Як Біткоїн розв’язує проблеми, що створюють МВФ та Світовий банк

Як Біткоїн розв’язує проблеми, що створюють МВФ та Світовий банк

Міжнародні фінансові інституції не здатні досягти цілей, які вони декларують. По факту результати їхньої політики виявляються протилежними оголошеним планам. Цю ситуацію може виправити лише Біткоїн.

МВФ та Світовий банк: декларації та реальність

Популярні ЗМІ наполягають на тому, що такі інституції як МВФ та Світовий банк критично необхідні для глобальної економіки. Адже вони мають забезпечувати стабільність, зменшувати нерівність та сприяти економічному й технологічному розвитку країн, що розвиваються. Відповідно до офіційної позиції Світового банку, його місія полягає у «ліквідації бідності та досягненні загального добробуту».

Обсяги фінансування, що перерозподіляються через МВФ та Світовий банк, постійно зростають. Наприклад, лише адміністративні витрати МВФ складають $1,46 млрд на рік, і вони зростуть до $1,55 млрд у 2025 році. Кліматичні витрати Світового банку (це лише одна з основних статей витрат) досягли $32 млрд у 2022 році.

Як Біткоїн розв’язує проблеми, що створюють МВФ та Світовий банк
Кліматичні видатки Світового банку. Джерело: World Bank

Лауреат Нобелівської премії з економіки Мілтон Фрідман зазначав: «Оцінюйте програми за їхніми результатами, а не намірами». Тож які фактичні результати діяльності МВФ та Світового банку для країн, що розвиваються?

Нагадаймо, що МВФ – це міжнародний банк останньої інстанції, а Світовий банк – це міжнародний банк розвитку. Обидві інституції отримують фінансування від найбільших кредиторів: США, Великої Британії, Франції, Німеччини та Японії. Як пояснює директор зі стратегічного розвитку Human Rights Foundation Алекс Гладштейн, провідні фінансові інституції проводять політику саме в інтересах своїх кредиторів, а не країн, що розвиваються. МВФ та Світовий банк отримують доступ до дешевих кредитів у розвинених країнах та перепозичають кошти за значно вищими процентними ставками й додатковими вимогами найбіднішим країнам Африки та Азії. Останні не мають доступу до повноцінних ринків капіталу та вимушені погоджуватися на такі умови.

Окрім боргового навантаження, МВФ та Світовий банк безпосередньо впливають на економічні ініціативи у цих країнах. Гладштейн наводить приклади реалізації масштабних проєктів у африканських країнах, коли основні прибутки були експропрійовані провідними західними компаніями, а витрати й борги були перекладені на бюджети країн, що розвиваються. Експерт вважає це формою неоколоніалізму.

Фінансові та бюджетні системи цих країн залишаються ізольованими не лише від глобальних ринків капіталу, а й одна від одної (більшість центробанків країн Африки не проводять розрахунки між собою). Отже, жителі регіону опиняються в економічній ізоляції. Не дивно, що девальвація та знецінення грошових одиниць – типова картина для більшості країн. За підсумками 2022 року максимальна інфляція спостерігалася у Судані (245,1%), Зімбабве (86,7%) та Ефіопії (34,5%).

Як Біткоїн розв’язує проблеми, що створюють МВФ та Світовий банк
Темпи інфляції в африканських країнах (2022 рік). Джерело: Statista.

Кліматичні проблеми також ефективно не розв’язуються. Так звані «проєкти з розвитку» реалізуються з орієнтацію на максимальний прибуток для кінцевих реципієнтів. А підтоплення, порушення екологічного балансу чи обмеження доступу до питної води пропонується вирішувати через нові кредити й боргові зобов’язання. Отже, ці країни та їхнє населення постійно перебувають під тиском і не можуть вирватися із замкненого кола бідності та заборгованості.

Біткоїн та фінансова свобода

Біткоїн створює принципово новий фінансово-економічний механізм, що може бути корисним як для окремих жителів, так і для цілих країн та регіонів. Біткоїн-стандарт сприяє справжній незалежності всіх учасників процесу, адже вони можуть мати постійний контроль над своїми фінансами. Щобільше, BTC – це глобальні та універсальні гроші, що не можуть бути штучно обмежені центробанками чи міжнародними фінансовими інституціями. Тобто питання інтеграції у світову економіку буде автоматично вирішене.

Експропріація прибутку в інші країни та іноземні корпорації також стане неможливою через те, що BTC повністю децентралізований, та ніхто не може вплинути на алгоритми його емісії. Отже, уряди чи корпорації не зможуть використовувати статус резервних валют для збільшення нерівності та диспропорцій в економіці. Біткоїн також прискорюватиме технологічний розвиток у цих країнах, але його використання можливе навіть на старих моделях телефонів, комп’ютерів та інших девайсів. Мінімальні комісії на базовому (менш як $1) та другому рівнях (менше одного центу в Lightning Network) будуть актуальними для масового використання BTC у країнах, що розвиваються. Наприклад, Нігерія вже стала світовим лідером із пошукових запитів у Google щодо операцій з BTC.

Дефляційна природа біткоїна також сприяє формуванню так званих «низьких переваг у часі» (low time preference). Це означає, що власники монет отримуватимуть додаткові стимули для довгострокового планування проєктів та оцінки їхнього можливого впливу на навколишнє середовище. У такий спосіб більшість екологічних ризиків можуть бути попереджені на ранніх етапах. Розвиток майнінгу може прискорити модернізацію енергетичної системи країн та збільшити частку відновлювальних джерел енергії. Таким чином, гіпербіткоїназація може стати єдиною дієвою альтернативою сучасній фіатній системі міжнародних фінансових відносин, що призводить до результатів, протилежних цілям.

Висновки

Попри офіційні декларації, МВФ та Світовий банк не можуть забезпечити стале економічне зростання й зниження нерівності у більшості країн, що розвиваються. Окрім того, фінансові проблеми лише загострюються через рекордну заборгованість урядів цих країн та елементи неоколоніалізму щодо розподілу доходів і прибутків, отриманих від реалізації проєктів з розвитку в цих регіонах.

Натомість Біткоїн-стандарт створює передумови для сталого й недискримінаційного розвитку країн та регіонів з позитивними наслідками для фінансової стабільності громадян, подолання інфляції та девальвації й ефективнішого захисту навколишнього природного середовища.

Біткоїн-адреса і біткоїн-гаманець: у чому відмінність Біткоїн-адреса і біткоїн-гаманець: у чому відмінність Поняття «біткоїн-адреса» і «біткоїн-гаманець» часто намагаються «об'єднати» або видати за синоніми, проте між ними є суттєва різниця. Володимир Гришенко 30 листопада 2023
Як відстежують біткоїни в Україні Як відстежують біткоїни в Україні Українські спеціалісти активно навчаються відстежувати біткоїн-транзакції. Таким чином Україна хоче вивести боротьбу зі злочинністю на новий рівень. Вже навіть є кілька гучних затримань. Але у цього тренду є не лише можливості, а й загрози. Дмитро Харьков 29 листопада 2023
Zap та Strike: історія успіху Джека Маллерса Zap та Strike: історія успіху Джека Маллерса Джек Маллерс – засновник і CEO Strike, інноваційної фінансової платформи, яка використовує Lightning для забезпечення швидких та дешевих міжнародних платежів. Незважаючи на молодий вік, Джек Маллерс вже встиг зробити значний внесок у розвиток і популяризацію Біткоїна. Володимир Гришенко 28 листопада 2023