Чому Біткоїн порівнюють з медоїдом

Чому Біткоїн порівнюють з медоїдом

Якщо порівнювати Біткоїн з представниками світу тварин, то найбільш точною аналогією є медоїд. Порівняння з цим звіром стало надзвичайно популярним серед біткоїнерів. Розберімось чому.

Хто такий медоїд

Медоїд, відомий також як «honey badger» або «ratel», є видом маленького ссавця, який належить до родини технівкових. Медоїди поширені в Африці та Південно-Східній Азії. Вони мають характерну зовнішність з густою шерстю, яка може бути від сіро-коричневого до чорного кольору.

Всупереч назві, основною їжею медоїдів не є мед, хоча іноді вони можуть полювати на бджіл для його отримання. Основа їхнього раціону – комахи, зокрема бджоли та терміти. Вони також харчуються птахами, зміями, малими ссавцями та фруктами. Тож що є спільного у медоїдів з Біткоїном?

Чому Біткоїн порівнюють з медоїдом
Медоїд у дикій природі. Джерело: Wikimedia Commons.

Незалежність

Медоїд відомий своїм усамітненим характером і здатністю виживати самостійно. Він не вибагливий до навколишнього середовища і намагається використати наявні можливості для задоволення власних потреб і досягнення власних цілей. Існує навіть відомий вислів: «Honey badger doesn’t care» або «медоїду байдуже». Воно означає, що медоїд продовжуватиме виконувати свої функції або йти до своєї мети попри будь-які інші фактори. Медоїд не зважає на подразники, середовище, погоду чи інших тварин.

Так само й у Біткоїна у пріоритеті децентралізація та незалежність. Біткоїн не залежить ані від уряду, ані від жодного центрального сервера – йому це «байдуже». Він продовжує працювати відповідно до алгоритмів, заданих ще Сатоші Накамото попри грошово-кредитну політику регуляторів, заборони, обмеження, фазу економічного циклу тощо. У середньому кожні 10 хвилин видобувається новий блок, а приблизно за два тижні відбувається перерахунок складності видобутку біткоїнів. Приблизно раз на чотири роки вдвічі зменшується винагорода внаслідок майнінгу, що сприяє все більшій обмеженості пропозиції біткоїна.

Стійкість до зовнішніх атак

Попри те, що медоїд може вести досить усамітнений спосіб життя і вживати як рослинну, так і тваринну їжу, він може постояти за себе, коли цього потребують обставини. Шкіра у них товста, міцна і пухка, що дозволяє борсуку викручуватися і вислизати з рук нападника. Щобільше, він може вдало контратакувати, й відомі численні випадки, коли медоїд перемагав гієн, леопардів та навіть левів. Отруйні змії також не можуть завдати йому шкоди своїми укусами.

Чому Біткоїн порівнюють з медоїдом
Порівняння біткоїна з медоїдом на білборді. Джерело: Wired.

Так само й Біткоїн пережив за свою історію найрізноманітніші види атак. Згадаємо лише деякі з них: хакерський злом найбільшої колись біржі Mt. Gox, війна за розмір блоку, заборона майнінгу в Китаї, примусовий розпродаж монет внаслідок банкрутства проєктів Terra та декількох великих лендінгових протоколів.

Проте кожен раз Біткоїн не просто відновлює свої позиції, а й встановлює нові рекорди (як щодо хешрейту, так і ринкової вартості активу). Можна бути впевненим, що Біткоїн переможе й у разі нових атак, пов’язаних з активним запровадженням CBDC (цифрових валют центробанків) та можливими обмеженнями майнінгу в багатьох юрисдикціях (насамперед у США).

Коли мова йде про порівняння Біткоїна з медоїдом, не можна не згадати про одну з найвпливовіших Біткоїн-конференцій, що регулярно відбувається у Ризі (Латвія) за ініціативи компанії Hodl Hodl. Вона має назву Baltic Honeybadger, що означає «балтійський медоїд». Цього року конференція відбудеться 2-3 вересня.

Глобальність

Медоїд не обмежується якимось одним місцем існування. Представників цього виду можна зустріти в різних регіонах Азії та Африки, й вони використовують усі наявні можливості задля свого розвитку й поширення. Хоча медоїд може існувати за найнесприятливіших умов, якщо вибір все ж таки є, він обирає найкращий варіант із наявних. Через це медоїд не перебуває й ніколи не перебував не межі зникнення.

Звичайно, Біткоїн значно більш глобальний ніж медоїд. Користувач може використовувати блокчейн Біткоїна та повну ноду в будь-якій точці земної кулі. Браузер Tor та інші допоміжні інструменти можуть максимально підвищити приватність та забезпечити відповідний захист у разі прямих заборон з боку уряду чи спроб встановити жорстку цензуру. Майнери та інші учасники екосистеми не раз доводили свою гнучкість та готовність змінити свої стратегії відповідно до навколишніх економічних чи регуляторних умов. Тому попри локальні кризи й заборони мережа Біткоїна продовжує стало зростати, а хешрейт лише цього року збільшився у півтора раза.

Чому Біткоїн порівнюють з медоїдом
Динаміка хешрейту у мережі Біткоїна. Джерело: LookIntoBitcoin.

Більше, ніж здається на перший погляд

Медоїда легко недооцінити: якийсь невеличкий за розмірами й маловідомий барсук. На перший погляд він здається вразливим до зовнішніх викликів та атак, не говорячи вже про протидію великим хижакам. Але на практиці ситуація інша: медоїд на диво добре розуміється на навколишньому середовищі та може реалізувати власні приховані переваги у протистоянні з агресорами. Більшість із них розуміє, що медоїда краще просто не чіпати.

Без належних знань і підготовки Біткоїн також легко недооцінити: особливо зважаючи на невдалі спроби створити електронні гроші (на зразок Ecash) у попередні роки. Деякі люди можуть також не розуміти різницю між біткоїном й іншими цифровими активами. Для таких людей ми неодноразово пояснювали, чому Біткоїн – це не крипта.

Останнім часом регулятори також намагаються ввести населення в оману щодо можливості замінити якості біткоїна через CBDC. Проте детальніший аналіз доводить унікальну роль Біткоїна та його принципову відмінність від інших цифрових активів. Його децентралізація, незалежність, стабільність, захищеність, інноваційність, взаємний контроль, обмежена пропозиція, досягнення консенсусу між різними учасниками та багато іншого роблять його унікальним проєктом як з технологічної, так і економічної точки зору. Більшість біткоїнерів погоджується, що «кроляча нора» Біткоїна ніколи не закінчується.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024