Топ-5 випадків гіперінфляції у світі

Топ-5 випадків гіперінфляції у світі

Коли уряд чи центробанк має повний контроль над грошовою пропозицією, то зазвичай це закінчується інфляцією. Але іноді ситуація виходить з-під контролю, що призводить до катастрофічного знецінення фіатних валют.

Стародавній Китай

Перші паперові гроші з’явилися у Китаї у VII столітті під час правління династій Тан і Сон. Правителі швидко усвідомили переваги сеньйоражу та можливості перерозподілу багатства країни на свою користь. Справжні ж проблеми почалися дещо пізніше: у XIV столітті. Тоді імператори династії Юань почали неконтрольований випуск грошей задля фінансування військових кампаній у намаганні завоювати нові території.

Топ-5 випадків гіперінфляції у світі
Стародавні китайські паперові гроші. Джерело: Ancient Chinese Charms and Coins

Дуже швидко звичайні жителі Китаю зрозуміли, що не можуть за розтиражовані гроші придбати навіть базові продукти й речі. Країну охопила криза, й мови про нові завоювання вже не йшло. Зусилля керівництва імперії нормалізувати ситуацію чи відновити довіру до фіатних грошей виявилися марними. Як результат – вже у середині цього ж століття династія втратила владу в Китаї, а гіперінфляція зачепила не тільки широкі верстви населення, а і її творців.

Колоніальна Франція

Колоніальні режими XVII-XVIII століть також не могли похвалитися відповідальною грошово-кредитною політикою. Французькі монархи вели велику кількість війн у різних регіонах світу, а задля їх фінансування використовували зовнішні запозичення. Коли традиційних активів уже не вистачало для забезпечення цих боргів, держава вдалася до випуску грошей із забезпеченням землею. Проте невдовзі обсяг випуску фіатних грошей значно перевищив фактичні земельні володіння Франції на той час.

Топ-5 випадків гіперінфляції у світі
Асигнація часів Французької революції. Джерело: Wikimedia Commons

Як тільки кредитори та інші учасники ринку зрозуміли, що реального забезпечення недостатньо, розгорілася гіперінфляція. Підірвана довіра не дозволила запровадити якісь реформи у цій галузі, що могли б задовольнити населення. Історики вважають, що гіперінфляція стала однією з передумов кризи монархії та Французької революції 1789-1799 років. Як наслідок – політичний режим у країні було змінено, натомість з’явилася Перша Французька республіка.

Міжвоєнна Німеччина (Веймарська республіка)

Веймарська республіка існувала у Німеччині в період з 1919 року (після Листопадової революції по закінченні Першої світової війни) та до 1933 року (приходу до влади Третього Рейху). Німеччина мала сплачувати репарації державам-переможницям, але не здійснила виплати 1922 року. Влада Франції вважала, що Німеччина мала змогу виконати зобов’язання, але навмисно не зробила цього. На тлі конфлікту було окуповано Рурську область Німеччини.

Топ-5 випадків гіперінфляції у світі
Банкнота часів Веймарської республіки. Джерело: Alpha History

Влада Веймарської республіки закликала робітників підприємств не працювати за таких умов, але продовжувала виплачувати їм зарплату за патріотизм. Падіння реального виробництва та активний випуск грошей призвели до гіперінфляції вже у 1923 році. Найбільше постраждав середній клас. Заощадження, що люди робили все своє життя, буквально розтанули за декілька місяців. Наприклад, буханка хліба коштувала 160 марок наприкінці 1922 року, а вже за рік її продавали за 2 млрд марок (зростання у 12,5 млн разів). Країна стала жертвою масштабної соціально-економічної кризи.

Україна

Україна зіткнулася з гіперінфляцією у першій половині 1990-х років, а свого піка вона досягла у 1993 році – 10 155%. На той час Україна не йшла шляхом «шокової терапії», а навпаки, намагалася залучати якомога більше кредитів у рублях та субсидіювати певні галузі (наприклад, сільське господарство). Значний бюджетний дефіцит (до 30% ВВП) фінансувався просто за допомогою друкарського станка. Уряд також намагався регулювати ціни на харчові продукти та обмеженнями експорту.

Топ-5 випадків гіперінфляції у світі
Українські карбованці. Джерело: Delta Finance.

Невідповідність між потребами ринку й ціноутворенням у країні призвела до масштабної кризи та знецінення національної валюти (на той момент в Україні в обігу був ще карбованець). Навіть бартер став більш прийнятним у багатьох випадках, ніж фіатна валюта. Ситуація покращилася лише згодом після низки фінансових реформ та запровадження гривні у 1996 році.

Зімбабве

Зімбабве отримала незалежність у 1980 році на території колишньої британської колонії Родезії. Спочатку нова країна переживала стрімке зростання та розвиток, збільшуючи виробництво пшениці та тютюну. Однак це тривало недовго. Під час реформ нового президента Роберта Мугабе економіка Зімбабве зазнала краху, оскільки земельна реформа призвела до виселення фермерів, а земля була передана лояльним до президента особам або прийшла в занепад. Виробництво харчових продуктів різко впало, а банківський сектор майже розвалився, оскільки багато заможних бізнесменів і фермерів покинули країну.

Топ-5 випадків гіперінфляції у світі
Легендарна банкнота у 100 трлн зімбабвійських доларів. Джерело: CNN

У країні почали беззупинно друкувати гроші для фінансування військового втручання. Це призвело до того, що і без того невтішні економічні умови прискорили подальшу девальвацію валюти та посилили недовіру до грошей і уряду. Нестримна гіперінфляція та корупція по-справжньому загострилися на початку 2000-х років, досягнувши піку між 2007 та 2009 роками. Працівники більше не могли дозволити собі оплачувати проїзд громадським транспортом на роботу, а частина столиці Зімбабве залишилася без води. Саме тоді й була випущена сумнозвісна банкнота у 100 трлн зімбабвійських доларів – найбільший фіатний номінал в історії.

Переваги Біткоїн-стандарта

Випадки гіперінфляції у світі якнайяскравіше демонструють переваги біткоїна як засобу збереження вартості. Загальна пропозиція монет ніколи не перевищить 21 млн, а графік емісії відомий наперед через відкритий код. Головне, що участь у майнінгу є відкритою для всіх, а видобуток нових блоків супроводжується використанням енергетичних ресурсів й не може бути досягнуто довільно на зразок друкування грошей чи створення їх електронних аналогів.

Відокремлення грошей від держави створює передумови для стабільного розвитку економіки з можливістю довгострокового планування та інвестування. Таке середовище вкрай важливе для середнього класу, адже захищені інвестиції створюють передумови для зростання реальних доходів. Тим більше, що стандарт Біткоїна сприяє не лише попередженню гіперінфляції, а й утворенню дефляційної моделі економіки.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024