Проблема енергоспоживання: Біткоїн проти штучного інтелекту

Проблема енергоспоживання: Біткоїн проти штучного інтелекту

Енергоспоживання різноманітних моделей штучного інтелекту швидко зростає. Проте популярні ЗМІ не звертають на це увагу, зосередившись на критиці Біткоїна.

ШІ та енергоспоживання

Енергоспоживання штучного інтелекту (ШІ) не обмежується лише навчанням, але й поширюється на використання інструментів, на кшталт ChatGPT, які можуть потребувати значної кількості електроенергії для щоденної роботи. Хоча розробники прагнуть підвищити ефективність ШІ, це може призвести до явища, відомого як парадокс Джевонса, коли підвищення ефективності заохочує ширше використання додатків ШІ.

Зростання енергетичних потреб стало нагальною проблемою, оскільки можливості та застосування ШІ продовжують розширюватися. За словами Алекса де Вріса, докторанта Амстердамського вільного університету та засновника компанії Digiconomist, якби кожен пошук Google використовував ШІ протягом року, він би спожив електроенергію, еквівалентну енергоспоживанню невеликої країни, наприклад, Ірландії.

Очікується, що споживання енергії, пов'язане зі штучним інтелектом, значно зросте зі збільшенням попиту на послуги ШІ. Де Вріс попереджає, що коли ШІ буде впроваджуватися більш широко, його енергетичні потреби можуть перевищити потреби деяких країн. За оцінками експертів, до 2027 року глобальне споживання електроенергії, пов'язане зі штучним інтелектом, може зрости до 85-134 ТВт-год на рік, що можна порівняти з річними потребами в електроенергії таких країн, як Нідерланди, Аргентина та Швеція.

Біткоїн та висвітлення у ЗМІ

Біткоїн також використовує досить багато електроенергії (значно менше, ніж більшість традиційних галузей), за що його постійно критикують популярні ЗМІ. Головний наратив полягає у тому, що Біткоїн нібито створює загрози для навколишнього середовища. Але різноманітні дослідження довели, що енергоспоживання та вплив на екологію – це принципово різні процеси.

Тим більше майнери постійно впроваджують новітні технології, а частка екологічно чистих джерел енергії вже перевищує 50%. Деякі компанії (наприклад, Crusoe Energy) вже є вуглецево від’ємними, тобто вони навіть сприяють покращенню екологічної ситуації у світі. Наразі майнери сукупно споживають близько 95,6 ТВт-год на рік, та цей показник може зростати й надалі через позитивну динаміку хешрейту.

Проблема енергоспоживання: Біткоїн проти штучного інтелекту
Динаміка хешрейту Біткоїна. Джерело: LookIntoBitcoin.

Загалом очевидною є різниця між висвітленням у ЗМІ енергопотреб мережі Біткоїна та систем, пов’язаних із ШІ. Якщо Біткоїн нещадно критикують та навіть запроваджують обмеження проти майнінгу, то споживання енергії при навчанні моделей ШІ або ігнорують, або вважають такі витрати доцільними.

Попри таку необ’єктивність, для Біткоїна критично важливо продовжувати нарощувати потужність мережі й випередити у цих перегонах ШІ. Річ у тім, що доти, поки мережі Біткоїна споживатиме більше енергії, ніж сектор ШІ, «атака 51%» буде неможливою навіть теоретично. Тому значення майнінгу в цьому контексті велике як ніколи, й доцільно розвивати нові ринки (у тому числі й на Глобальному Півдні) для сталого зростання хешрейту. Бичачий ринок, який має настати після халвінгу також має сприяти цьому процесу.

Практичне значення

Поточні тренди мають цілу низку практичних уроків. Перш за все розвиток ШІ ще раз доводить, що якісний стрибок у майже будь-якій сфері потребує використання енергії. У такий спосіб людство не просто перетворює одні ресурси на інші, а й може досягти якісно нового рівня життя або виконання певних операцій. Наприклад, вже зараз моделі ШІ на зразок ChatGPT не просто автоматично відтворюють закладену в них інформацію, а й переробляють її та застосовують до нових питань та конкретного контексту. До того ж дослідники кажуть, що це лише перші кроки у розвитку ШІ, а вже незабаром можливості таких моделей зростуть ще більше.

Проте етичні принципи Біткоїна та популярних моделей ШІ значно відрізняються. Біткоїн використовує повністю відкритий код, і ніхто не може отримати якісь нечесні переваги над іншими учасниками. Фактично будь-які можливі збитки – це результат власних помилок (наприклад, забута seed-фраза). Натомість всі основні моделі ШІ (ChatGPT, Google Bard, Meta Llama 2 тощо) мають закритий код. До того ж вони цензурують контент та відповіді й збирають дані про користувачів і їхні запити.

Втім деякі майнери все ж планують отримувати додатковий дохід через розвиток бізнесу у сфері ШІ. Зокрема новий підрозділ компанії Bit Digital здаватиме в оренду обчислювальні потужності фірмам, які займаються ШІ й потребують високопродуктивного обладнання для навчання моделей. Очікується, що із січня 2024 року щорічний дохід від угод становитиме щонайменше $23–27 млн.

Проблема енергоспоживання: Біткоїн проти штучного інтелекту
Bit Digital: майнер, що співпрацює з сектором ШІ. Джерело: Bit Digital.

Загалом певна інтеграція між видобутком біткоїнів та навчанням моделей ШІ можлива, але важливо, щоб майнінг все ж залишався пріоритетом для цих компаній. Можливий запуск біткоїн-ETF та зниження процентних ставок наступного року мають стати вагомими чинниками зростання ціни BTC, що своєю чергою створить додаткові стимули для нарощування хешрейту.

Висновки

Вдосконалення моделей ШІ потребує дуже значних енерговитрат. Протягом наступних чотирьох років цей сектор може вийти на рівень поточного енергоспоживання мережі Біткоїна. Проте, за умов збереження трендів зі зростання хешрейту та складності майнінгу, потужності навіть усіх енергоресурсів для ШІ буде недостатньо для створення хоча б теоретичних загроз для Біткоїна. Щодо необхідності значних витрат енергії для новітніх розробок, то привертає до себе увагу протилежне висвітлення аналогічної ситуації у сфері майнінгу та ШІ з боку популярних ЗМІ. Тому розвиток Біткоїн-екосистеми також має супроводжуватися паралельним розвитком Біткоїн-освіти та об’єктивного висвітлення подій для широкого загалу.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024