Чому майнінг та цензура несумісні

Чому майнінг та цензура несумісні

Один із майнінгових пулів несподівано вирішив цензурувати деякі біткоїн-транзакції. Це викликало обурення серед біткоїнерів, через що майнер був змушений переглянути свою політику. Розберемося, чому опір цензурі є одним із пріоритетів для Біткоїна та майнінгу.

Сумнівні ініціативи F2Pool

У другій половині листопада у сфері майнінгу розгорівся значний скандал. Третій за часткою хешрейту пул F2Pool почав таємно цензурувати деякі транзакції. Але такі практики приховати від біткоїнерів неможливо. Тож 20 листопада сервіс Miningpool-observer оприлюднив аналіз, що свідчив про свідоме цензурування щонайменше шести транзакцій.

Згодом представники F2Pool визнали факт того, що насправді відмовлялися додавати у блоки транзакції за участю адрес, що перебували під санкціями уряду США. Спочатку менеджери пулу намагалися захистити свою позицію, апелюючи до того, що таким чином вони нібито сприяють боротьбі зі злочинністю, диктаторами та терористами.

Але більшість біткоїнерів відразу висловили своє невдоволення такою політикою, побачивши у цензуруванні пряму загрозу фінансовій свободі. До того ж одна з головних відмінностей між децентралізованими грошима (біткоїном) та централізованими фіатними валютами полягає саме у недопущенні блокування чи обмеження користувачів.

На тлі широкого розголосу та невдоволення Біткоїн-спільноти представники F2Pool були змушені переглянути свою політику. Вони перестали застосовувати патч для відстеження транзакцій, щоб не втратити клієнтів пулу та репутацію, що вкрай важлива у Біткоїн-індустрії.

Захист від цензури

Через те, що цензура сприймається однозначно негативно біткоїнерами (незалежно від того, чим її намагаються виправдати), існує ціла низка інструментів для її попередження. По-перше, ще Сатоші Накамото рекомендував уникати повторного використання біткоїн-адрес для підвищення приватності (що автоматично й ускладнює цензурування). По-друге, вже існують різні сервіси анонімізації на зразок міксерів, які роблять майже неможливим точне відтворення всіх потоків монет і зв’язку між адресами й користувачами. По-третє, Біткоїн-розробники також активно працюють у сфері підвищення приватності та захисту інформації. Зокрема оновлення Taproot запровадило низку інновацій у цій сфері, а майбутні оновлення мають вивести ці стандарти на ще вищий рівень.

Але ситуація з F2Pool дозволяє поставити закономірне питання: а як щодо майнерів? Чи можуть вони цензурувати транзакції? Відповідь буде такою: теоретично – так, але практично – ні. Сьогодні пули самостійно обирають транзакції, які будуть додані у блок. Тож теоретично вони можуть керуватися не лише максимізацією власної дохідності, а й іншими мотивами (наприклад, бажанням ввести цензуру, яку б схвалив уряд тієї чи іншої країни).

Але це запускає наступну ланцюгову реакцію: незадоволення біткоїнерів, загроза репутації пулу та вимоги про припинення цензури. Але що б було, якби менеджмент F2Pool принципово б відмовився скасовувати цензуру? У такому разі звичайні майнери – учасники пулу почали б масово залишати його і переходити до інших пулів, які не цензурують транзакції. Частка F2Pool у хешрейті критично б впала, і він більше не зміг би видобути нові блоки. Компанія б досить швидко збанкрутувала і залишила індустрію.

Показовою також є стратегія майнінгового пулу з Китаю Antpool, що наразі контролює 27% загального хешрейту мережі. Хоча цензура досить розповсюдження в Китаї, цей пул не брав участі у жодних спробах щодо цензурування транзакцій ані на користь уряду Китаю, ані інших країн. Чому? Через те, що менеджмент компанії розуміє, що Біткоїн працює за іншими правилами, й намагання встановити цензуру означає миттєво стати неконкурентоспроможним.

Тому навіть за умов ультиматумів від урядів єдиною альтернативою для майнінгових компаній і пулів є залишити несприятливу юрисдикцію й працювати в інших країнах світу. Саме це ми й бачили під час спроби заборони майнінгу в Китаї у 2021 році чи встановлення надвисоких податків у інших країнах.

Чому майнінг та цензура несумісні
Найбільші майнінгові пули. Джерело: Blockchain.com

Що буде далі

Питання захисту від цензури залишатиметься вкрай актуальним й у майбутньому, особливо під час бичачого ринку, коли на ринок Біткоїна мають увійти як роздрібні інвестори, так і великі інституційні та біржові гравці. Захист від цензури наочно продемонструє переваги вільних і децентралізованих грошей.

Щодо майнінгу, то вже зараз обговорюються технічні методи задля того, щоб вибір транзакцій для включення у блок здійснювався не пулом, а учасником пулу, який і підібрав необхідний хеш. Таким чином ринкову владу пулів можна знизити ще більше й забезпечити більшу децентралізацію у прийнятті рішень.

Наразі два найбільших пули Foundry та Antpool контролюють понад 50% хешрейту мережі. Хоча вхід і вихід з пулів учасниками повністю вільний, і вони представляють дві різні юрисдикції, багато біткоїнеірв вважають, що розвитку мережі буде краще сприяти менша концентрація пулів. Тобто з високою ймовірністю темпи зростання менших пулів можуть перевищувати поточних лідерів, і незабаром жодні два пули не контролюватимуть більшість хешрейту.

Ситуація навколо F2Pool слугуватиме важливим попередженням іншим учасникам ринку, що будь-які спроби встановлення цензури та обмеження певних транзакцій не через ринкові чинники (розмір комісії) матимуть миттєві й негативні наслідки для таких компаній. Тож як пули, так і окремі майнери вже, напевно, зробили відповідні висновки. А біткоїнери у черговий раз захистили свої базові цінності та принципи вільних грошей.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024