Як розвивається Nostr: найпопулярніша соцмережа серед біткоїнерів

Як розвивається Nostr: найпопулярніша соцмережа серед біткоїнерів

Популярність децентралізованої соціальної мережі Nostr стало зростає. Її прихильники вже сформували велику спільноту, яка складається передусім з біткоїнерів.

Основні характеристики

Nostr була задумана як відповідь на зростання централізації та контролю з боку великих технологічних компаній над онлайн-спілкуванням та соціальними мережами. Її розвитком опікується спільнота розробників, дописувачів та ентузіастів з відкритим вихідним кодом, які поділяють спільне бачення децентралізованого та відкритого інтернету. Ця спільнота співпрацює над різними проєктами, включаючи розробку протоколу, створення клієнтських додатків і налаштування серверів ретрансляції.

Є декілька основних характеристик, що вирізняють Nostr з-поміж інших проєктів. На відміну від традиційних соціальних мереж, Nostr не покладається на один сервер чи компанію. Замість цього вона використовує мережу ретрансляторів, що робить її більш стійкою до цензури. Завдяки криптографічним ключам користувачі мають безпечні ідентифікаційні дані, які можна перевірити, що підвищує рівень конфіденційності та безпеки. Користувачі контролюють свої дані й те, з ким вони ними діляться.

Протокол і більшість його реалізацій мають відкритий вихідний код, що заохочує прозорість, співпрацю та інновації всередині спільноти. До того ж Nostr може підтримувати широкий спектр додатків, від обміну повідомленнями й соціальних мереж до біткоїн-транзакцій (так звані zaps) і обміну контентом.

Спільнота Nostr є різноманітною і складається з розробників, авторів контенту, активістів та користувачів, які цінують конфіденційність, свободу слова та децентралізацію в інтернеті. Екосистема включає різноманітні клієнти, пристосовані до різних потреб та уподобань, ретрансляційні сервери, якими керують члени спільноти, а також інструменти та сервіси, які покращують роботу з Nostr.

Напевно, найвідомішим прихильником нової соцмережі є екс-CEO Twitter Джек Дорсі, який у грудні 2022 року надав 14 BTC на підтримку проєкту. Серед інших біткоїнерів, які активно підтримують Nostr можна виділити біткоїнерів Gigi та Єгора Петрова, а також фінансового директора Human Rights Foundtaion Крістіана Керолза, автора бестселерів про Біткоїн Сейфедіна Аммуса, подкастера Стефана Ліверу тощо.

Зростання спільноти

Залучення нових членів до Nostr-ком’юніті відбувається двома основними способами. Перший – це поступовий перехід користувачів, хто розділяє цінності свободи та децентралізації, з інших соцмереж (переважно за рекомендацією своїх друзів та знайомих). Наприклад, біткоїнери довгий час полюбляли користуватися соцмережею Х (колишня Twitter), але протягом останнього року активно переходять на Nostr.

Другий спосіб – це залучення нових членів через івенти, де досвідчені користувачі та інфлюенсери діляться власним досвідом та заохочують інших долучитися до спільноти. Такий підхід також є досить вдалим, адже він поєднує онлайн- та офлайн-контакти, що є особливо ефективним для більшості людей.

Наразі проводяться декілька видів таких івентів. Зокрема, хакатони є основним елементом спільноти Nostr, де розробники й технічні ентузіасти збираються разом, щоб створити нові додатки, функції або поліпшити протокол Nostr і її екосистему. Ці заходи можуть бути онлайн або особистими й часто включають складні технічні питання або теми, які координують зусилля розробників.

Наприклад, у березні минулого року відбувся хакатон NostrHack, що був присвячений розробці Nostr, надаючи платформу для співпраці розробників над проєктами, які покращують її екосистему. У такий спосіб було створено можливість для учасників впроваджувати інновації та розробляти нові інструменти та додатки в рамках Nostr.

Як розвивається Nostr: найпопулярніша соцмережа серед біткоїнерів
Нагородження переможців хакатону. Джерело: соцмережа Х.

