Біткоїн та штучний інтелект: друзі чи вороги?

Біткоїн та штучний інтелект: друзі чи вороги?

Останнім часом у сфері штучного інтелекту (ШІ) досягнуто значного прогресу, і ChatGPT – лише частина айсберга. Але нас в першу чергу цікавить, як нейромережа може вплинути на еволюцію Біткоїн-екосистеми.

ШІ та його види

ШІ можна визначити як сукупність технологій, що сприяють незалежному навчанню комп’ютерних мереж, а також появі певних творчих елементів. На відміну від простого відтворення інформації, що була надана користувачами раніше, ШІ може робити висновки чи логічні перетворення. Так, комп’ютерні програми, що вже грають в шахи краще за чемпіонів світу – один з прикладів застосування штучного інтелекту.

Експерти виділяють наступні види ШІ: слабкий, сильний та супер. Наразі людство все ще перебуває на стадії слабкого ШІ. Онлайн-перекладачі, голосові асистенти, пристрої для сприйняття віртуальної реальності та навіть ChatGPT – це все лише початкова стадія. Що ж тоді розуміється під сильним ШІ?

Біткоїн та штучний інтелект: друзі чи вороги?
ChatGPT: найпопулярніше застосування ШІ станом на 2023 рік. Джерело: Pexels.

На цьому етапі ШІ має досягти ступеня самоусвідомлення, і він не буде поступатися в інтелектуальній діяльності людям. Якщо зараз дослідники мають навчити на певних даних ChatGPT, то у майбутньому це стане непотрібним. На сильний ШІ за прогнозами експертів можна очікувати не раніше за останню чверть нашого століття.

Але й це ще не кінець. Очікується, що вже наступного століття виникне супер ШІ, що буде здатен самовдосконалюватися та створювати допоміжні й паралельні алгоритми для власних потреб. У цьому разі він буде суттєво переважати людські здібності та потенціал.

Застосування ШІ сьогодні

Напевно, найширше застосування ШІ на ринку Біткоїна спостерігається у сфері трейдингу. Існує безліч торгових ботів, що здатні миттєво відкривати та закривати позиції відповідно до заданих критеріїв. Спочатку такі боти використовувалися переважно для арбітражу на різних платформах, адже дозволяли відстежувати відхилення курсу BTC й заробляти на цьому. Зараз боти стають все більш розвиненими, й вони можуть реалізовувати досить складні стратегії та аналізувати велику кількість чинників, приймаючи рішення про купівлю чи продаж активу.

ШІ взагалі створює додаткові умови для глибокого аналізу ринку Біткоїна, і це не обов’язково має відображення у сфері трейдингу. Моделі можуть навчатися на дуже великому обсязі даних, а різноманітні алгоритми дозволяють їх донавчати та вдосконалювати. У такий спосіб можна, наприклад, прогнозувати динаміку хешрейту чи визначати нішу ринку для нових розробок на основі Lightning Network. ШІ також може бути інтегрований у гаманці та платіжні рішення для взаємодії з користувачами та запобігати спробам несанкціонованого доступу до балансу монет власника.

Цікаве застосування ШІ запропонувала минулого тижня Lightning Labs. Компанія інтегрувала ChatGPT у Lightning Network, створюючи передумови для того, щоб ШІ міг самостійно купувати, ходлити та відправляти сатоші через Lightning Network. Таким чином ШІ стає все більш активним учасником мережі (принаймні на другому рівні блокчейну).

Віддалене майбутнє

Як може змінитися ситуація у майбутньому із переходом до сильного та супер ШІ? Різні думки існують з цього приводу. Наприклад, співзасновник біржі BitMEX Артур Хейс вважає, що біткоїн стане основним вибором для моделей ШІ, адже він стійкий до цензури та його пропозиції обмежена 21 млн монет.

