Біткоїн чи банк: де зберігати гроші?

Біткоїн чи банк: де зберігати гроші?

Більшість людей за звичкою розглядають банківський депозит як головний інструмент для зберігання коштів. Порівняння Біткоїна та депозиту може дозволити зробити більш грамотний вибір.

Критерій №1: дохідність

Головна мотивація для більшості людей, які віддають гроші банку, – захист від інфляції та отримання прибутку. Середня річна ставка за депозитами в Україні наразі складає 6% без можливості дострокового закриття та 4,5% з такою можливістю. Водночас за даними Національного банку України інфляція у 2022 році досягла рівня у 23,9%. Отже, депозити вже не рятують заощадження від інфляції, що значно пришвидшилася через військову агресію РФ.

Останній рік також виявився непростим для власників BTC, адже досі триває один із найпотужніший ведмежих ринків у історії біткоїна (п’ятий, якщо бути точним). За рік ринкова вартість монети головного цифрового активу впала на 73% у доларовому вимірі та 61% у гривневому. Таким чином, короткострокові інвестори також зазнали значних збитків і за такої стратегії.

Проте доречним є також розглянути дохідність різних альтернатив у довшій часовій перспективі: наприклад, протягом трьох років. За формулою складних відсотків сумарна дохідність за депозитами досягла 19,1% за підсумками трьох років. Ринкова вартість BTC за цей період зросла на 96% у доларовому вимірі й на 202% у гривневому. Тобто у довгостроковому періоді біткоїн не лише захищає від інфляції, а й надає можливість отримати високий додатковий дохід.

Співзасновник Double Top Олександр Гнатенко зазначає: «Так, у банку процент за вкладом зрозумілий та прозорий, але біткоїн має просто величезний потенціал. І, звичайно, коли ми інвестуємо у біткоїн зараз, то можемо розраховувати не на 5%, а на тисячі відсотків років за п’ять».

Динаміка курсу BTC/USD (2017-2022). Джерело: TradingView.
Динаміка курсу BTC/USD (2017-2022). Джерело: TradingView.

Критерій №2: стабільність та доступ до грошей

Окрім дохідності, люди також звертають увагу на спосіб зберігання коштів та можливість отримати їх в обумовлений час чи будь-який момент. У банківській системі опція постійного доступу до грошей означає нижчу дохідність (нижчий процент за депозитами): наприклад, у річному вимірі цей процент знижується у середньому на 1,5%.

Щодо стабільності, всі банківські установи декларують максимальний захист грошових коштів своїх клієнтів. Проте сучасні комерційні банки функціонують за принципом часткового резервного покриття. Це означає, що у кожний конкретний момент банк не має достатньо коштів, щоб одночасно задовольнити вимоги всіх вкладників. До тієї пори, доки ситуація стабільна, фінансова установа може порівняно стабільно функціонувати. Але у разі виникнення паніки на ринку й значного зростання кількості вкладників, які намагатимуться забрати свої кошти, банк опиняється неспроможним виконати свої зобов’язання.

В Україні існує Фонд гарантування вкладів, який покриває вклади до 600 000 грн. Проте на цей момент, враховуючи девальвацію гривні, дана гарантія становить близько $15 000. Власникам більшого капіталу, які розміщують свої кошти у банківській системі, доводиться або ризикувати частиною грошей, або користуватися послугами декількох банків одночасно.

Біткоїн не функціонує за принципом часткового резервного покриття, та його емісія ніколи не перевищить 21 млн монет. За умови відповідального зберігання приватних ключів та використання холодного гаманця кожен власник BTC може гарантувати повний контроль над своїми коїнами. Незалежно від фінансової ситуації у світі чи потенційного банкрутства великих бірж (на зразок FTX, що відбувається зараз). Олександр Гнатенко підкреслює: «Коли ви інвестуєте в біткоїн, то головне – це безпека. Ви персонально володієте монетами, й приватний ключ лише у вас».

Холодний гаманець Coldcard. Джерело: Coinkite.
Холодний гаманець Coldcard. Джерело: Coinkite.

