Чому безглуздо забороняти майнінг

Чому безглуздо забороняти майнінг

Видобуток біткоїнів – дорогий та енергомісткий процес. Однак розвиток технологій робить цю галузь дедалі більш економічно привабливою та екологічно безпечною.

Екологи проти майнінгу

Біткоїн регулярно стикається з нападками екологів. Уперше про глобальне потепління та вплив на нього видобутку біткоїнів заговорили у 2017 році, коли курс BTC сягнув чергового цінового максимуму.

На порталі Nature Climate Change вийшло дослідження, присвячене зміні клімату планети. Вчені дійшли висновку, що розвиток Біткоїн-індустрії в наступні 16 років може підвищити кліматичні показники планети на 2°C.

Про нібито згубний вплив майнінгу у 2022 році заговорили навіть в ООН. У міжурядовій групі експертів щодо зміни клімату заявили, що видобуток BTC створює ризики для глобальної кліматичної ситуації. Але чи все так насправді?

Істина пізнається у порівнянні

У 2022 році споживання електроенергії для видобутку біткоїнів вкотре оновило історичний максимум – у річному вираженні показник становив 204,5 ТВт/год. Але ця цифра не така велика, як здається на перший погляд. Так, згідно з дослідженням компанії CoinShares, на майнінг припадає всього близько 0,05% від загального обсягу споживаної енергії у світі. Наприклад, на забезпечення роботи холодильників лише у США потрібно близько 106 ТВт/год, а ще 207 ТВт/ч «зникає» у процесі доставки електроенергії. На забезпечення роботи iPhone (переважно на підтримку функціонування дата-центрів, що відповідають за хмарні послуги) витрачається 432 ТВт/год на рік. Загалом на комунікації споживають понад 1500 ТВт/год. Досить багато енергії беруть собі банківська сфера (236,72 ТВт/год) та виробництво золота (240,61 ТВт/год).

Крім того, згідно з твердженнями тих самих учених, важливим залишається поняття так званого вуглецевого сліду – кількості вуглекислого газу, що викидається галуззю за 12 місяців. Згідно з отриманими даними, майнінг у 50 разів поступається авіації та іншим видам транспорту та генерує всього 0,1% від усіх викидів CO2, що виробляються у світі.

Чому безглуздо забороняти майнінг
Викиди CO2 різними галузями. Джерело: CoinShares

З кожним роком майнінг стає дедалі «зеленішим». Це відбувається завдяки вдосконаленню обладнання та переорієнтуванню компаній на відновлювані та високоекологічні джерела енергії.

Еволюція майнінгового обладнання

Видобуток нових монет біткоїна здійснюється завдяки спеціальним пристроям – ASIC-майнерам. Продуктивність та енергоефективність подібних пристроїв стабільно зростає, і нові моделі показують чимдалі найкращі результати.

Наприклад, популярний у 2017 році Antminer L3, що працює на алгоритмі Scrypt, споживає 800 Вт/год та забезпечує хешрейт 504 MH/s. Більш просунуті пристрої вже спираються на алгоритм SHA-256. Так, Antminer S19 XP, який сьогодні використовується багатьма майнерами, генерує хешрейт до 140 ТН/s, а максимальне споживання електроенергії становить 3 КВт/год. Якщо порівняти його показники з «молодшим братом», то споживана потужність зросла на 150%, а хешрейт, що генерується, – на більш ніж 20 млн%.

Отже, щоби бути конкурентоспроможними, майнери змушені оновлювати дата-центри, купуючи потужніші й при цьому економічні пристрої. В результаті більший хешрейт забезпечується за меншого енергоспоживання.

Зменшення вуглецевого сліду

Енергію, потрібну для видобутку BTC, можна генерувати різними способами. Найшкідливіший для екології – це використання теплових електростанцій. Раніше саме він був домінуючим. Сьогодні ситуація кардинально змінилася, понад 60% від наявного хешрейту мережі забезпечується завдяки відновлюваним джерелам енергії – геотермальними, сонячними, вітровими та гідроелектростанціями. У підсумку, від наявної споживаної потужності всього близько 27 ТВт/год залишаються в «шкідливому» діапазоні. Але з кожним роком відсоток декарбонізованої електроенергії лише зростає. При цьому в низці країн (наприклад, Ісландії) видобуток біткоїна на 100% екологічно чистий.

Згідно з даними дослідження компанії Batcoinz, майнінг біткоїнів досяг найвищого приросту у використанні стійкої енергетики (+38%) за період з липня 2019 року до червня 2023 року порівняно з іншими глобальними галузями.

Чому безглуздо забороняти майнінг
Перевага майнінгу у використанні сталої енергетики. Джерело: Batcoinz.

Крім того, як стало нещодавно відомо, видобуток біткоїнів сприяє скороченню викидів метану, оскільки деякі майнінг-ферми працюють на енергії, що отримується від спалювання.

Як майнінг допомагає енергетиці

Є країни, які стикаються з надлишковим виробництвом електроенергії, здебільшого у регіонах із відновлюваними джерелами. Тут виробництво енергії може бути непостійним і періодично перевищувати потребу місцевого населення. Майнінг є унікальним способом капіталізувати ці надлишки, перетворюючи невикористану електроенергію в економічну вартість. Це не лише збільшує ефективність використання ресурсів, а й сприяє додатковому економічному зростанню, оскільки майнінгові центри потребують обслуговування та створюють робочі місця.

Таке використання надлишків енергії також може стимулювати інфраструктурний розвиток в енергосекторі, залучаючи інвестиції та технологічні інновації. З одного боку, це сприяє покращенню енергетичної мережі й оптимізації систем зберігання енергії. З іншого боку, це створює економічні стимули для подальшого дослідження та розроблень у галузі відновлюваної енергії, роблячи енергосистему тієї чи іншої країни більш стійкою та ефективною.

Зваживши всі за і проти, можна з упевненістю сказати, що розмови про шкоду майнінгу – не більше ніж атака скептиків у спробі перешкодити повсюдному прийняттю Біткоїна. Майнінг стає не тільки дедалі більш «зеленою» індустрією, а й також незамінним елементом для будь-якої енергосистеми.

Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024
Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Серед представників Біткоїн-індустрії не часто зустрічаються люди, які мають проблеми із законом, та дехто все ж таки опиняється за ґратами.  Володимир Гришенко 13 червня 2024
Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн залишається найпопулярнішим цифровим активом серед інвесторів, а Nvidia – однією з найпопулярніших технологічних компаній. Розглянемо основні спільні риси та відмінності між цими варіантами інвестування. Дмитро Харьков 12 червня 2024