Медійна заангажованість під час ведмежого ринку: FUD та фальшиві «ярлики»

Медійна заангажованість під час ведмежого ринку: FUD та фальшиві «ярлики»

Більшість людей формують уявлення про Біткоїн виходячи з його висвітлення у ЗМІ. Період ведмежого ринку найбільш яскраво демонструє популярні наративи, які сприяють розповсюдженню панічних настроїв, що призводять до помилкових рішень. Але як не стати жертвою FUD?

Проблеми ЗМІ та висвітлення Біткоїна

Одна з найбільших проблем, що спіткає Україну та країни СНД, полягає у неефективному медіа-просторі, що здебільшого пропагує інтереси певних груп та олігархів, а не суспільства. В той час як вільне медійне середовище має передбачати присутність та конкуренцію альтернативних думок, занадто велика роль держави та олігархів призводить до нав’язування єдиної та, як правило, заангажованої точки зору на нові виклики та ідеї.

Ось що кажуть про це експерти Reporters without Borders:

«Український медіапростір досить різноманітний, але він значною мірою контролюється олігархами, які володіють усіма національними каналами (за винятком незалежної медіакомпанії «Суспільне») та впливають на їхню редакційну політику».

Така ситуація призводить до ще більш необ’єктивного зображення Біткоїна у порівнянні із західними ЗМІ. Відтак позиціювання Біткоїна в Україні виглядає наступним чином:

- це «бульбашка» або «фінансова піраміда» (для прикладу наводиться фаза багаторазового зростання вартості активу як у 2021 році);

- це нічим не забезпечений актив, що має впасти до нуля під час ведмежого ринку (як приклад, сильне падіння ціни BTC цього року).

Також регулярно повторюється старий наратив «Bitcoin is Dead» (Біткоїн помер). Його головна мета – максимізувати паніку і FUD та змусити велику кількість недосвідчених власників BTC розпродати монети собі у збиток. Паралельно робиться наголос на волатильності біткоїна, що підсвідомо програмує людей проти таких інвестицій.

Динаміка пошукових запитів «Bitcoin is Dead» у світі. Джерело інформації: Google Trends.
Динаміка пошукових запитів «Bitcoin is Dead» у світі. Джерело інформації: Google Trends.

За даними порталу Bitcoin is Dead, щонайменше 385 експертів із провідних видань передбачали повний крах Біткоїна в різні роки його існування: як під час буму, так і під час ведмежого ринку.

Чому ЗМІ навішують «ярлики» на Біткоїн?

Незаперечним є той факт, що мейнстрім-медіа цілеспрямовано створюють необ’єктивне сприйняття Біткоїна серед більшості населення та ігнорують його переваги для громадян, включаючи ефективність у збереженні й накопиченні вартості в довгостроковому періоді та максимальну свободу в фінансових операціях. Пояснимо, що мотивує ЗМІ на такий контекст.

  1. Державні та олігархічні медіа зацікавлені в домінантній ролі фіатних грошей як ефективного механізму контролю розподілу ресурсів та збереження статус-кво. Біткоїн як головна альтернатива фіатній системі сприймається ними як безпосередня загроза стабільності.
  2. Маніпулювання суспільною думкою також створює умови для ажіотажної купівлі активу та намагання уникнути втрачених можливостей для збагачення (FOMO) або панічного продажу під час корекції чи рецесії (FUD). Автори інформаційної атаки отримують можливість для оптимального продажу або купівлі активу.
  3. Враховуючи, що ЗМІ не мають жодного впливу на протокол Біткоїна та об’єктивне зростання його капіталізації в довгостроковому періоді, викривлене висвітлення Біткоїна та всього, що з ним пов’язане – єдина альтернатива, що залишається для таких медіа.

Засновник канадської біткоїн-біржі BullBitcoin Френсіс Пуліот зазначає:

«Навіть Папа Римський розповсюджує FUD про Біткоїн. Мейнстрім-медіа, уряди країн, мільярдери, поп-зірки, вчені…Усі вони тільки й роблять, що жаліються й критикують Біткоїн».

Що робити Біткоїн-новачкам

Новачки у світі Біткоїна можуть зазнавати негативного впливу з боку ЗМІ у двох наступних формах.

Перша – це сприйняття парадигми про те, що «фіат – це добре, а Біткоїн – це небезпечно, нестабільно та погано», а, отже, уникнення будь-яких операцій із BTC.

Друга – це вхід у ринок, але в найнедоречніший момент: на локальному піку під впливом FOMO-настроїв. Навіть така стратегія може бути задовільною за умови, якщо власник BTC дотримується стратегії HODL.

Та головна проблема недосвідчених інвесторів – відсутність послідовності в реалізації своїх планів та вразливість до зовнішнього впливу. Якщо медіа вдається викликати FUD та панічні продажі BTC за декілька місяців корекції, людина отримує значний негативний психологічний вплив через отримані збитки. В такий спосіб вона може ефективно контролюватися системою і вірогідно не поспішатиме знову інвестувати в біткоїн.

Щоб захистити себе від маніпуляцій, по-перше, потрібно нівелювати негативний вплив мейнстрім-медіа та зосередитися на якісному контенті. Це дозволить зрозуміти принципи роботи блокчейну та Біткоїна. Стати в пригоді можуть наступні книжки:

The Bitcoin Standard: The Decentralized Alternative to Central Banking (Сайфедин Аммус, 2018), Mastering Bitcoin: Programming the Open Blockchain (Андреас Антонопулос, 2017) та Blockchain Revolution: How the Technology Behind Bitcoin Is Changing Money, Business, and the World (Дон Тапскотт, 2016).

По-друге, регулярний моніторинг таких аналітичних платформ як Glassnode та Santiment дозволить краще розуміти основні ончейн метрики та більш точно прогнозувати циклічність курсу BTC. А Bitcoin Magazine буде корисним у поясненні найбільш важливих теоретичних та практичних питань у процесі вашого формування як біткоїнера.

І третє – не покладайтеся на думки та заклики інфлюенсерів у соціальних мережах. Натомість робіть власний аналіз ринкової ситуації та вчіться з власних помилок. Якщо вагаєтесь щодо оптимального рішення, то стратегія HODL – оптимальний підхід для вас.

Цінові рівні під час сплеску заяв ЗМІ щодо краху BTC (розмітка автора). Джерело інформації: LookIntoBitcoin
Цінові рівні під час сплеску заяв ЗМІ щодо краху BTC (розмітка автора). Джерело інформації: LookIntoBitcoin

Моніторинг мейнстрім-медіа може бути корисним лише в одному аспекті: максимальний FUD досить добре показує або локальне дно, або, як мінімум, серйозну корекцію. Наприклад, сплески заяв ЗМІ щодо краху Біткоїна досягали максимумів у наступні періоди: березень 2014 р., лютий 2018 р., грудень 2018 р. та червень 2022 р. У стратегічному плані купівля BTC у дані проміжки часу дозволяла генерувати значні прибутки.

Отже, думайте, аналізуйте, та не піддавайтесь FOMO та FUD.

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024