День народження Біткоїна: від ідеї до гіпербіткоїнізації

День народження Біткоїна: від ідеї до гіпербіткоїнізації

Сатоші Накамото опублікував White Paper Біткоїна наприкінці жовтня 2008 року, але саме 3 січня 2009 року був видобутий перший блок (Genesis Block). Цього дня Біткоїн перестав бути абстрактною ідеєю та став цілком реальним активом. За 14 років він отримав світове визнання та змінив життя мільйонів людей.

Genesis Block та розв'язання проблеми візантійських генералів

Як відомо, блок у блокчейні Біткоїна містить інформацію про транзакції, які відбулися протягом певного проміжку часу (алгоритми контролюють, щоб у середньому кожен блок видобувався за 10 хвилин). Кожен блок послідовно слідує за попереднім, утворюючи таким чином об’єктивну та незмінну історію транзакцій, яка публічно доступна всім охочим.

Проте для практичної реалізації цього процесу необхідно видобути перший або Genesis Block (його іноді ще називають Block 0, бо у програмуванні відлік починають з нуля). Сатоші Накамото особисто видобув цей блок 3 січня 2009 року, тому саме цей день багатьма вважається Днем народження Біткоїна.

Сатоші додав наступне повідомлення у блок: «Канцлер скарбниці на порозі другого порятунку банків» – заголовку газети The Times від 3 січня 2009 року. Таким чином винахідник Біткоїна підтвердив дату видобутку блоку й натякнув на проблеми традиційної фіатної системи, які й будуть згодом вирішені за допомогою Біткоїна.

Нові глобальні цифрові гроші ніколи не потребуватимуть «порятунку» від державних органів, тому що не існує жодних посередників між учасниками системи. До того ж алгоритм випуску монет визначений наперед, а їхня загальна кількість ніколи не перевищить 21 млн. Винагорода за видобуток першого блоку становила 50 BTC, але код був написаний таким чином, що система видавала помилку при активації, і ці біткоїни не могли бути витрачені. Скоріш за все, Сатоші навмисно не виправив помилку активації, зробивши такий подарунок усім майбутнім біткоїнерам абсолютно безкорисливо. Навіть зараз деякі власники монет іноді роблять невеликі перекази на адресу, пов’язану з Genesis Block. Знаючи, що ці коїни не можуть бути витрачені, вони у такий спосіб висловлюють свою вдячність Сатоші.

День народження Біткоїна: від ідеї до гіпербіткоїнізації
Genesis Block Біткоїна. Джерело: Wikimedia Commons

Ще однією таємницею, пов’язаною з першими днями Біткоїна, є пауза між Genesis та наступним блоком (або, іншими словами між Block 0 та Block 1). Попри те, що період між блоками має становити приблизно 10 хвилин, Сатоші видобув другий блок (Block 1) лише через шість днів після Genesis Block. Можливо, він перевіряв, щоб усе було вірно. А деякі біткоїнери навіть проводять аналогії з творінням світу за Біблією, яке теж тривало шість днів. Сатоші жодного разу не надавав коментарів з цього приводу.

Реалізація проєкту Біткоїна також стала можливою завдяки успішному розв'язанню проблеми візантійських генералів. Вона полягає у взаємодії розрізнених абонентів, які можуть отримувати повідомлення, але існують ризики неправдивих меседжів. Сатоші довів, що алгоритм консенсусу Proof-of-Work може використовуватися для координації користувачів та передачі вірного розв’язку в блокчейн, таким чином створюючи найдовший ланцюжок блоків та уможливлюючи подальшу роботу та підтвердження нових транзакцій. Децентралізація всього процесу також означає відсутність слабких місць та потенційних вразливостей системи.

«Proof-of-work розв'язує проблему синхронізації та існування децентралізованої бази даних», – пояснював Сатоші Накамото.

Основні досягнення Біткоїна за 14 років

Неможливо окреслити всі здобутки Біткоїна, тож зупинимось на найважливіших. Зокрема в жовтні 2009 року біткоїн отримав монетарну вартість (за $1 можна було придбати понад 13 000 BTC), а у травні 2010 року за 10 000 BTC було придбано дві піци. Ці події дозволили запустити процес монетизації активу та його перетворення у засіб збереження вартості та обміну.

