Що таке засіб заощадження? Детальний гайд

Що таке засіб заощадження? Детальний гайд

Дізнайтеся про ключові аспекти засобу заощадження та важливу роль, яку він відіграє як функція грошей, зберігаючи купівельну спроможність та підтримуючи достаток у майбутньому.

Засіб заощадження

Поняття «засіб заощадження» стосується товарів, здатних зберігати або збільшувати свою вартість з часом, а не знижуватися в ціні. Цей термін використовується для опису механізму, який дозволяє людям зберігати свій капітал без будь-якої втрати вартості з часом.

Це одна із трьох функцій грошей, які досліджує Bitcoin Magazine. Дві інші – це засіб обміну та розрахункова одиниця.

Що таке засіб заощадження

Засіб заощадження – це актив, валюта чи товар, на який можна покластися у збереженні вартості з часом; в ідеалі він не повинен бути пов'язаний з великим ризиком. Традиційно люди, які менш толерантні до ризику, інвестують у засіб заощадження з тривалим терміном служби, стабільним попитом та низькою волатильністю.

Фіатні валюти є поганим засобом заощадження, оскільки згодом вони знецінюються через інфляцію. Такі товари, як біткоїн, золото та деякі інші монетарні метали, мають хороші властивості збереження вартості, тому що їхня пропозиція відносно обмежена і вони не псуються з часом.

Продаваність – це важлива властивість, яка дозволяє вільно використовувати будь-що як гроші і визначає фізичний товар чи актив, який можна швидко продати. Щоб досягти продаваності, гроші мають бути подільними (масштабний вимір), транспортабельними (просторовий вимір) та довговічними (часовий вимір). Якщо актив зберігає свою продаваність протягом тривалого часу, це хороший засіб заощадження, на який можна покластися у збереженні цінності і в майбутньому.

Орієнтиром, який часто використовується для розуміння функції збереження вартості, може слугувати відповідність вартості унції золота ціні високоякісного чоловічого костюма. Коріння цього принципу можна простежити ще в Стародавньому Римі, де вартість високоякісної тоги дорівнювала унції золота. Через 2000 років ціна якісно пошитого костюма, виражена в золоті, все ще близька до ціни аналогічної давньоримської тоги.

Що таке засіб заощадження? Детальний гайд

Іншим прикладом є ціна одного бареля нафти у фіаті щодо золота. 1913 року один барель нафти коштував 0,97 долара, а сьогодні – близько 80 доларів. У 1913 році за одну унцію золота можна було купити 22 барелі нафти, тоді як сьогодні за неї можна купити приблизно 24 барелі – практично ніякої різниці в ціні золота (хороший засіб заощадження) порівняно з великим знеціненням фіатної валюти (поганий засіб заощадження).

Навіщо нам потрібний засіб заощадження?

Гроші є важливим інструментом для торгівлі товарами та послугами, але також важливо мати хороший засіб заощадження для забезпечення кращого майбутнього для себе та своєї сім'ї. Хоча фіатні валюти придатні як засіб обміну, вони не є надійним засобом заощадження, оскільки з часом втрачають свою вартість через інфляцію, яка історично становить близько 2-3% на рік.

У найгірших випадках, як це сталося у Венесуелі, Південному Судані та Зімбабве, гіперінфляція набирає астрономічних темпів, що робить фіатні валюти дуже поганим засобом заощадження. Хоча ці приклади є винятками, зростання рівня інфляції стає все більш поширеним явищем у наш час, що призводить до природного механізму накопичення коштів на майбутнє і пошуку способів побити рівень інфляції у 2-3%.

Важливо мати надійний засіб заощадження, щоб зберегти цінність важко зароблених грошей з часом. Фіатні валюти як поганий засіб заощадження відбивають у людей бажання заощаджувати чи навіть заробляти гроші.

Чи є гроші хорошим засобом заощадження?