Проте ситуація не обов’язково буде розвиватися за найсприятливішим сценарієм. Як ми бачимо з того стану речей, що склався зараз, високий інтелект не завжди призводить до переходу на стандарт Біткоїна. Деякі люди обирають фіат через те, що отримують персональний зиск від цього (наприклад, дешеві кредити чи високі зарплати й кар’єрне зростання у фіатних установах). Дехто не тільки не цінує стійкість до цензури, а й навпаки намагається її запровадити на власну користь. Тобто сприйняття Біткоїна – це ще багато у чому етичний процес, а не суто інтелектуальний.

Цілком вірогідно, що такі ж різні підходи щодо використання й ролі Біткоїна будуть і в різноманітних моделей та алгоритмів ШІ, коли вони досягнуть етапів сильного та супер ШІ. Отже, деякі з них можуть активно переходити на стандарт Біткоїна й сприяти гіпербіткоїнізації як у контексті використання його як грошей, так і розвитку Біткоїн-екосистеми на різних рівнях (їх, напевно, буде значно більше, ніж існує зараз).

Інші моделі ШІ можуть бути незадоволені незалежністю та стабільністю Біткоїна, адже це робить їх неспроможними досягти повного контролю, до якого вони можуть прагнути. Тож цілком імовірно, що ШІ може ініціювати різноманітні атаки на мережу Біткоїна. Проте є серйозна надія, що такі атаки не будуть успішні через алгоритм консенсусу Proof-of-Work.

Навіть якщо найрозвиненіша модель ШІ спробує атакувати Біткоїн, їй буде потрібно акумулювати 51% потужності енергоресурсів майнерів. А це буде фактично неможливо, зважаючи на стійке зростання сприйняття біткоїна та параболічне зростання хешрейту. Також велику роль у захисті від потенційних атак відіграватимуть всі біткоїнери (як люди, так і моделі ШІ), що використовуватимуть повні ноди.

Біткоїн та штучний інтелект: друзі чи вороги?
Зростання хешрейту в мережі Біткоїна. Джерело: LookIntoBitcoin.

Підіб’ємо підсумки

Роль ШІ у суспільстві стрімко зростає, й цей тренд, ймовірно, тільки посилюватиметься у наступні роки. Вже зараз ШІ виконує допоміжні функції, особливо у сфері аналізу даних та трейдингу BTC. На цьому етапі алгоритми ШІ ще підконтрольні людям і виконують задані їм функції. Проте через 50-100 років ситуація може змінитися, й ШІ буде здатен усвідомлювати себе та ставити власні цілі.

Зважаючи на не тільки інтелектуальний, а й етичний аспекти сприйняття Біткоїна, можна очікувати на різні реакції майбутніх алгоритмів ШІ. Якість з них будуть сприяти гіпербіткоїнізації, а якісь – протидіяти їй. Якісь будуть виступати за фінансову свободу, а якісь – за цензурування та тотальний контроль. Але алгоритм консенсусу Proof-of-Work та масштабне використання повних нод біткоїнерами мають слугувати надійним захистом від майбутніх атак.

Які країни інвестують у майнінг Які країни інвестують у майнінг Майнінг стає дедалі популярнішим у різних регіонах світу. Але, як це не дивно, поточні лідери з хешрейту мають далеко не найкращі регуляторні умови для розвитку цієї індустрії. Дмитро Харьков 22 вересня 2023
Jay-Z: репер і біткоїн-меценат Jay-Z: репер і біткоїн-меценат Jay-Z – талановитий музикант і бізнесмен. Разом зі співзасновником Twitter Джеком Дорсі він активно допомагає розвивати Біткоїн-спільноту, фінансуючи безліч стартапів та ініціатив. Володимир Гришенко 21 вересня 2023
Біткоїн-індустрія у Казахстані: поворот не туди Біткоїн-індустрія у Казахстані: поворот не туди Ще не так давно Казахстан входив до трійки світових лідерів з майнінгу Біткоїна. Але останнім часом втратив позиції, а його уряд почав надавати перевагу розвитку проєктів з цифрових валют центробанків (CBDC). Чим така зміна пріоритетів загрожує країні у майбутньому? Дмитро Харьков 20 вересня 2023