженню FUD та нереалістичних сценаріїв краху Біткоїна. Але якщо інвестор продовжує накопичувати монети (наприклад, за DCA), то саме у цей період можна придбати максимальну кількість коїнів за порівняно низькими цінами.

Історичні дані свідчать про те, що більшість новачків не дотримуються такої раціональної поведінки. Навпаки, багато хто інвестує у BTC на піку (під впливом загального FOMO) в очікуванні швидких прибутків. Але незабаром настає корекція або навіть масштабний ведмежий ринок. Згодом такі інвестори не лише припиняють докуповувати монети, а й продають їх собі у збиток, адже намагаються (як вони думають) зберегти хоча б частину інвестованих коштів. Потім проходить ще трохи часу, й починається новий бичачий ринок, а найкращий момент для купівлі BTC вже втрачено.

Кити та деякі інституційні інвестори навмисно і цілеспрямовано використовують психологію недосвідчених учасників ринку задля збільшення коливань ринку й отримання додаткового прибутку. Тому незалежний та глибокий аналіз повинен слугувати основою для прийняття власних інвестиційних рішень.

Можливо, хтось запитає: чи можна покращити стратегію HODL та досягти ще більшої дохідності? Теоретично це можливо завдяки трейдингу. Якщо ви будете вдало купувати на падінні й продавати на піку, то можна отримати максимальний прибуток. Або, якщо це застосувати до ходлерів, які ніколи не продають BTC, то просто постійно докуповувати, але саме на локальних мінімумах. Але практично реалізувати цю стратегію виходить дуже в небагатьох, адже точно визначити локальне дно та пік буває вкрай складно. Переважна більшість трейдерів не тільки не отримує прибутків, а й зазнає значних збитків. Тому, напевно, якщо ви не професійний трейдер, стратегія HODL може бути гідною альтернативою.

Що у підсумку

Стратегії HODL та DCA, попри власну простоту, відображують фундаментальну віру в BTC як унікальний ринковий актив, що зрештою стане головними глобальними грошима. Отже, купівля й утримання (а за можливості – ще й регулярна докупівля монет) стають оптимальним підходом. За проведеними розрахунками за три роки можна майже гарантовано вийти в «плюс», а вже за 5-7 років досягти значних прибутків. Щодо психологічних аспектів стратегій, то найважливішими з них є здатність протидіяти FOMO та FUD, що регулярно розповсюджуються на ринку.

Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Країна почала купувати біткоїни, щойно визнала їх законним платіжним засобом. Володимир Гришенко 04 грудня 2023
Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном Останнім часом Латинська Америка стає лідером з впровадження Біткоїна, зокрема в контексті регулювання. Але чи стане цей регіон повноцінним центром майнінгу, Біткоїн-інфраструктури та гіпербіткоїнізації? Дмитро Харьков 04 грудня 2023
Помаранчеві демони Крістін Лагард Помаранчеві демони Крістін Лагард Нещодавні коментарі президента Європейського центробанку Крістін Лагард проливають світло на причини її несприйняття Біткоїна. Проте гіпербіткоїнізація все одно невідворотна. Дмитро Харьков 01 грудня 2023