Місце Nostr в екосистемі Біткоїна

Місце Nostr в екосистемі Біткоїна

Соцмережа Nostr стала настільки популярною серед біткоїнерів, що дехто вже називає її «третім рівнем Біткоїна». Звичайно, це не зовсім так, але значення цього проєкту складно переоцінити.

Дискусія про третій рівень

Популярний блокчейн-агрегатор Mempool Space нещодавно назвав Nostr третім рівнем Біткоїна (чи то жартівливо, чи то серйозно).

У своєму пості у соцмережі X сервіс запропонував своїм підписникам додати статистику про Nostr на свою платформу, представивши децентралізований проєкт у незвичному статусі.

Втім у коментарях агрегатору одразу вказали на невірне формулювання. Зокрема Біткоїн-розробник Люк Дашр пояснив, що Nostr не можна вважати третім рівнем Біткоїна. Адже соцмережа не побудована на другому рівні Біткоїна (на кшталт Lightning Network). Це децентралізований протокол, що не має центрального сервера. Отже, соцмережу ніхто не контролює, й у Nostr немає жодної цензури. Кожен може висловлювати абсолютно будь-які думки, а інші можуть обирати чи спілкуватися або погоджуватися/не погоджуватися з даним користувачем.

Позиція іншого Біткоїн-розробника Пітера Тодда виявилася більш радикальною. Він впевнений, що Nostr взагалі централізований протокол. На думку програміста, у Nostr немає нічого спільного з Біткоїном, окрім користувачів та можливості робити мікроплатежі (чайові) у сатоші через Lightning Network. Тому Тодд надає перевагу соцмережі Mastodon, яка також позиціює себе як децентралізована.

Секрети популярності Nostr

Попри думку Пітера Тодда, переважна більшість біткоїнерів вважають саме Nostr оптимальною платформою для обміну думками та збереження власної приватності. Навіть управління акаунтом у Nostr схоже з Біткоїном та має приватний та публічний ключ. А деякі Nostr-клієнти навіть представлять приватний ключ у вигляді 12 слів, що максимально зручно для біткоїнерів. Кожен користувач може мати фактично необмежену кількість акаунтів та віртуальних особистостей.

Можна навіть за бажанням підтвердити власну особистість, не розкриваючи її. Наприклад, Gigi має офіційний акаунт Nostr, який він підтвердив через соцмережу X. Проте реальне ім’я та прізвище Gigi залишаються невідомими. Тож кожен може підібрати оптимальну для себе комбінацію відкритості та приватності. Що ще робить Nostr найпопулярнішою соцмережею серед біткоїнерів?

Перш за все, Nostr – це відносно простий протокол, що має повністю відкритий програмний код. Тож інші розробники можуть вільно його використовувати для створення нових клієнтів чи пропозиції вдосконалень протоколу. Наразі використання Nostr може мати певні складнощі, особливо за повільного інтернету. Але можна очікувати, що протокол стане більш гнучким та зручним у використанні вже незабаром.

Щобільше, значна кількість відомих біткоїнерів підтримала Nostr та закликає всіх переходити на цю соцмережу. Серед них Джек Дорсі, Майкл Сейлор, Gigi, Стефан Лівера, Сейфедін Аммус, Крістіан Керолз, Єгор Петров та багато інших. Принаймні не викликає сумнівів, що використання Nostr є набагато кращим за традиційні централізовані платформи на зразок Facebook, Instagram, X (Twitter) тощо.

До того ж інтеграція з Lightning Network залишається унікальною характеристикою Nostr. Біткоїнери можуть вільно відправляти сатоші, підтримуючи пости чи інших учасників мережі. Можливо, згодом будуть з’являтися й нові сервіси й сфери застосування Lightning Network для купівлі додаткових товарів та послуг. До речі цього дуже боїться Apple, яка й намагалася обмежити Nostr-клієнт Damus через платежі у сатоші.

Зараз також спостерігається тренд щодо посилення цензури на традиційних платформах. Це пояснюється зазвичай боротьбою з пропагандою ненависті (hate speech) чи іншими начебто благородними мотивами. Але фактично це призводить до обмеження вільних висловлювань та деактивації (бану) акаунтів учасників, які висловлюють альтернативні думки. Звичайно, це не означає, що всі альтернативні думки обов’язково цінні чи відповідальні. Але свобода слова – це базова цінність, яка забезпечує й захист усіх інших прав і свобод.

Інтеграція Nostr

Деякі компанії почали виробляти спеціалізовані пристрої для використання Nostr. Зокрема відомий виробник апаратних гаманців Coinkite представив девайс під назвою Satslink у жовтні. Він інтегрує Lightning-платежі та Nostr. Пристрій також включає NFC і зчитувач QR-кодів, що розширює його сферу застосування.

Як клієнт Nostr він уможливлює однорангову комунікацію і ретрансляцію повідомлень без доступу до інтернету. Загалом Satslink орієнтований на інтеграцію Біткоїна та Nostr. Поява подібних пристроїв свідчить про те, що попит на такі товари зростає, і цей тренд, ймовірно, тільки посилюватиметься.

Підсумки

Nostr стає одним з важливих елементів Біткоїн-екосистеми. Більшість спілкування біткоїнерів наразі забезпечується через цю соціальну мережу. Тому не дивно, що їхні користувачі здебільшого перетинаються. Зважаючи на постійні технічні вдосконалення, покращення протоколу Nostr дозволить вже незабаром зробити соцмережу ще більш відкритою та зручною для новачків.

У разі комерційного успіху Satslink від Coinkite, на ринку можуть з’явитися нові пристрої з інтеграцією Nostr, Lightning Network та Біткоїна. Таким чином стандарти приватності та ефективного спілкування між учасниками можуть бути ефективно підвищені. Більшість експертів погоджуються, що роль і значення Nostr у Біткоїн-екосистемі зростатиме й надалі.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024