Розрахункова одиниця: докладний гайд

Розрахункова одиниця: докладний гайд

Дізнайтеся про ключові аспекти розрахункової одиниці та важливу роль, яку вона відіграє як функція грошей, дозволяючи торгувати, порівнювати та здійснювати фінансове планування.

Розрахункова одиниця

Розрахункова одиниця слугує для вимірювання вартості товарів та послуг. Це важлива функція, необхідна, щоб щось називалось (або стало) грошима. Простіше кажучи, це стандартний вимір вартості, загальна система масштабування, за допомогою якої можна розрахувати та порівняти вартість продуктів.

Країни зазвичай мають окремі розрахункові одиниці, які визначаються як національна або регіональна валюта, такі як євро (EUR) або британський фунт стерлінгів (GBP). Разом з тим на міжнародному рівні розрахунковою одиницею є долар США (USD), який переважно використовується для глобального виставлення рахунків та встановлення цін на міжнародному рівні.

Розрахункова одиниця – це одна із трьох загальновизнаних функцій грошей, які розглядаються Bitcoin Magazine; дві інших – це засіб заощадження та засіб обміну.

Що таке розрахункова одиниця

Розрахунковою одиницею є те, що утворює стандартну міру порівняння цін із доходами чи активами; вона дозволяє користувачам грошей оцінювати вартість грошей і є загальним позначенням передачі вартості для різних типів товарів і послуг. Коли розрахункова одиниця визначається однією і тією ж мірою чи найменуванням (наприклад, певною валютою), легше порівнювати вартість різних активів та транзакцій.

Стандартне вимірювання полегшує визначення вартості двох різних предметів, таких як ціна будинку та автомобіля. Знання вартості автомобіля та будинку спрощує складання бюджету та оцінку транзакцій.

Це також дозволяє обробляти математичні операції, такі як обчислення прибутків, збитків та доходів, присвоюючи числові значення тому, що ми виробляємо, чим торгуємо та що споживаємо.

Розрахункова одиниця: докладний гайд

Як правило, те, що ми визначаємо як розрахункову одиницю, – це гроші, які останнім часом підтримуються урядами та національними валютами. Це те, що ми використовуємо як стандартну міру для всіх наших щоденних транзакцій.

Гроші як розрахункова одиниця

Гроші як розрахункова одиниця також використовуються для виміру економіки країни. Наприклад, американська економіка вимірюється у доларах США, китайська – у юанях тощо. На міжнародному рівні як розрахункова одиниця використовується долар США, що спрощує порівняння різних економік.

Гроші – це стандартна міра, яка використовується в економіці та на фінансових ринках для визначення того, скільки люди можуть позичати або давати в борг, та відстеження вартості активів. Застосовні процентні ставки також розраховуються у тій самій розрахунковій одиниці.

Нарешті, гроші також використовуються для розрахунку власного капіталу окремих осіб, підприємств та різних типів організацій, у тому числі грошової вартості їхніх активів.

Основні елементи розрахункової одиниці

Щоб отримати визнання на ринку як гроші, вони зазвичай проходять триетапний процес: спочатку як засіб заощадження, потім як засіб обміну і, нарешті, стають одиницею розрахунку для встановлення кількісної грошової вартості.

Розрахункова одиниця: докладний гайд
Діаграма Еріка Якса, автора книги «Сьома властивість: Біткоїн та грошова революція»

Ми бачимо, що розрахункова одиниця використовується як стандартна одиниця виміру ринкової вартості товарів і послуг і повинна бути такою, що має попит. Щоб щось визначалося і заслуговувало на довіру як одиниця розрахунку, воно повинно мати наступні властивості:

Подільність: як розрахункова одиниця, гроші повинні поділятися на дрібніші одиниці для зручності транзакцій, більш точного та ефективного вираження вартості товарів та послуг та легшого порівняння вартості різних речей.

