У НБУ уточнили плани щодо е-гривні

У НБУ уточнили плани щодо е-гривні

Попередньо старт проєкту заплановано на другу половину 2024 року.

Національний банк України (НБУ) планує запустити пілотний проєкт цифрової гривні (е-гривні) у другій половині цього року. Про це заявив директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку регулятора Андрій Поддєрьогін, передає PaySpace Magazine.

За його словами, до проєкту активно залучатимуться українці за допомогою банків-учасників. А от усі платіжні операції з е-гривнею здійснюватимуться за допомогою єдиної платформи, оператором якої виступить НБУ. Поки що в Нацбанку шукають постачальника, який має займатися розробленням сервісу.

Безпосередньо сам пілот здійснюватиметься за методологією Міжнародного валютного фонду (МВФ) – 5P methodology, зазначив чиновник. Він також наголосив, що е-гривня не стане заміною фіату. Водночас, за словами представника НБУ, CBDC (цифрові гроші центробанку) мають «певні переваги».

«Однією з важливих переваг ми бачимо можливість програмованості платіжних операцій з е-гривнею, оскільки технологія DLT потенційно надає більше можливостей для її реалізації. На нашу думку, використання єдиної платформи е-гривні спростить створення інноваційних програмованих послуг для користувачів», – заявив Поддєрьогін.

У Нацбанку точної дати запуску проєкту не назвали, заздалегідь уточнивши, що це буде друга половина 2024 року. Однак у НБУ наголосили, що через складність проєкту не виключено ймовірність перенесення термінів.

Які небезпеки несуть CBDC

Цифрові гроші центробанків вносять значні зміни до традиційної фінансової системи, але водночас несуть низку погроз і викликів. Однією з головних проблем є потенційне посилення державного контролю над фінансовими операціями громадян, що може призвести до скорочення фінансової приватності та збільшення можливостей для масового нагляду.

Крім того, централізована природа CBDC наражає їх на ризик централізованих збоїв і атак на інфраструктуру, що може загрожувати стабільності всієї фінансової системи.

Ще одна значна загроза полягає у потенційному ослабленні ролі комерційних банків та інших традиційних фінансових інститутів, що може призвести до скорочення конкуренції та інновацій у фінансовому секторі.

Також існує побоювання, що введення CBDC може посилити інфляційні ризики, якщо центральні банки використовуватимуть їх для фінансування державних витрат шляхом «цифрового друкування грошей».

Усі ці загрози вимагають ретельного аналізу та розроблення заходів щодо мінімізації потенційного негативного впливу на економіку та суспільство.

Де та як торгувати біткоїнами в Україні
Де та як торгувати біткоїнами в Україні
Торгівля та інвестиції в біткоїн можуть бути чудовим способом заробити або примн...
Ігор Королишин 04 квітня 2023

Експерименти з е-гривнею

Першу концепцію е-гривні було представлено у 2018 році. Тоді НБУ випустив 5443 цифрових аналоги національної валюти, якими користувалися лише його працівники. Регулятор планував, що у майбутньому використовувати цифрову гривню зможуть усі верстви населення.

Брати Вінклвосси стали співвласниками футбольного клубу Брати Вінклвосси стали співвласниками футбольного клубу Два роки тому керівником ФК «Реал Бедфорд» став Біткоїн-подкастер Пітер МакКормак. Володимир Гришенко 15 квітня 2024
Мером Лугано знову став біткоїнер Мером Лугано знову став біткоїнер У Біткоїн-спільноті вже привітали Мікеле Фолетті з обранням на посаду очільника швейцарського міста. Володимир Гришенко 15 квітня 2024
Через халвінг майнери можуть продати BTC на $5 млрд Через халвінг майнери можуть продати BTC на $5 млрд Ринок може зіткнутися зі значними викликами у найближчі пів року. Володимир Гришенко 15 квітня 2024