На конференціях і семінарах, присвячених децентралізованим технологіям, конфіденційності та цифровим правам, часто проводяться панелі, присвячені Nostr. Ці заходи надають платформу для поглиблених дискусій, презентацій технічних досягнень і воркшопів для нових користувачів або розробників, зацікавлених у співпраці з Nostr.

Серед прикладів можна навести й популярні Біткоїн-конференції, особливо конференція у Маямі від Bitcoin Magazine та Baltic Honeybadger у Ризі. Панелі Nostr дозволили застосувати базові цінності учасників до спілкування у соцмережах без необхідності поступатися власною приватністю. А неформальна Nostr-вечірка на пляжі у Маямі зібрала більше відвідувачів, ніж популярні традиційні заходи.

Як розвивається Nostr: найпопулярніша соцмережа серед біткоїнерів
Панель Nostr на конференції Bitcoin Miami 2023. Джерело: Thingelstad.

Місцеві та регіональні мітапи дають членам спільноти можливість особисто поспілкуватися, обмінятися досвідом та обговорити розробки, пов'язані з Nostr. Ці зустрічі можуть варіюватися від неформальних соціальних заходів до більш структурованих презентацій та обговорень.

Враховуючи глобальний і децентралізований характер спільноти Nostr, онлайн-заходи, такі як вебінари й форуми, також є популярними для взаємодії з широкою аудиторією. Ці заходи дозволяють обмінюватися знаннями, новинами про розвиток протоколу та обговорювати майбутнє децентралізованої комунікації.

Nostr та Біткоїн

Хоча Nostr є відкритою платформою для всіх користувачів незалежно від їхніх переконань, так склалося, що Біткоїн- та Nostr-спільноти дуже тісно пов’язані між собою. Звичайно, це не випадково, адже Біткоїн – це головний інструмент досягнення фінансової свободи, а Nostr – свободи слова в інтернеті.

Усі клієнти Nostr підтримують функцію zaps, що дозволяє надсилати мікроплатежі у сатоші миттєво та без комісій. У такий спосіб можна підтримати розробників, активістів, авторів чи просто висловити свою підтримку цікавому чи оригінальному повідомленню у мережі.

Такий функціонал був не до вподоби корпорації Apple, що загрожувала вилучити клієнт Damus з AppStore. У результаті було запроваджено обмеження на zaps у разі завантаження застосунку з платформи Apple, але все працює у повному обсязі у разі використання альтернативних майданчиків.

Насамкінець останнім часом почали з’являтися спеціалізовані програмні рішення для Nostr, щоб досягти більшої зручності та надійності зберігання приватних ключів. Так, канадська компанія-виробник апаратних гаманців для біткоїна Coinkite представила пристрій Satslink, що є одночасно і гаманцем Lightning, і клієнтом Nostr. Тож біткоїнерам стає ще легше приєднатися до Nostr-ком’юніті.

Як розвивається Nostr: найпопулярніша соцмережа серед біткоїнерів
Satslink для роботи з Nostr від Coinkite. Джерело: Bitcoin Magazine.

Що у підсумку

Все більше людей усвідомлюють важливість незалежних майданчиків без цензури. У сфері соцмереж фактично єдиною альтернативою є Nostr. Навколо неї вже сформувалася активна спільнота, яка охоче прийме нових членів. Можна очікувати, що популярність Nostr та її клієнтів лише зростатиме у майбутньому, адже чимало користувачів розчаровуються збором персональних даних, який практикують традиційні платформи. А одним із наслідків цього процесу буде пришвидшення гіпербіткоїнізації у всьому світі.

Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити Формування середнього класу залишається одним із пріоритетів України. Проаналізуємо, який стан справ зараз і на які біткоїн-статки можуть розраховувати українці. Дмитро Харьков 26 лютого 2024
З якими тваринами асоціюється Біткоїн З якими тваринами асоціюється Біткоїн Світ Біткоїна може здивувати новачків різноманітними аналогіями з тваринами: медоїдом, кролячою норою, мешканцями морів тощо. Але яке відношення вони мають до головного цифрового активу? Річ у тім, що Біткоїн - це складна та серйозна тема, але її можна спростити. Дмитро Харьков 23 лютого 2024
Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024