Взаємозамінність: це важлива характеристика розрахункової одиниці, коли дві одиниці однієї й тієї ж валюти взаємозамінні та вартість однієї розрахункової одиниці ідентична іншій того ж виду. Наприклад, одна доларова купюра має таку ж вартість, як й інша доларова купюра. Важливість цієї властивості для засобу обміну полягає у функції, а не у класифікації.

Як інфляція впливає на розрахункову одиницю?

Інфляція не погіршує функціонування розрахункової одиниці; проте нестабільність цін ускладнює порівняння вартості товарів та послуг з плином часу. Розрахункова одиниця слугує для розуміння динаміки попиту й пропозиції економіки, та її надійність сильно підривається інфляцією.

В результаті учасникам ринку може бути складніше прийняти обґрунтовані рішення щодо споживання, інвестицій та заощаджень.

Якою має бути розрахункова одиниця?

Подільні та взаємозамінні гроші є хорошою розрахунковою одиницею. Гроші, на які не вплинула інфляція – це ще краща розрахункова одиниця. Дехто стверджує, що у нас повинен бути вимірюваний, стабільний та постійний тип грошей, як метрична система.

Якби розрахункова одиниця була стандартизована як метрична система, було б набагато простіше точно і послідовно оцінювати вартість товарів і послуг з часом. Однак цінність суб'єктивна і мінлива, а обставини у світі з часом змінюються, тому не може бути жодної гарантії, що цінність завжди буде представлена тим самим чином.

Хоча існування грошей, які стануть такими ж вимірюваними, як метрична система, неможливе, ми можемо мати гроші із заздалегідь запрограмованою, нееластичною пропозицією та відокремленими від реальної цінності речей.

Біткоїн як розрахункова одиниця

Якщо тип грошей має вищезгадані основні властивості, приймається в усьому світі, а також стійкий до цензури, це потенційно найкраща розрахункова одиниця з будь-коли створених.

Біткоїн, однак, все ще відносно новий, і йому ще належить дозріти, перш ніж його можна буде визнати стабільною розрахунковою одиницею. Оскільки біткоїн має фіксовану максимальну емісію у 21 мільйон монет, він не схильний до інфляційного тиску, як традиційні фіатні валюти, які центральні банки можуть друкувати нескінченно. Це має забезпечити рівень передбачуваності та визначеності для підприємств та приватних осіб під час оцінки вартості товарів та послуг, спрощуючи та підвищуючи надійність довгострокового фінансового планування.

Водночас відсутність інфляційного тиску на розрахункову одиницю також сприятиме більш відповідальному ухваленню економічних рішень урядами та підприємствами. Оскільки спокуса друкувати більше грошей для фінансування державних програм чи стимулювання економіки зникне, політикам доведеться шукати інші способи управління економічним зростанням, такі як інновації, продуктивність та інвестиції.

Крім того, якби біткоїн став глобальною резервною валютою, це сприяло б розширенню міжнародної торгівлі та інвестицій, усунувши необхідність обміну валюти та знизивши ризик коливань валютних курсів. Це спростить і здешевить транскордонні операції між окремими особами та підприємствами, сприяючи тіснішій економічній співпраці та зростанню у всьому світі.

Загалом розрахункова одиниця, не схильна до впливу інфляції, забезпечить стабільну основу для світової економіки, дозволяючи підприємствам та приватним особам впевненіше планувати майбутнє, сприяючи більш відповідальному прийняттю економічних рішень та міжнародній торгівлі.

Що таке знецінення грошей? Що таке знецінення грошей? Знецінення – це дія чи процес зниження якості або цінності чогось, зокрема – грошей. Bitcoin Magazine 05 листопада 2023
Що таке товарні гроші? Що таке товарні гроші? Товарні гроші – це форма грошей, внутрішня вартість яких визначається базовим товаром та динамікою попиту та пропозиції. Золото та срібло протягом століть вважалися товарними грошима через їхню рідкість та бажаність. Bitcoin Magazine 04 листопада 2023
Що таке проблема візантійських генералів? Що таке проблема візантійських генералів? Проблема візантійських генералів: доказ роботи та рішення. Bitcoin Magazine 07 жовтня 2023