Попри ведмежий ринок, що досі триває, капіталізація Біткоїна наразі становить $319 млрд, та BTC посідає 27-му позицію у сукупному рейтингу активів та підприємств. До першої трійки входять дорогоцінний метал золото ($12 трлн) та дві компанії: Apple ($2 трлн) та Saudi Aramco ($1,9 трлн). Проте вже зараз Біткоїн випереджає такі компанії, як Samsung, Pfizer, Coca-Cola, Bank of America, Alibaba тощо.

Окрім довгострокового зростання ринкової вартості, Біткоїн успішно подолав виклики масштабованості без загроз для децентралізації. Зокрема під час війни за розмір блоку (Blocksize War) 2015-2017 років більшість біткоїнерів відмовилася йти шляхом збільшення розміру блоку (підходу на зразок традиційних фінансових компаній VISA чи PayPal). Натомість невеликий розмір блоку дозволяв підтримувати максимальну децентралізацію та знизити вплив майнерів та інших великих учасників. Необхідною масштабованості було досягнуто за допомогою протоколу другого рівня Lightning Network, пропускна здатність якого вже перевищила 5000 BTC.

День народження Біткоїна: від ідеї до гіпербіткоїнізації
Кількість каналів та пропускна здатність Lightning Network. Джерело: Mempool Space.

Іншим досягненням Біткоїна є стале зростання хешрейту як під час бичачого, так і ведмежого ринків. Внаслідок цього вдалося досягти максимальної стабільності системи та попередити «атаку 51%» та інші загрози. Наразі хешрейт Біткоїна складає 252,5 EH/s, що приблизно на 38% більше, ніж рік тому. Отже, майнери використовують довгострокову стратегію щодо інвестування у BTC задля максимізації свого прибутку та капіталізації.

Починаючи з вересня 2021 року, біткоїн отримав статус законного платіжного засобу в Сальвадорі. Президент Наїб Букеле відкрито підтримує BTC як оптимальну форму грошей для сучасного суспільства як відносно його технологічних характеристик, так і захисту від неконтрольованої емісії. Згодом аналогічний статус біткоїн отримав і в Центральноафриканській республіці. Ряд країн (Бразилія, ПАР, Україна тощо) значно просунулися у законодавчому визнанні біткоїна, створюючи умови для його систематичного використання жителями. Україна також неодноразово потрапляла до Топ-3 країн світу щодо застосування біткоїна як бізнесом, так і окремими громадянами.

Висновки

Біткоїн вже подолав чимало викликів та підтвердив свій статус як найбільш інноваційних глобальних грошей. Але на шляху гіпербіткоїнізації є ще декілька важливих цілей: випередження за капіталізацією золота (що дозволить BTC стати головним монетарним активом у світі), конкурентна перемога над CBDC, які активно впроваджуються по всьому світу, та перехід на Біткоїн-стандарт, коли більшість цін та контрактів укладатимуться у BTC без прив’язки до фіатних валют. Світове Біткоїн-ком’юніті, що постійно зростає, та дотримання принципів, закладених Сатоші Накамото, дозволяють сподіватися, що цих цілей буде досягнуто у найближчі два десятиліття.

Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Серед представників Біткоїн-індустрії не часто зустрічаються люди, які мають проблеми із законом, та дехто все ж таки опиняється за ґратами.  Володимир Гришенко 13 червня 2024
Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн залишається найпопулярнішим цифровим активом серед інвесторів, а Nvidia – однією з найпопулярніших технологічних компаній. Розглянемо основні спільні риси та відмінності між цими варіантами інвестування. Дмитро Харьков 12 червня 2024
Core Scientific: історія майнера, який пережив банкрутство Core Scientific: історія майнера, який пережив банкрутство Core Scientific – один з провідних гравців на ринку майнінгу, який став банкрутом під час кризи у 2022 році. Та все ж таки компанія змогла знайти вихід зі скрутної ситуації. Володимир Гришенко 11 червня 2024