Bitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning Network

Bitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning Network

Третій Bitcoin Meetup Kyiv, організований Bitcoin Magazine Україна, було присвячено економічним та технологічним аспектам розвитку Біткоїн-екосистеми. Біткоїн-розробник Гліб Науменко розповів про причини появи Біткоїна, а CTO у Stroom.network В’ячеслав Жигулін – про перспективи протоколу другого рівня.
Bitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning NetworkBitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning Network

Гліб Науменко та стійка монетарна політика Біткоїна

Черговий київський Біткоїн-мітап відбувся 26 січня і вже за традицією розпочався з виступу Гліба Науменка. Цього разу розробник поділився баченням монетарної політики Біткоїна.

Гліб навів два приклади державного втручання, які поклали край золотому стандарту в США та світі. Перший – це сумнозвісний указ №6102, що був підписаний президентом США Франкліном Рузвельтом та призвів до конфіскації золота у громадян за заниженим курсом ($20 замість $35 за тройську унцію). Другий – це вже формальна відмова від золотого стандарту в 1971 році за президента Річарда Ніксона. Спікер пояснив, чому ці рішення призвели до зменшення темпів зростання заробітної плати та збільшення нерівності в США.

Bitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning Network
Виступ Гліба Науменка

Ідеологічною основою посилення ролі держави в економіці стало кейнсіанство, що почало поширюватися ще під час Великої депресії 1930-х років, а після смерті Кейнса у 1946 році стало панівним підходом. Кейнсіанці вважали, що держава шляхом збільшення витрат і емісії грошей повинна стимулювати сукупний попит в економіці. Проте Фрідріх Гаєк переконливо довів, що маніпулювання процентними ставками й обсягом грошової маси призводить лише до циклічності в економіці та створює додаткові проблеми для її сталого розвитку.

Факт того, що Сатоші Накамото включив заголовок The Times «Канцлер на порозі другої хвилі порятунку банків» у Genesis Block, засвідчує його зацікавленість у економічних і політичних питаннях, на які мав дати відповідь Біткоїн.

Гліб Науменко пояснив, що Біткоїн є надзвичайно стабільною системою, яка не має слабких місць. Спроби тиску на розробників чи несанкціонована модифікація програми-клієнту не будуть підтримані Біткоїн-спільнотою. Аналогічно гаманці, застосунки та інтернет-провайдери не мають змоги нав’язати свої зміни іншим учасникам мережі.

Попри те, що великі майнінгові пули контролюють значну частку мережі, в разі виникнення загроз із їхнього боку, індивідуальні майнери перейдуть до більш відповідальних пулів. Отже, компанія-антагоніст лише втратить прибуток без жодної шкоди для функціонування блокчейну Біткоїна. Теорія ігор вдало пояснює складну взаємодію різних учасників мережі, що мають різні інтереси, але забезпечують стабільність правил, які запровадив ще Сатоші Накамото.

Гліб Науменко підкреслює: «Обмеження пропозиції у 21 млн монет та стійкість до цензури – основні стовпи Біткоїна, що залишатимуться незмінними».

Таким чином, технологічні інновації та оновлення не несуть загрози фундаментальним принципам його монетарної політики.

В’ячеслав Жигулін та переваги Lightning Network

В’ячеслав Жигулін розпочав з того, що Lightning Network не потрібно плутати з сайдчейнами. LN – це протокол другого рівня, що функціонує як надбудова над основним рівнем Біткоїна і є мережею платіжних каналів. Він досягає значної масштабованості через можливість проведення тисяч транзакцій офчейн, які відображаються лише у вигляді кількох ончейн-транзакцій під час відкриття та закриття каналів.