У сучасну епоху ми користуємося «фіатними» валютами. Цей термін походить від латинського слова «fiat», що означає декрет або довільний наказ; це, по суті, обіцянка того, якою може бути цінність. Така концепція з'явилася, коли державні паперові чи викарбувані гроші можна було обміняти на певну кількість фізичного товару. З того часу термін «фіат» залишився, навіть попри те, що валюти не забезпечені товарами та не мають будь-якої власної внутрішньої вартості.

Хоча фіатна валюта має багато властивостей, які ідентифікують її як гроші, вона є поганим засобом заощадження, оскільки не пов'язана з фізичними резервами, такими як золото або срібло. В результаті фіатні валюти поступово втрачають вартість через інфляцію або раптово у разі гіперінфляції.

Фіатні валюти вважаються «м'якими» грошима, тому що вони надто залежать від цільових показників уряду – зазвичай орієнтованих на стабільність цін із загальним зростанням цін на 2% на рік – замість того, щоб дозволити ринку природним чином визначати ціни. Такий підхід призводить до витоку вартості грошей та одночасного підвищення цін на все інше.

Основні елементи засобу заощадження

У ході свого розвитку як гроші ця річ проходитиме через три різних етапи, починаючи із засобу заощадження, перш ніж стати засобом обміну і, зрештою, розрахунковою одиницею. Для товарів, що залишаються продаваними, існує три виміри – це час, простір і масштаб.

Що таке засіб заощадження? Детальний гайд

Щоб виконувати функцію засобу заощадження, річ повинна бути дефіцитною; вона повинна мати обмежений запас у порівнянні з іншими товарами. Вона також повинна бути міцною, щоб її можна було використовувати багаторазово, без втрати функціональності.

  • Дефіцитність: товар, пропозиція якого обмежена порівняно з іншими товарами та попитом на нього. Вчений-комп'ютерник Нік Сабо визначив дефіцитність як «непідробну вартісність», що означає, що вартість створення чогось не може бути підроблена. Якщо грошей занадто багато, вони згодом втрачають цінність, у міру того як створюється більше одиниць, і для купівлі товару чи послуги їх стає потрібно все більше.
  • Довговічність: ця властивість стосується здатності товару зберігати свої фізичні та функціональні властивості з часом. Це означає, що валюта має бути зносостійкою та залишатися в обігу протягом тривалого періоду без зниження чи втрати своєї вартості.
  • Незмінність. Незмінність є бажаною та новою властивістю грошей, оскільки вона гарантує, що після підтвердження та реєстрації транзакції її не можна буде змінити або скасувати.

Що таке хороший засіб заощадження?

Багато активів можуть бути засобом заощадження; визначення кращого з них є постійною темою обговорень серед інвесторів і багато в чому залежить від динаміки ринку та переваг самих інвесторів. Варто зазначити, що деякі активи можуть згодом втратити статус засобу збереження вартості. Яскравим прикладом цього є срібло, функціональність якого як засобу заощадження знизилася в міру збільшення пропозиції через його використання в промисловості, а не традиційного використання як грошового металу.

Біткоїн

Біткоїн, який спочатку вважався спекулятивним активом через значні цінові коливання, все частіше використовується як засіб заощадження, у міру того як інвестори та все більше людей усвідомлюють його потенційну цінність як нового грошового активу. Біткоїн – це відкриття цифрових надійних грошей і наукова революція; він є не тільки засобом заощадження, але й засобом збільшення вартості.

Біткоїн стає значущою силою в економіці, тому що він відповідає вимогам засобу заощадження краще, ніж будь-яка інша форма грошей.

