Повний Біткоїн-вузол: основи та переваги запуску

Повний Біткоїн-вузол: основи та переваги запуску

Хоча взаємодіяти з мережею Біткоїна можна виключно за допомогою гаманця, запуск власного вузла (ноди) забезпечує переваги конфіденційності та надає можливість перевіряти ваші транзакції та дотримуватися обмеження кількості біткоїна у 21 мільйон.

Біткоїн – це децентралізована та обмежена цифрова валюта, доступна для перевірки будь-якій людині у будь-якій точці світу. Це головна причина, чому люди взагалі зацікавлені у його зберіганні. Ніхто не може зменшити пропозицію, ніхто не може підробити Біткоїн, він просто працює як автономна система, в яку не можна втрутитися. Як же здійснюється перевірка у цій системі?

Якщо ви думаєте, що для цього достатньо просто використати біткоїн-гаманець, змушений повідомити вам, що насправді це не робить вас повноправним учасником мережі Біткоїна. Гаманець просто керує вашими особистими ключами й допомагає вам створювати та підписувати транзакції, але фактично він не бере участі у повній перевірці блокчейну Біткоїна.

Щоб стати вузлом та перевіряти коректність транзакцій, необхідно використовувати додаткове програмне забезпечення, яке називається клієнтом. Це програмне забезпечення фактично обробляє та перевіряє блоки, які створюють майнери. Біткоїн-клієнт, який використовується найбільш широко, називається Bitcoin Core.

Можна взаємодіяти з Біткоїном, використовуючи лише гаманець, а не повний вузол, але у використанні Bitcoin Core є певні переваги.

Самостійна перевірка

Коли ви ініціюєте, а потім підписуєте транзакцію для надсилання певної кількості біткоїна, підписана транзакція надходить до вузлів мережі Біткоїна. Ці повні вузли, деякі з яких є майнерами, перевіряють транзакції, а потім ініціюють перегони зі створення наступного блоку. Майнери об'єднують транзакції в блок, і після завершення необхідного підтвердження роботи, блок транслюється в мережу.

Більшості людей байдуже на біткоїн-платежі інших людей. Якщо ви не є відправником або одержувачем транзакції, чому вона повинна вас цікавити? Якщо будь-яка транзакція в блоці Біткоїна не є дійсною транзакцією, то весь блок вважається недійсним і відхиляється всіма повними вузлами, що працюють в мережі. Це означає, що для того, щоб бути абсолютно впевненим у тому, що платіж, який ваш гаманець відображає як підтверджений, дійсно підтверджений, вам необхідно знати, що кожна інша транзакція, підтверджена в цьому блоці, також дійсна.

Ваш повний вузол автоматично зробить це за вас. Щоразу, коли знаходиться блок, ваш вузол автоматично перевіряє, чи не була витрачена монета раніше, чи дійсні всі підписи та чи дотримано всіх інших умов витрат, таких як блокування за часом, вимогам до витрат.

Коли ви використовуєте гаманець без перевірки на власному повному вузлі, ви, по суті, довіряєте оператору цього гаманця виконати цю перевірку за вас. Самостійний запуск повного вузла повністю усуває цей аспект довіри, яку ви надаєте провайдеру свого гаманця.

Обмежена кількість

Обмежена кількість біткоїнів у 21 мільйон – це одна з, якщо не найголовніша, властивість Біткоїна. В основі всього проєкту лежить ідея скорочення емісії та контролю за пропозицією грошей в обхід урядів. Сам Сатоші акцентував на факторі довіри, яка надається уряду, здатному послабити грошову масу, як на основній проблемі функціонування грошей у суспільстві.

Вся робота, яку виконує повний вузол для перевірки ваших транзакцій, є також перевіркою, необхідною для забезпечення обмеження емісії у 21 мільйон. Кожен біткоїн, який зараз перебуває в обігу в мережі, походить з одного і того ж джерела – спеціальної транзакції в кожному блоці, яка називається coinbase-транзакцією. Ця спеціальна транзакція дозволяє майнерам ввести в обіг заздалегідь визначену кількість біткоїнів на блок.

Ваш вузол перевіряє кожну з цих coinbase-транзакцій щоразу, коли знайдено блок. Це робиться для того, щоб гарантувати, що нові монети, введені в обіг, не перевищують обмежень попередньо встановленого ліміту пропозиції. Будь-яке перевищення цієї суми не повинно перевищувати комісію за транзакцію, сплачену всіма транзакціями у цьому блоці. Поєднуючи перевірку того, що coinbase-транзакція відповідає цим спеціальним правилам, а також того факту, що кожна інша транзакція витрачає тільки дійсні монети, які ніколи раніше не витрачалися, ваш повний вузол гарантує, що обмеження пропозиції у 21 мільйон монет залишається незмінним.