Bitcoin Meetup Kyiv: діалоги про монетарну політику та Lightning Network
Виступ В'ячеслава Жигуліна

Lightning Network також не потребує посередників і взагалі мінімізує будь-яку довіру до інших учасників мережі, адже, так само як і на базовому рівні Біткоїна, кожен користувач має змогу перевірити коректність транзакцій та дотримання правил. У той самий час платежі через Lightning Network не завжди потребують відкриття каналів, що вдало використовується для мікротранзакцій, таких як купівля чашки кави чи білета в кіно. У цьому випадку платіж відправляється мережею поточних каналів та забезпечує майже миттєвий переказ коштів з мінімальною комісією, що розраховується як відсоток від суми.

«Швидкість транзакцій та максимальна безпека – головні переваги Lightning. Цей протокол значно безпечніший за сайдчейни», – зазначає В’ячеслав Жигулін.

Менеджмент усіх операцій у Lightning Network відбувається офчейн, а у блокчейні Біткоїна відображається лише остаточна зміна балансів сторін після проведення всіх розрахунків. В’ячеслав також відзначив, що пропускна здатність протоколу другого рівня стало зростала навіть під час ведмежого ринку 2022 року. Наразі вона перевищує 5000 BTC, кількість вузлів складає 16 000, а каналів – понад 75 000.

Загальна кількість платежів Lightning Network продовжує стрімко зростати: приблизно у 4-5 разів на рік. Експерт очікує, що цей протокол стане однією з головних причин наступного бичачого циклу, в тому числі й через переваги у масштабованості.

В’ячеслав розглянув найпопулярніші use-кейси, що вже реалізуються та можуть стати реальністю у майбутньому. Приймання платежів та арбітраж – поширені застосування Lightning Network. Наприклад, компанія Bitrefill дозволяє переводити сатоші через LN для поповнення балансу мобільного телефону та оплати різноманітних інтернет-послуг. Нова фінансова інфраструктура з активним застосуванням рішень для децентралізованих фінансів та бірж може отримати значний поштовх під час відновлення ринку.

Обговорення та висновки

Усі учасники мітапу мали змогу поставити свої питання та поспілкуватися з експертами. Наприклад, один з гостей івенту поцікавився значенням виразу: «Біткоїн не потребує довіри». Гліб Науменко пояснив, що замість цього вислову краще вживати інше формулювання: «мінімізація довіри». Адже вона досягається через незалежну перевірку коректності функціонування мережі, яку може провести кожен біткоїнер. Мережа Біткоїна стабільно працюватиме й після того, як усі біткоїни будуть видобуті (приблизно у 2140 році). На цьому етапі Біткоїн-економіка перейде до дефляційної моделі, коли загальна пропозиція монет буде знижуватися.

В’ячеслав Жигулін додав, що Lightning дозволяє досягти більшої приватності завдяки офчейн-транзакціям і неможливості відстежити їхній маршрут сторонніми оглядачами. Проблема подвійної трати також ефективно розв’язується шляхом резервування платежу під час створення інвойсу та спільній роботі Lightning-нод, які перевіряють усі операції в мережі.

Bitcoin Meetup Kyiv пройшов за підтримки партнерів Human Rights Foundation та Bitrefill. Підбиваючи підсумки слід зазначити, що такі ініціативи створюють умови для глибокого й систематичного занурення в основні питання Біткоїн-екосистеми та сприяють сталому зростанню Біткоїн-ком’юніті в Україні.

Wallet of Satoshi: історія одного з перших Lightning-гаманців Wallet of Satoshi: історія одного з перших Lightning-гаманців Wallet of Satoshi – один із перших Lightning-гаманців, який здобув популярність завдяки своїй простоті. Володимир Гришенко 05 грудня 2023
Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Країна почала купувати біткоїни, щойно визнала їх законним платіжним засобом. Володимир Гришенко 04 грудня 2023
Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном Останнім часом Латинська Америка стає лідером з впровадження Біткоїна, зокрема в контексті регулювання. Але чи стане цей регіон повноцінним центром майнінгу, Біткоїн-інфраструктури та гіпербіткоїнізації? Дмитро Харьков 04 грудня 2023