Жити на проценти чи ходлити біткоїни?

Жити на проценти чи ходлити біткоїни?

Більшість інвесторів прагне отримувати пасивний дохід та жити на відсотки. Але Біткоїн пропонує альтернативу.

Пасивний дохід

Популярні книжки та бізнес-тренери активно пропагують орієнтацію на пасивний дохід. Адже він не потребує постійних зусиль: варто лише вірно вкласти кошти або придбати чи розмістити активи, що можуть приносити процентний дохід (наприклад, депозит у банку, акції з можливістю отримання дивідендів або здача нерухомості в оренду).

Які переваги такого підходу? До основних плюсів, що зазвичай виділяють прибічники цієї стратегії належать: стабільний дохід за мінімальних зусиль, можливість покрити інфляцію та (у деяких випадках) стимулювання економіки та заохочення нових інвестицій.

Розглянемо ці аргументи детальніше. Як зазначав, Людвиг фон Мізес, немає такого поняття в економіці як «безризикові інвестиції». Тому будь-які спроби отримати інвестиційний (пасивний) дохід завжди пов’язані із загрозою втратити свої кошти. Наприклад, банк може збанкрутіти або компанія зменшить чи скасує дивідендні виплати. Попит на оренду нерухомості також може залежати від безлічі факторів, та у разі його падіння фактичний дохід може виявитися меншим за очікування.

Жити на проценти чи ходлити біткоїни?
Людвіг фон Мізес. Джерело: Montreal Economic Institute.

Щодо можливості покриття інфляції, то у разі вдалого розміщення коштів, як правило, це вдається. Але, знову ж таки, не забуваємо про ризики – за негативного сценарію можна й втратити всі або частину заощаджень. Проте у разі економічних потрясінь або високої інфляції навіть вдалий сценарій не дозволяє бути в «плюсі». Так, зараз ставки за депозитами у гривні складають 9%, а офіційна інфляція перевищує 25% на рік.

Насамкінець ідея про стимулювання економіки заснована на хибному уявленні про економічні процеси, що базується на кейнсіанському підході. Відповідно до нього економіку потрібно постійно стимулювати, а заощадження лише їй шкодять. Проте на практиці це означає ще більшу інфляцію й ризики рецесії.

Фіат vs. ринкові гроші

Фіатна система ставить людей перед дилемою: або приймати додаткові ризики у спробі зберегти свої заощадження, або відмовитися від цього та погодитися на плавну конфіскацію своїх активів, що дорівнюватиме темпу інфляції (у розвинених країнах це близько 7% на рік чи більше). Навіть люди, які усвідомлюють цю несправедливість, зазвичай не бачать жодного виходу із ситуації.

Його і немає у фіатній системі, проте він є у ринкових грошах, відокремлених від держави. Якщо ми згадаємо про розквіт золотого стандарту у другій половині XIX століття, то ціни в економіці мали стійку тенденцію до падіння, а рівень економічного зростання та технологічного прогресу був рекордним. Тоді людям було не потрібно кудись вкладати свої кошти та ризикувати ними, тому що вони знали, що золото зростатиме у вартості відносно інших товарів та послуг.

Фіатна система та інфляція спонукають людей до нераціональної поведінки. Наприклад, люди, які накопичують кошти на пенсію, не можуть уникнути ризиків та змушені довіряти їх контрагентам. У разі некоректного використання залучених грошей клієнтів виникають суттєві проблеми. Зокрема найбільший пенсійний фонд Канади зазнав збитків через інвестування у сумнівні цифрові активи.

HODL BTC

Біткоїн як інноваційна та універсальна форма грошей дозволяє людям досягти своїх цілей щодо захисту заощаджень без додаткових ризиків та проблем, пов’язаних з традиційним пасивним доходом. Власники біткоїнів можуть безпосередньо контролювати свої монети та уникати посередників. Довгостроковий темп зростання вартості BTC значно перевищує дохідність золота, акцій чи інших фінансових альтернатив.

Ходлери абстрагуються від короткострокових коливань курсу BTC, а в багатьох випадках взагалі все вираховують у сатоші, а не у фіатних валютах. Таким чином, нема потреби довіряти третім особам та ризикувати своїми заощадженнями. Головне – досягається максимальна захищеність коштів через абсолютну обмеженість біткоїнів та забезпечується стале зростання купівельної спроможності грошей (біткоїнів).

Відомий біткоїнер MacroJack також не підтримує підхід, що гроші повинні працювати. Він вважає: «Єдина причина, з якої гроші мають працювати полягає в інфляції. Це додаткова робота для нас знайти інвестиції, щоб перекрити її. Біткоїн розв’язує цю проблему».

Жити на проценти чи ходлити біткоїни?
Структура ходлерів BTC. Джерело: LookIntoBitcoin

Задля надійного використання біткоїна для захисту заощаджень обов’язково необхідно покладатися на холодне зберігання власних монет. Апаратні гаманці дозволяють захистити власні приватні ключі від хакерів та інших загроз. Також доцільно уникати централізованих бірж, які отримують доступ до ваших приватних ключів та не можуть гарантувати повернення монет у разі свого банкрутства.

Але найголовніше – це розуміти переваги стратегії HODL та не намагатися повернутися до спроб отримати відсотки. Зокрема лендінгові протоколи (Celsius, Voyager Digital, Three Arrows Capital тощо) пропонували великі відсотки у стейблкоїнах під заставу у BTC. У результаті надмірно ризикових операцій такі сервіси збанкрутіли, а їхні клієнти втратили свої активи. Якби вони зберігали власні монети у холодних гаманцях такого б не трапилося.

Висновки

Підходи до захисту заощаджень «жити на відсотки» та «ходлити біткоїни» якісно відрізняються один від одного. Перший полягає у підтримці фіатної системи та спробі перекрити інфляцію за допомогою інвестицій. Але паралельно з потенційним доходом також накопичуються додаткові ризики, що є неприйнятним у багатьох випадках (пенсійні накопичення, резервний капітал тощо).

Ринкові гроші (та насамперед біткоїн) демонструють інший підхід: вони створюють дефляційне середовище, і їхня купівельна спроможність зростає з плином часу. Холодне зберігання монет й уникнення посередників (особливо тих, що пропонують процентний дохід) – основа надійних заощаджень у сучасних умовах.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024