Fedimint: децентралізований та приватний Біткоїн-протокол

Fedimint: децентралізований та приватний Біткоїн-протокол

Чимало біткоїн-власників попри очевидну небезпеку все ще використовують кастодіальні гаманці та централізовані біржі. Оригінальний підхід до переходу на більш безпечне та надійне зберігання монет пропонує стартап Fedi.

Що таке Fedi та Fedimint

Fedi – це інноваційний Біткоїн-стартап, що розробляє протокол з відкритим кодом Fedimint, який інтегрований із Lightning Network. Fedimint забезпечує незалежне зберігання монет, спрямоване на зниження бар'єра входу для самостійного зберігання і прискорення переходу від використання бірж до самостійної роботи з мережею Біткоїна. Автори протоколу ставлять за мету спрощення доступу до операцій з BTC, зменшення ризиків для фізичних осіб від впливу третіх осіб та уникнення банкінгу з використанням часткового резервного покриття. Протокол прагне надати ці можливості мільярдам користувачів, особливо тим, хто має обмежені ресурси, що особливо актуально для Глобального Півдня.

Протокол побудований таким чином, що довіра розподіляється між кількома сторонами. Він використовує алгоритм консенсусу і порогову криптографію, щоб гарантувати безпеку і доступність навіть тоді, коли деякі учасники скомпрометовані. Простіше кажучи, якщо учасники достатньо розподілені, навіть зловмисник на рівні національної держави не зможе зашкодити федерації учасників, оскільки розподіл біткоїнів у власності максимально децентралізований. Окрім того, що Fedimint можна запускати анонімно, його перевага також у тому, що немає жодного учасника чи групи, які могли б заволодіти коштами інших осіб.

Тож як працює Fedimint? Коли користувачі надсилають біткоїни на ці федеративні монетні двори (federated mints), вони отримують токени Ecash, які представляють різні номінали сатоші. Далі вони можуть відправляти їх в межах монетного двору іншим користувачам з високим ступенем конфіденційності. Коли користувачі знаходяться всередині федерації й здійснюють транзакції з токенами Ecash, інші члени федерації не знають, хто кому робить перекази.

Fedimint надає клієнтам можливість користуватися кастодіальним гаманцем, хоча завдяки федерації довірених зберігачів Fedi учасник отримує значний захист від зловмисників, які можуть заволодіти або невідповідально розпорядитися коштами, що знаходяться на зберіганні. Ця модель зберігання не покладається виключно на довіру.

Fedimint: децентралізований та приватний Біткоїн-протокол
Схема роботи Fedimint. Джерело: Coinbase

Протокол використовує сліпі підписи для випуску та погашення електронних грошей. Це означає, що монетний двір може відстежувати загальну суму біткоїнів, які були депоновані в монетному дворі, а також загальну суму випущених і ще не погашених Ecash. Монетний двір не знає баланс рахунку користувача, хто отримав Ecash, хто її викупив, електронну або будь-яку історію транзакцій в період між випуском і погашенням. Fedi також покращує масштабованість Біткоїна, оскільки економічна діяльність може бути витіснена з блокчейну базового рівня з обмеженою пропускною здатністю.

Ecash можна витратити в межах монетного двору з будь-яким іншим користувачем або через інтеграцію Lightning Network – будь-де за межами монетного двору, через канал Lightning Network. У цей спосіб власник монет може надіслати платіж з території монетного двору, який миттєво конвертується в Lightning-платіж. Користувачі одного монетного двору можуть також здійснювати транзакції з користувачами іншого монетного двору, використовуючи Lightning Network як основну платіжну мережу.

Спільне зберігання та витрачання коштів у Fedi робить його надійним способом масштабування Біткоїна, оскільки кожне село, церква, район чи інтернет-спільнота потенційно можуть створити монетний двір для своїх членів, який може задовольняти економічні інтереси всіх членів. Коли їм потрібно здійснити платіж комусь за межами монетного двору громади, вони можуть скористатися каналом Lightning, щоб заплатити будь-кому і будь-де, хто приймає платежі Lightning Network, або навіть здійснити платіж учаснику іншого монетного двору.

Переваги та можливості Fedimint

Минулого місяця стартап Fedi залучив $17 млн інвестицій. То що ж робить його таким популярним і перспективним? Fedimint розширює можливості для тих, хто хоче отримати досвід роботи з Біткоїном без необхідності вносити зміни на рівні протоколу. Біткоїн дуже консервативний на базовому рівні, і він призначений для масштабування на вищих рівнях. Наразі основні з них включають Lightning Network для мікроплатежів і Liquid Network для активів третіх сторін, токенізації та арбітражної торгівлі. В майбутньому у Біткоїна буде більше рівнів, і Fedimint прагне бути частиною цієї екосистеми, додаючи вкрай необхідні інструменти конфіденційності для користувачів BTC по всьому світу, особливо для тих, хто живе в умовах репресивних режимів.

Fedimint – це щось середнє між зберіганням у посередників (таких як біржі) та некастодіальним зберіганням (наприклад, у холодному гаманці). Такий варіант іноді називають «зберіганням за допомогою другої сторони». Замість того, щоб довіряти невідомим посередникам, ви довіряєте друзям, родині або лідерам спільноти. У цьому випадку кастодіани – це технологічно найдосвідченіші члени спільноти, які використовують сервери Fedimint і надають надійні послуги всім іншим.

Що стосується можливості відновлення, то користувачі Fedimint можуть створити резервну копію своїх активів за допомогою seed-фрази, так само як і використовуючи традиційні біткоїн-гаманці (тобто 12 або 24 слова).

Підіб’ємо підсумки

Fedimint уможливлює швидкий перехід на стандарт Біткоїна для тих користувачів, хто не має серйозного технічного бекграунду та не мав попереднього досвіду використання апаратних гаманців. У такий спосіб люди можуть переходити на використання біткоїна та Lightning Network цілими спільнотами без залучення централізованих посередників. Проте у більшості випадків Fedimint буде лише першим кроком до використання більш децентралізованих та надійних некастодіальних рішень. У будь-якому разі Fedimint – це значний крок уперед у розвитку платіжної Біткоїн-інфраструктури та залучення нових біткоїнерів з усього світу.

Чому не слід ставати альткоїнером Чому не слід ставати альткоїнером Агресивна реклама різноманітних криптопроєктів заохочує людей купувати альткоїни або брати участь в інших сумнівних «криптоініціативах». Проте цей шлях є вкрай небезпечним. Дмитро Харьков 18 квітня 2024
Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Цього тижня кілька інвестиційних компаній Гонконгу повідомили, що їхні заявки на спотовий біткоїн-ETF затвердив регулятор. Це важлива подія, що матиме значний влив на Біткоїн-індустрію. Дмитро Харьков 17 квітня 2024
Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей був одним із творців криптографії та засновником руху шифропанків. Усі ці ініціативи дали поштовх розвитку децентралізованих фінансів та відіграли значну роль у появі Біткоїна. Володимир Гришенко 16 квітня 2024