  • Дефіцитність: Біткоїн має обмежений запас у 21 мільйон монет, що робить його стійким до свавільної інфляції, від якої страждають традиційні валюти. Ця обмежена пропозиція надає йому дефіциту, що робить його цінним активом для зберігання коштів.
  • Довговічність: Біткоїн – це незмінна форма грошей, заснована виключно на даних. Його система цифрового реєстру використовує доказ роботи та економічні стимули, щоб протистояти будь-яким спробам змінити його, гарантуючи, що він залишиться надійним засобом заощадження з часом.
  • Незмінність: як тільки транзакція підтверджена та записана у блокчейні, її не можна змінити чи скасувати. Ця незмінність є найважливішою особливістю Біткоїна, оскільки вона гарантує збереження цілісності реєстру та неможливість підробки чи фальсифікації транзакцій. Це особливо важливо у все більш цифровому світі, де довіра та безпека мають першорядне значення.

Дорогоцінні метали

Дорогоцінні метали, такі як золото, паладій і платина, вже давно є хорошим засобом заощадження завдяки їхній довговічності та промисловим варіантам використання. Вони відносно обмежені у пропозиції, що підвищує їхню цінність порівняно з фіатними грошима. Біткоїн ще більш обмежений у пропозиції, ніж золото та дорогоцінні метали, і з моменту створення він виріс у ціні порівняно із золотом.

Фізичне зберігання великих кількостей золота обходиться дорого та непросто організувати. З цієї причини інвестори часто вважають за краще інвестувати в цифрове золото або акції золота, які піддаються ризику контрагента. Дорогоцінні камені, такі як діаманти та сапфіри, також популярні, оскільки їх легше зберігати та транспортувати.

Нерухомість

Нерухомість є одним із найбільш поширених засобів заощадження завдяки її реальності та корисності. З часом її вартість збільшується, принаймні так було з 1970-х років. До цього ціни на нерухомість і землю приносили реальну прибутковість близько ~0% протягом тривалих періодів (з урахуванням воєн, криз тощо). Попри тимчасові спади, це стабільний засіб, який дає фізичним власникам землі або будівництва почуття безпеки під час інвестування в нього.

Нерухомістю може бути будь-яке фізичне майно, таке як земля або будинок, який можна використовувати як основне місце проживання, для відпочинку або як комерційну нерухомість для оренди або продажу. Недоліком нерухомості є те, що вона не є ліквідною і не стійка до цензури. Ця нестача ліквідності може бути проблематичною для власників нерухомості, яким потрібний швидкий доступ до готівкових грошей, а також можливе втручання уряду або судові процеси.

Фондовий ринок

Купівля акцій на ринках NYSE, LSE і JPX з часом виявилася гарною інвестицією, тому що з роками їхня вартість збільшилася: акції виявилися хорошим засобом заощадження. Однак вони можуть зазнавати високої волатильності та сильно залежати від ринкових сил та економічних рухів, що робить їх схожими на фіатні валюти.

Індексні фонди/ETF

Індексні фонди та біржові фонди (ETF) – це ще один спосіб отримати доступ до фондових ринків та надати інвесторам простий спосіб диверсифікувати свої портфелі.

Протягом часу вартість таких ринків також збільшилася, що зробило їх хорошим засобом заощадження. ETF також більш ефективні з точки зору витрат та податків, ніж аналогічні пайові фонди.

Інші засоби заощадження

Люди можуть творчо підійти до визначення найкращих засобів заощадження для себе, які інколи відповідають їхнім захопленням чи інтересам. Наприклад, маркові вина, класичні автомобілі, годинники або предмети мистецтва можуть бути хорошими засобами заощадження, оскільки їхня вартість зазвичай зростає з часом.

Що таке поганий засіб заощадження

Речі, що швидко псуються

Речі, що швидко псуються – це товари, термін придатності яких швидко закінчується і які з часом втрачають цінність, поступово стаючи непридатними.

Їжа – це поганий засіб заощадження, оскільки має термін придатності. Квитки на концерт або на транспорт стають недійсними після певного часу, і також вважаються такими, що швидко псуються.

Тому вони не є хорошим засобом заощадження.

Фіатні гроші

Ми згадували, що фіатні валюти не зберігають своєї вартості з часом, як показано на графіку нижче.

