Гаманець Сатоші: навіщо біткоїнери донатять творцю Біткоїна

Гаманець Сатоші: навіщо біткоїнери донатять творцю Біткоїна

Напевно, найбільш відома біткоїн-адреса належить Сатоші Накамото, але через особливості програмного коду ці монети ніколи не будуть витрачені. Але чому біткоїнери продовжують регулярно надсилати туди свої сатоші?

Генезис-адреса

Біткоїн-адреса 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa відома як Генезис-адреса і пов'язана з Сатоші Накамото – таємничим творцем Біткоїна. На неї надійшли перші 50 BTC, видобутих з генезисного блоку. З часом баланс цієї адреси збільшився завдяки тому, що інші користувачі мережі постійно надсилають на неї біткоїни як данину поваги або з інших причин. Станом на 12 лютого її баланс становить 99,7 BTC.

Гаманець Сатоші: навіщо біткоїнери донатять творцю Біткоїна
Блокчейн-статистика адреси Сатоші Накамото. Джерело: Blockchain.com

Але чому Сатоші навіть теоретично не зможе витратити монети з цієї адреси? Усе через особливість протоколу Біткоїна. Зокрема, винагорода за генезисний блок не була приписана до конкретної адреси так само, як винагорода за наступні блоки. Результат генезисного блоку не є частиною реєстру Біткоїна (набір UTXO), який відстежує залишки коштів, що можуть бути витрачені. Це означає, що, попри те, що це був перший блок, який видобув біткоїни, саме ці монети не можна витратити.

Технічною причиною цього є те, що генезисний блок закодований у програмному забезпеченні Біткоїна як відправна точка блокчейну. Транзакції в Біткоїні покладаються на посилання на результати попередніх транзакцій як на вхідні дані для нових операцій. Однак, результат генезисного блоку (транзакція, що містить винагороду за майнінг блоку) ніколи не був записаний в базу даних невитрачених результатів транзакцій (UTXO). Як наслідок, в протоколі Біткоїна немає можливості посилатися на ці монети для витрачання в новій транзакції.

Щобільше, ця характеристика генезисного блоку цілком може бути навмисною, тобто Сатоші, скоріш за все, свідомо відмовився від нагороди. Це служить символічним жестом, що підкреслює унікальний статус і призначення цього блоку в мережі Біткоїна. Вона відрізняє генезисний блок від усіх наступних і слугує символічною й технічною основою для всього блокчейну.

Проте за Сатоші не слід переживати: у нього є й багато інших адрес (до яких він має доступ), а його сукупні активи (за приблизними оцінками) становлять 1,1 млн BTC, що більше за будь-кого іншого (чи то конкретну людину, чи корпорацію). Але вважається, що Сатоші досі не витратив жодного сатоші.

Донати й мотивація біткоїнерів

Через те, що блокчейн Біткоїна публічний, кожен може перевірити баланс і рух коштів за конкретною адресою. У більшості випадків належність адреси до конкретного користувача невідома, що забезпечує певний рівень приватності. Але Генезис-адресу знають усі, й кожен може перевірити її баланс у будь-який момент.

Історія транзакцій свідчить про те, що майже кожного дня на неї надходять перекази. Наприклад, лише 11 лютого зафіксовано 16 таких транзакцій. У більшості випадків біткоїнери надсилають зовсім невеликі суми обсягом у кілька сотень чи тисяч сатоші. Але бувають і винятки. Так, на початку січня на Генезис-адресу хтось переказав 27 BTC, що за фіатним курсом на той момент становило $1,17 млн.

Навіщо ж біткоїнери пересилають монети Сатоші, якщо вони знають, що вони ніколи не будуть витрачені? Звичайно, у кожного може бути своя мотивація, але загалом у такий спосіб люди можуть віддати шану творцю Біткоїна Сатоші Накамото. Для декого надсилання монет на цю адресу може бути символічним актом, що являє собою внесок в ім'я ідеалів і майбутнього Біткоїна.

Гаманець Сатоші: навіщо біткоїнери донатять творцю Біткоїна
Баланс адреси Сатоші Накамото з плином часу. Джерело: BitInfoCharts.

Нові користувачі або розробники можуть відправити невелику кількість сатоші на Генезис-адресу як тест, щоб зрозуміти, як працюють транзакції. Це один зі способів переконатися, що їхній біткоїн-гаманець функціонує належним чином.

Для багатьох внесок на баланс адреси дозволяє відчути, що вони є частиною історії Біткоїна, оскільки ця адреса є знаковою для Біткоїн-спільноти. Насамкінець у деяких випадках надсилання біткоїнів на адресу Сатоші може бути ритуалом або челенджем на Біткоїн-форумах або у соцмережах.

Але чи мають усі ці дії, окрім вшанування пам’яті творця Біткоїна, якийсь економічний сенс? З позиції конкретного біткоїнера його статки трохи зменшуються, тож він нічого у матеріальному плані не виграє. Але з позиції усієї спільноти, сенс є, адже з кожною такою транзакцією зменшується кількість сатоші, які теоретично можуть бути витрачені. Тобто знижується ліквідна пропозиція монет, а вартість усіх інших коїнів потроху зростає.

Хоча загальна кількість втрачених монет (точніше, приватних ключів, що дають до них доступ) достеменно невідома, можна із впевненістю стверджувати, що принаймні 100 BTC з Генезис-адреси ніколи не будуть витрачені.

Чи будуть біткоїнери й надалі надсилати свої монети Сатоші? Так, звичайно: це вже стало одним з елементів Біткоїн-культури. З плином часу вартість біткоїна ставатиме дедалі вищою, тож значні транзакції будуть рідкістю. Але не виключено, що хтось із китів ще нас здивує у майбутньому.

Підіб’ємо підсумки

Сатоші Накамото свідомо створив код, що не дозволяє витратити гроші з Генезис-адреси. Він присвятив свій винахід усьому світу і не був зацікавлений у додатковій матеріальній винагороді. Але багато людей хочуть стати частиною славетної історії Біткоїна та просто вшанувати здобутки Сатоші, тож продовжують майже щодня надсилати свої сатоші на його адресу.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024