До того ж власник гаманця завжди має доступ до монет та не повинен втрачати дохідність, як це відбувається у випадку з банківськими установами. Олександр Гнатенко додає: «Ще не варто забувати про зручність. Ви маєте доступ до капіталу в будь-якій точці земної кулі та будь-якої миті. У Біткоїна не може бути жодних «заморожувань» коштів». Грошова система Біткоїна також не має жодних обмежень щодо мінімального стартового капіталу чи перерозподілу монет між гаманцями у будь-який момент за бажанням власника.

Критерій №3: етичні міркування

Будь-яка фінансова система призводить до певних етичних наслідків щодо взаємодії між різними групами людей. Наприклад, фіатна система передбачає постійну зміну обсягу грошової маси. Зважаючи на те, що новостворені кошти не розподіляються рівномірно серед усіх громадян, ранні отримувачі виграють коштом пізніх отримувачів (як мінімум внаслідок можливості використовувати гроші ще до відповідного зростання цін через інфляцію).

Використовуючи банківський депозит, людина свідомо чи несвідомо бере безпосередню участь у підтриманні інфляції, яка впливатиме не лише на неї, а й на інших. Через часткове резервне покриття кожна внесена грошова одиниця збільшить грошову масу відповідно до грошового мультиплікатора (наприклад, у разі 20% резервного покриття: у 1/0,2 = 5 разів). Під час використання Фонду гарантування вкладів також використовуються кошти платників податків, тобто постійно виникає перерозподіл ресурсів між громадянами та групами, що не заснований на їхньому вільному виборі та рішеннях.

Біткоїн – це тверді гроші із наперед заданою монетарною політикою. Додаткова емісія монет зменшується вдвічі кожні чотири роки внаслідок халвінгу, а після 2140 року – повністю зупиниться. До того ж емісія нових монет не є безплатною (як у фіатній системі, де держава отримує сеньйораж), а досягається за допомогою майнінгу та використання електроенергії та новітнього обладнання. Як наслідок – жоден із господарчих суб’єктів не отримує несанкціонованих переваг над іншими. Стандарт Біткоїна передбачає вільну й взаємовигідну взаємодію людей та компаній, що діють відповідно до їхніх інтересів, поважаючи права та інтереси інших. Алгоритм консенсусу Proof-of-Work розв’язує проблему «подвійної трати» та інших потенційних викликів системі.

Насамкінець, Біткоїн створює дефляційну модель економіки, коли кожен із власників монет отримує додаткові стимули до заощадження та інвестування. Через те, що алгоритм випуску коїнів заданий наперед, стає можливим довгостроково планувати свої майбутні витрати чи накопичення капіталу. Фіатна система – завжди інфляційна за своєю сутністю. Короткострокові обмеження зростання грошової маси призводять до ще вищої емісії у майбутньому, тому що за умов негнучкого ціноутворення й стримувальної грошово-кредитної політики економіка переходить до стадії рецесії. У середовищі постійної інфляції громадяни отримують додаткові стимули до швидшого використання коштів (споживання) замість заощаджень, які стабільно знецінюються.

Висновки

Біткоїн та банківські депозити призводять до радикально різних результатів у контексті збереження та примноження коштів. Єдине джерело невизначеності для інвестора – це короткостроковий період, який може призводити до різних результатів залежно від фази економічного циклу. Щодо середньо- та довгострокового періоду, то біткоїн має суттєві переваги у дохідності порівняно з депозитами. Окрім того, власник BTC за умов холодного зберігання приватних ключів має повний контроль над своїми монетами у будь-якому місці й у будь-який момент. Щобільше, Біткоїн не створює етичних проблем щодо недобровільного перерозподілу ресурсів у суспільстві й не зменшує заощадження через інфляційний вплив. Розуміючи такі відмінності, кожен може зробити більш аргументований вибір щодо зберігання власних коштів.

Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити Формування середнього класу залишається одним із пріоритетів України. Проаналізуємо, який стан справ зараз і на які біткоїн-статки можуть розраховувати українці. Дмитро Харьков 26 лютого 2024
З якими тваринами асоціюється Біткоїн З якими тваринами асоціюється Біткоїн Світ Біткоїна може здивувати новачків різноманітними аналогіями з тваринами: медоїдом, кролячою норою, мешканцями морів тощо. Але яке відношення вони мають до головного цифрового активу? Річ у тім, що Біткоїн - це складна та серйозна тема, але її можна спростити. Дмитро Харьков 23 лютого 2024
Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024