Стейблкоїн від PayPal: атака на фінансову свободу

Стейблкоїн від PayPal: атака на фінансову свободу

7 серпня компанія PayPal оголосила про запуск власного стейблкоїна PYUSD. Попри анонсовані біткоїн-ініціативи, компанія вирішила повернути в інший бік, і тепер нова фінансова послуга несе значні загрози для її клієнтів.

Плани PayPal

Міжнародна електронна платіжна система PayPal повернулася до ідеї запуску власного стейблкоїна і тепер планує довести її до логічного завершення. Тож що анонсував менеджмент компанії?

PayPal USD (PYUSD) – це стейблкоїн, випущений PayPal Inc. у співпраці з Paxos Trust Company. PayPal USD (PYUSD) буде прив'язаний до фіатного долара США у співвідношенні 1:1. Його прив'язка буде гарантуватися резервами, які включатимуть готівку та короткострокові облігації Казначейства США. Користувачі PYUSD зможуть переказувати його між рахунками в застосунку PayPal і сумісними гаманцями, відправляти P2P-платежі, фінансувати деякі покупки на платформах електронної комерції й конвертувати цифрові активи, що підтримуються PayPal, в PayPal USD (PYUSD) і у зворотному напрямі. Починаючи з вересня 2023 року Paxos Trust Company буде публікувати свій звіт про резерви PayPal USD, щоб продемонструвати достатність і збалансованість своїх резервів. Технічно PayPal USD (PYUSD) буде випущений на блокчейні Ethereum (ETH) у вигляді токена ERC-20.

Проблеми PYUSD

Детальний аналіз нового проєкту PayPal свідчить про цілу низку значних ризиків та загроз. Зупинимося на основних з них. Перш за все розробники та незалежні оглядачі вже виявили можливості щодо заморожування та навіть конфіскації активів власників PYUSD за рішенням компанії. Такий функціонал наперед передбачений у програмному коді нового стейблкоїна.

Стейблкоїн від PayPal: атака на фінансову свободу
Частина програмного коду PYUSD. Джерело: Bitcoin News.

Є й інші дивні моменти. Наприклад, політика PayPal прямо передбачає можливість штрафувати та примусово вилучати з рахунків клієнтів до $2500 за поширення дезінформації. Тут мова йде навіть не стільки про бажання отримання додатковий дохід, скільки про встановлення досить жорсткої цензури на платформі. Наприклад, біткоїнери вже звикли до повної відсутності будь-якої цензури у Nostr, й такі заходи викликають щонайменше подив.

Звичайно, і блокчейн Ethereum, що був обраний PayPal, використовує алгоритм консенсусу Proof-of-Stake та залежить від волі й рішень найбагатших учасників екосистеми. Вони можуть приймати майже будь-які рішення та отримувати додатковий дохід через стейкінг. А відсутність енергетичних важелів (як у системах на Proof-of-Work) робить блокчейн менш захищеним від потенційних атак.

Окрім вищенаведених загроз, на ринку несподівано виникла ще одна. У останні дні на децентралізованих біржах також з’явилися фейкові токени, що імітують PYUSD. Шахраї імітують торговельну активність, купуючи їх у самих себе, заманюючи таким чином потенційних жертв.

Які альтернативи були?

Мета забезпечити можливість здійснювати швидкі, дешеві та захищені транзакції могла бути реалізована в інші способи. Найбільш очевидний з них – це використання протоколу другого рівня Біткоїна Lightning Network. PayPal міг би інтегрувати як чинні розробки, так і створити власну реалізацію поверх Lightning.

Розробник Bitcoin Core Пітер Тодд прокоментував це наступним чином: «Вони не обрали Lightning Network чи інші швидші та дешевші мережі. Все через те, що PayPal побудований на можливості заморожувати та конфісковувати активи, а Lightning Network це не підтримує».

Lightning Network, як і базовий рівень блокчейну Біткоїна, є повністю децентралізованою та стійкою до цензури. Тож ніхто за власним бажанням не може змінити правила чи примусово конфісковувати активи інших користувачів. Така система ставить на один рівень фінансової свободи як глобальні корпорації, так і звичайних користувачів (навіть з мінімальним балансом сатоші). Але, вочевидь, така ситуація суперечить планам PayPal.

Значення для індустрії

Хоча реалізація проєкту стейблкоїна від PayPal викликала подив і обурення у багатьох біткоїнерів, більш детальне знайомство з компанією вказує на те, що чогось непередбачуваного насправді не сталося. Попри те, що PayPal завжди була технологічною компанією, вона насамперед відображувала інтереси саме фіатної системи.

Звичайно, менеджмент компанії був у курсі значного попиту на біткоїн і його унікальних фінансових характеристиках, але використовував це по-своєму. Так, компанія додала можливість купівлі BTC, але це було кастодіальне зберігання. Тобто власники не мали приватних ключів, а змушені були повністю довіряти PayPal у зберіганні власних монет. До того ж не слід забувати, що використання будь-якого функціонала PayPal (у тому числі для купівлі BTC) передбачає повну KYC-верифікацію: тобто надання документів, email, підтвердження номера телефону тощо.

PayPal має на балансі близько $500 млн у біткоїнах, але не поспішає використовувати його технології, що орієнтуються на забезпечення децентралізації та приватності. Тож кейс PayPal ще раз доводить, що технологічні компанії не завжди сприяють фінансовій свободі користувачів. У деяких випадках поки використовують функціонал блокчейну для запровадження нових методів контролю над користувачами та запровадження посиленої цензури. Тому біткоїнери так часто підкреслюють, що головне – це Біткоїн, а не блокчейн.

Загалом можна очікувати на те, що більшість інших фінансових корпорацій будуть наслідувати приклад PayPal і прагнутимуть використовувати ті технології, що дозволять їм зберігати максимальну владу і контроль. До того ж уряди будуть заохочувати використання саме цих моделей. Проте екосистема Біткоїна та Lightning Network у будь-якому разі будуть розвиватися та створювати середовище вільних фінансових транзакцій.

Тож рано чи пізно, але користувачі почнуть надавати перевагу децентралізованим, стабільним, приватним та захищеним сервісам. Тому гіпербіткоїнізаціія є невідворотною, хоча у найближчі роки на нас ще, напевно, чекає значна конкурентна боротьба між Біткоїн-компаніями, з одного боку, та фіатними й криптокомпаніями – з іншого.

Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024
Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум – один із найавторитетніших журналістів у Біткоїн-індустрії. Він пише не лише статті про головний цифровий актив, а й книги. Володимир Гришенко 20 лютого 2024