Вони втрачають цінність переважно через інфляцію, тому що щороку ціни на товари та послуги зростають порівняно з доларом та іншими фіатними валютами. В результаті валюти постійно втрачають купівельну спроможність.

Що таке засіб заощадження? Детальний гайд

Криптовалюта

Криптовалютні альтернативи біткоїна дуже схожі на спекулятивні акції, але з ще більшими ризиками, оскільки більшість з них мають короткий термін існування і майже всі втрачають цінність порівняно з біткоїнами в довгостроковій перспективі.

У криптовалютах з більш тривалим терміном існування переважає функціональність, а не безпека, дефіцитність та стійкість до цензури, що робить їх поганим засобом заощадження, враховуючи їхні економічну пропозицію та варіанти використання.

Згідно з дослідженням, проведеним Swan Bitcoin, альткоїни виявилися поганою інвестицією. Внаслідок аналізу 8000 криптовалют з 2016 року було виявлено, що 2635 з них опинилися позаду Біткоїна, а приголомшлива кількість криптовалют (5175!) просто більше не існує.

Що таке засіб заощадження? Детальний гайд

Спекулятивні акції

Спекулятивні акції – це активи з малою капіталізацією, так звані копійчані акції, які торгуються менше ніж за 5 доларів за акцію. Вони не вважаються хорошим засобом заощадження, тому що вони дуже спекулятивні.

Через їхню високу волатильність і низьку ринкову капіталізацію вони можуть швидко вирости і так само раптово повністю втратити свою вартість. Вони вважаються ризикованими інвестиціями і, звичайно, не можуть стати хорошим засобом заощадження.

Державні облігації?

Довгий час державні облігації, такі як казначейські облігації США, вважалися чудовим засобом заощадження просто тому, що їх підтримував уряд. Проте негативні відсоткові ставки, які застосовуються протягом багатьох років, сильно вплинули на економіку великих країн, таких як Японія, Німеччина та інші європейські країни, – це зробило державні облігації непривабливими для середнього інвестора. Деякі облігації призначені для захисту бенефіціарів від інфляції, наприклад, I-bonds і TIPS. З усім тим, вони, як і раніше, знаходяться під контролем уряду і покладаються на Бюро трудової статистики для точного розрахунку рівня інфляції (що воно може не зробити, саме по собі чи під чиїмось впливом).

Прикінцеві думки

Підсумовуючи, можна сказати, що засіб заощадження здатен підтримувати або збільшувати свою купівельну спроможність з часом залежно від закону попиту та пропозиції, що також можна використовувати для визначення того, чи може він бути хорошим засобом заощадження.

Багато хто досі вважає біткоїн експериментом. Однак за своє відносно недовге існування він довів, що має всі властивості, типові для грошей, і є хорошим засобом заощадження. Наступним завданням буде довести, що він може бути розрахунковою одиницею.

Повний Біткоїн-вузол: основи та переваги запуску Повний Біткоїн-вузол: основи та переваги запуску Хоча взаємодіяти з мережею Біткоїна можна виключно за допомогою гаманця, запуск власного вузла (ноди) забезпечує переваги конфіденційності та надає можливість перевіряти ваші транзакції та дотримуватися обмеження кількості біткоїна у 21 мільйон. Bitcoin Magazine 14 квітня 2024
Як захистити seed-фразу Як захистити seed-фразу Безпека – це пріоритет, коли йдеться про зберігання біткоїна. Це простий посібник про те, як зберегти конфіденційність і безпеку вашої seed-фрази. Bitcoin Magazine 06 квітня 2024
Єдиний підпис чи мультипідпис: що обрати Єдиний підпис чи мультипідпис: що обрати Детальний опис семи способів, за допомогою яких можна покращити безпеку свого біткоїна з єдиним підписом, і чому мультипідпис – це найкраща альтернатива для довгострокових заощаджень. Unchained Capital 24 лютого 2024