Як формується ціна біткоїна

Як формується ціна біткоїна

У той час як Біткоїн-ентузіасти приділяють основну увагу технології та філософії Біткоїна, більшість людей традиційно фокусується на ціноутворенні BTC. Вони сприймають біткоїн виключно як інвестиційний актив і хочуть розібратися, від чого залежить його вартість.

Попит та пропозиція

Біткоїн не є винятком з базових економічних законів, а, отже, його ціна формується під впливом попиту та пропозиції. Але, на відміну від більшості інших активів, його пропозиція змінюється цілком передбачувано за заздалегідь визначеним алгоритмом. Кожні 10 хвилин видобувається новий блок, а винагорода майнерам зменшується вдвічі кожні чотири роки. Таким чином, загальна пропозиція BTC ніколи не перевищить 21 млн монет.

За таких умов відносна обмеженість пропозиції біткоїна ставатиме дедалі більшою з плином часу. Сатоші Накамото запрограмував його таким чином, що, за інших рівних умов, вартість активу зростатиме в довгостроковому періоді. Проте короткострокова динаміка його вартості залежатиме, перш за все, від рівня й зміни попиту.

Попит на BTC складається з декількох важливих компонентів: попит на засіб накопичення, попит на засіб платежу та спекулятивний попит. Ходлери – основна категорія, що пред’являє попит на біткоїн як засіб накопичення. Вони розуміють, що унікальні характеристики BTC роблять його ідеальними грошима, навіть порівняно з дорогоцінними металами (золотом та сріблом). Через те, що кількість ходлерів постійно зростає (наразі їхня частка досягла 75%), це помірно, але стабільно штовхає ціну BTC догори.

Попит на засіб платежу відбиває зацікавленість біткоїном під час здійснення операцій з купівлі-продажу товарів та послуг. Розвиток протоколів другого рівня на зразок Lightning Network сприяє масштабованості BTC, а, отже, максимізує можливість здійснювати миттєві й майже безплатні перекази. Періодичні оновлення мережі (такі як Taproot) дозволяють ще більше оптимізувати цей процес. Загалом попит на біткоїн як засіб платежу також стабільно зростає з плином часу.

Головним джерелом невизначеності є спекулятивний попит який відображає купівлю чи продаж біткоїна виходячи виключно з очікувань щодо зміни його ринкової ціни у майбутньому. Очікування зростання ціни призводить до збільшення попиту, й навпаки. На певних етапах інвестори можуть піддатися FOMO (страху втрачених можливостей щодо отримання прибутку). В цьому разі виникає непропорційне зростання попиту, й ціна BTC може короткостроково перевищити фундаментальні показники вартості активу. Після цього починається стрімка корекція або навіть тривалий ведмежий ринок. Однією з опцій є довготермінове утримання активу з метою виходу в плюс під час наступного циклу. Але більшість інвесторів із цієї категорії не демонструють такого рівня відповідальності та планування, а навпаки, продають монети собі в збиток.

Іншою проблемою для недосвідчених інвесторів є FUD (абревіатура від «страх, невизначеність, сумніви»), що починає розповсюджуватися на ринку під час падіння вартості активу. Іноді панічні настрої навмисно підтримуються китами чи інституціоналами, щоб «купити на падінні» (buy the dip). Якщо інвестори піддаються FUD, вони продають BTC собі в збиток через страх подальшого падіння. Такі чинники сприяють значній волатильності біткоїна.

Вплив регуляторів та законодавчого визнання

Фінансові регулятори та парламенти країн також здійснюють безпосередній вплив на ціноутворення біткоїна. Зокрема центробанки мають інструменти для регулювання грошової маси в країні. Як наслідок – може створюватися додаткова ліквідність через низькі процентні ставки та операції на відкритому ринку. Один з основних напрямів спрямування новоствореної грошової маси – біткоїн. Тому спостерігається зворотний зв'язок між індексом долара та курсом BTC.

Як формується ціна біткоїна
Динаміка BTC/USD та DXY (2018-2023). Джерело: TradingView.

До того ж уряди країн демонструють різні підходи щодо надання BTC статусу законного платіжного засобу чи іншого законодавчого врегулювання. Наразі лише Сальвадор та Центральноафриканська Республіка надали найвищого статусу біткоїну. Низка інших країн (включаючи Україну) визнають BTC як клас цифрових активів, що захищений законом, але досі не сприймають його як платіжний засіб.

За інших рівних умов, таке законодавче визнання стимулює попит на біткоїн та сприяє оптимізму інвесторів. Проте визначальним у цьому контексті мають стати позиції розвинених країн. Наразі вони протидіють зростанню ролі BTC, адже захищають статус своїх резервних валют. Але ситуація може змінитися вже за декілька циклів, якщо біткоїн ставатиме резервним активом для більшості приватних та інституційних інвесторів, а також урядових фондів.

Загалом певна волатильність на ринку біткоїна може зберегтися у найближчі роки. Сукупність чинників призводить до складного процесу формування ціни активу. Але більшість факторів сприяє зміцненню позицій BTC відносно фіатних валют й інших активів. Відносна волатильність активу (що вимірюється у відсотках між піком і локальним дном) має тенденцію до зниження. У цьому контексті актуальність стратегії HODL та купівлі біткоїна під час значних корекцій (коли ринкова ціна нижча за ціну реалізації) залишається максимальною.

Висновки

Ринкова ціна формується під впливом значної кількості різноспрямованих чинників. Через те, що пропозиція BTC змінюється передбачувано за заздалегідь визначеним алгоритмом, динаміка попиту насамперед визначає конкурентні позиції активу. Центробанки здійснюють безпосередній вплив на грошову масу через корегування процентної ставки та інші інструменти. Додаткова ліквідність може спрямовуватися на купівлю біткоїна, що пояснює зворотну кореляцію між індексом долара та курсом BTC. Попри періодичні ведмежі ринки, довгостроковий позитивний тренд вартості біткоїна залишається незмінним.

Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024
Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Серед представників Біткоїн-індустрії не часто зустрічаються люди, які мають проблеми із законом, та дехто все ж таки опиняється за ґратами.  Володимир Гришенко 13 червня 2024
Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн залишається найпопулярнішим цифровим активом серед інвесторів, а Nvidia – однією з найпопулярніших технологічних компаній. Розглянемо основні спільні риси та відмінності між цими варіантами інвестування. Дмитро Харьков 12 червня 2024