Збереження конфіденційності вашого біткоїна

Ще один важливий аспект того, чому так важливо запускати власний вузол – це конфіденційність. Важливо розуміти, що конфіденційність – це дуже тонка проблема у Біткоїні. Говорячи про фактичне збереження конфіденційності під час здійснення транзакцій з людьми, тобто коли відправляєте чи отримуєте гроші від них, запуск вузла в жодному разі не є комплексним рішенням. Це дуже важлива відправна точка: основа, необхідна для покращення вашої конфіденційності.

Коли ви використовуєте біткоїн-гаманець, який не підключений до вашого власного повного вузла, ви повинні покладатися на когось іншого для обробки транзакцій. Для цього ваш гаманець передає всю інформацію про ваш біткоїн-гаманець чужому вузлу. У більшості випадків це передбачає надсилання інформації про ваш xpub – код, який дозволяє читати історію ваших транзакцій та бачити ваші невитрачені монети. Для більшості людей це не є загрозою, але якщо ви хочете зберегти анонімність, це може становити небезпеку. Запустивши свій власний повний вузол та під'єднавши до нього свій гаманець, така інформація не буде розкрита.

Якщо ви цінуєте збереження конфіденційності під час використання Біткоїна, підключення гаманця до власного повного вузла є обов'язковим.

Без використання власного вузла всі інші кроки, які ви робите для забезпечення конфіденційності, такі як coinjoin (coinjoin – це спільна транзакція, яку ви можете безпечно провести з іншими людьми, щоб приховати, чиї монети куди йдуть) є спірним питанням, оскільки ваш провайдер гаманця може бачити весь ваш баланс.

Чому це все важливо

Хоча зберігання власних ключів є абсолютною необхідністю для незалежної взаємодії з Біткоїном, тепер ви бачите, що додаткові кроки для повної перевірки, як взаємодія з власним повним вузлом, мають додаткові переваги.

Не запускаючи свій повний вузол, ви довіряєте провайдеру гаманця перевірку підтвердження ваших транзакцій. Цей оператор може вас обманути. Він може сказати, що ви отримали монети, яких насправді не існує. Або спробувати обдурити вас, сказавши, що монети, які ви отримали, так і не надійшли. Ви довіряєте перевірку вашого балансу йому або іншому сторонньому пошуковому інструменту блоків, який дізнається вашу IP-адресу. Повний вузол усуває необхідність цієї довіри.

Для перевірки ваших транзакцій за вас, ви аналогічним чином передаєте перевірку загальної кількості біткоїна колективній групі користувачів. Запустивши власний вузол, ви можете з абсолютною впевненістю переконатися, що обмеження емісії залишилося недоторканим.

Збереження конфіденційності ваших коштів – це не те, чого можна досягти без запуску власного вузла. Якщо ви використовуєте такі інструменти, як coinjoin, щоб приховати історію своїх транзакцій у ланцюжку, ваша конфіденційність буде порушена через використання чужого вузла для перевірки ваших балансів. Ви зможете закрити цю велику дірку в конфіденційності під час використання Біткоїна лише запустивши власний вузол.

Зберігання власних ключів – це важливий перший крок на вашому шляху до Біткоїна, але без наступного кроку ви йдете на певні компроміси у взаємодії з мережею. Після того, як ви надійно захистите свої ключі, дуже важливо зробити наступний крок.

Ось кілька гаманців та інструментів, які допоможуть вам у цьому процесі:

Bitcoin Core

Ledger Satstack

Fully Noded

Sparrow Wallet

Specter Wallet

Start9

Citadel

Ronin Dojo

Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами У міру того, як Біткоїн стає все більш інтегрованим у повсякденне життя, ознайомтеся з деякими простими порадами, які допоможуть зберегти ваш біткоїн під час подорожей. Unchained Capital 18 травня 2024
Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Як використовувати мультипідпис, щоб усунути окремі точки відмови та підвищити безпеку ваших біткоїн-активів. Unchained Capital 05 травня 2024
Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Отримавши важко зароблену винагороду за видобуток біткоїна, майнери повинні вирішити, як зберігати свої прибутки. Це докладний посібник із самостійного зберігання для тих, хто забезпечує роботу мережі Біткоїна. Unchained Capital 28 квітня 2024