Біткоїн-Сіті: утопія чи реальність?

Біткоїн-Сіті: утопія чи реальність?

Схвалення парламентом Сальвадору біткоїн-облігацій наблизило країну до реалізації одного з наймасштабніших проєктів, анонсованих президентом Наїбом Букеле – Біткоїн-Сіті. Втім ініціатива має не лише перспективи, а й певні ризики.

Що таке Біткоїн-Сіті

Чинний президент Сальвадору Наїб Букеле відомий своїм прагненням перетворити країну у світовий Біткоїн-центр. Однією зі складових цієї ідеї є Біткоїн-Сіті – торговий хаб, що буде присвячено виключно головному цифровому активу. Відповідно до оприлюдненого плану, Біткоїн-Сіті побудують з нуля на західному узбережжі країни. До того ж планується використання геотермальної енергії з вулкана для майнінгу.

Біткоїн-Сіті: утопія чи реальність?
Модель Біткоїн-Сіті. Джерело: Dezeen

Архітектурна концепція Біткоїн-Сіті – це концентричне місто, рівновіддалено розташоване від центральної площі, що матиме логотип Біткоїна. За словами Букеле, хоча модель представлена у золотому кольорі, насправді Біткоїн-Сіті матиме переважно зелені та сині кольори (мається на увазі рослинність та океан латиноамериканської країни). На вулкані планується зробити оглядовий майданчик для жителів та туристів.

«План простий. У той час як світ скочується у тиранію, ми створимо гавань свободи», – заявляє Букеле.

Головним джерелом фінансування проєкту мають стати біткоїн-облігації, що вже схвалені парламентом країни та вже незабаром з’являться на ринку. Планується випустити бондів на $1 млрд, з яких половина піде на побудову Біткоїн-Сіті, а інша половина буде використана для поповнення BTC-резервів країни.

Біткоїн-Сіті: можливості та ризики

Біткоїн-Сіті у нинішньому вигляді – неоднозначний проєкт, що створює як значні можливості для біткоїнерів, так і певні ризики. Потенційні переваги очевидні: інноваційний Біткоїн-хаб із розвиненою інфраструктурою може сприяти створенню нових технологічних рішень на основі Біткоїна, а також може прискорити економічне зростання Сальвадору та інших країн регіону. За кращого сценарію Біткоїн-стандарт навіть може стати нормою для порівняно великої кількості інших країн світу.

Проте потенційний розвиток Біткоїн-Сіті у Сальвадорі не повинен асоціюватися зі статусом BTC як глобального грошового активу. В той час як довгостроковому домінуванню Біткоїна ніщо не загрожує (через його стабільність, децентралізацію, зростання хешрейту, обмежену пропозицію, глобальне використання як засобу платежу та збереження вартості тощо), втілення у життя проєкту Біткоїн-Сіті пов’язане з чималими викликами.

З фундаментальної точки зору головною проблемою проєкту є те, що він фінансується державою та є централізованим. Боргове фінансування Біткоїн-Сіті через випуск державних цінних паперів суперечить добровільній природі Біткоїна. Централізованість та пряма залежність від уряду та президента – друга проблема. Як показує досвід біржових фондів на основі біткоїна (на зразок GBTC), централізоване управління нерідко призводить до неефективних рішень та падіння їхньої ринкової вартості відносно головного активу – BTC.

У контексті Сальвадору це означає відсутність гарантій щодо реалізації проєкту у найближчі роки (адже очевидно, що він довгостроковий чи принаймні середньостроковий). Наступного року відбудуться нові президентські вибори у країні. Хоча Букеле користується значною підтримкою населення, виборчий процес є непередбачуваним, тим більше, що будь-які зміни у парламенті чи уряді також можуть вплинути на можливість реалізувати плани щодо Біткоїн-Сіті.

Біткоїн-Сіті: утопія чи реальність?
Наїб Букеле презентує Біткоїн-Сіті. Джерело: The Spectator

Існує також певна невизначеність щодо попиту на нові облігації Сальвадору й спроможність залучити $1 млрд. Щобільше, під час реалізації інфраструктурного проєкту фактичні витрати можуть виявитися значно вищими за прогнозні показники. Проте обсяг фінансових резервів у бюджеті чи інших фондах наразі не дозволяє країні забезпечити належний рівень фінансової стабільності.

Щодо самої концепції Біткоїн-Сіті, то все буде залежати від того, чи дозволяє вона досягти більшої ефективності з боку біткоїнерів й інших учасників екосистеми. Найбільш ймовірним сценарієм є поєднання як інноваційних біткоїн-хабів, так і інших варіантів онлайн- та офлайн-взаємодії. Відсутність центрального управління Біткоїном дозволяє кожній зі сторін обрати найприйнятніший варіант взаємодії з іншими.

Час покаже, наскільки вдалими виявляться спроби побудови Біткоїн-Сіті у Сальвадорі. Використання геотермальної енергії вулкана може бути привабливим для туристів, але її економічний ефект у сфері майнінгу досі невизначений. Приватні компанії та майнінгові пули поки не використовують цю опцію, отже існують певні технологічні й фінансові ризики.

У будь-якому разі ефективним засобом збереження вартості може слугувати виключно BTC, що зберігається у холодних гаманцях, а не облігації, випущені урядом Сальвадору чи будь-якої іншої держави. Загалом підхід Букеле може представляти інтерес для тих біткоїнерів та інвесторів, які підтримують форму організації співпраці через Біткоїн-хаби. Проте успіх чи невдача такої ініціативи жодним чином не вплине не фундаментальні показники розвитку Біткоїн-екосистеми.

Висновки

Біткоїн-Сіті – це амбітний проєкт анонсований президентом Сальвадору Наїбом Букеле. Він ставить за мету розбудову міста на західному узбережжі країни із розвиненою Біткоїн-екосистемою. З одного боку, такий Біткоїн-хаб може сприяти обміну ідей і розробці інновацій на основі Біткоїна. З іншого боку, існують також чималі ризики централізації, неефективного державного управління та боргового фінансування будівництва. Такий формат, як Біткоїн-Сіті, може бути прийнятним для деяких біткоїнерів, але неприйнятним для інших. Але фундаментальні показники розвитку BTC як глобального цифрового і грошового активу залишаться незмінними.

«Череп Сатоші»: критика Біткоїна чи його підтримка? «Череп Сатоші»: критика Біткоїна чи його підтримка? Відомий художник та екоактивіст Бенджамін фон Вонг представив арт-інсталяцію «Череп Сатоші», що символізує «неекологічність» Біткоїна. Попри підтримку Greenpeace, ця ідея зіткнулася з хвилею критики, й вже за два дні автор визнав, що був неправий. Юлiя Савицька 30 березня 2023
Як навчати дітей Біткоїну Як навчати дітей Біткоїну Діти за своєю природою цікавляться всім навколо. Завдання дорослих – підтримувати цей інтерес та спрямувати його у правильному напрямі. Дмитро Харьков 29 березня 2023
Bitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітет Bitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітет Біткоїн-розробники Гліб Науменко та Андрій Хаврюченко поділилися своїми думками щодо розвитку Біткоїн-екосистеми, а також методами забезпечення персонального суверенітету. Дмитро Харьков 27 березня 2023