Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити

Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити

Формування середнього класу залишається одним із пріоритетів України. Проаналізуємо, який стан справ зараз і на які біткоїн-статки можуть розраховувати українці.

Середній клас в Україні

Нагадаємо, що до середнього класу відносять людей, які мають сталий дохід, достатній для задоволення матеріальних та соціальних потреб. Його представники мають високу кваліфікацію та належний рівень економічної безпеки. У розвинених країнах більшість населення припадає саме на середній клас, що й забезпечує відповідну соціально-економічну стабільність.

Існують різні підходи до визначення середнього класу в Україні, але більшість експертів погоджується, що широкий середній клас у країні досі не сформовано. Відповідно до опитування у соцмережах, українці відносять до характеристик середнього класу наступне: можливість придбати житло (квартиру або будинок) та автомобіль; відпочивати за кордоном 2-3 рази на рік; мати страхове покриття витрат на медичні послуги, авто тощо; мати доступ до якісної профільної освіти за власним вибором; купувати одяг, побутову техніку без необхідності у додатковій економії; декілька разів на тиждень відвідувати ресторани, кінотеатри, концерти.

Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити
Характеристики середнього класу. Джерело: CNN Money.

Щодо конкретної суми доходу, то загальний консенсус полягає у тому, що в Україні зараз необхідно отримувати близько $2500-3000 на місяць, щоб належати до повноцінного середнього класу. Проте наразі лише декілька процентів населення країни мають сталі фінансові надходження на такому рівні.

Представники середнього класу мають можливість робити заощадження, у тому числі й накопичувати біткоїни. Наприклад, якщо вони виділяють $1000 на придбання головного цифрового активу щомісяця, то за поточного курсу вони можуть накопичити 0,02 BTC на місяць. Чи зможуть вони за таких темпів накопичити хоча б одну повну монету протягом життя?

Якщо вони почнуть лише зараз, то навряд чи. Теоретично за поточного курсу їм би знадобилося 52 місяці або трохи більш як чотири роки. Але річ у тім, що біткоїн переходить до фази нового бичачого зростання і, ймовірно, багаторазово зросте протягом 2024-2025 років. Тож обсяги накопичень у біткоїн-вимірі значно впадуть, і досягти цілого біткоїна буде вкрай проблематично.

Середня зарплата в Україні

На жаль, в Україні поняття «середній клас» та «середня зарплата» мають мало спільного. Відповідно до порталу з пошуку роботи, наразі медіанна зарплата в країні складає 20 000 грн або близько $500. За такого матеріального становища складно вести мову про належні накопичення, у тому числі у біткоїнах.

Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити
Статистика зарплат в Україні. Джерело: Work.ua.

Відомий автор подкастів про Біткоїн Стефан Лівера так коментує цю ситуацію: «Найбільшою проблемою в цьому випадку є дуже низький дохід. Важко користуватися і заощаджувати за допомогою біткоїна, якщо ви не можете заощаджувати взагалі».

Повномасштабне вторгнення РФ в Україну також негативно вплинуло на реальні зарплати та заощадження більшості населення. Звичайно, ті, хто робив накопичення у біткоїнах, не тільки нічого не втратили, а навіть збільшили реальні заощадження щонайменше у півтора раза (настільки поточний доларовий курс біткоїна вищий за той, що був на початку вторгнення).

Іншою проблемою війни є те, що багато людей починають буквально «жити одним днем». Економічною мовою це називається «високі переваги у часі». За таких умов горизонт планування на майбутнє критично падає, так само як і накопичення.

З іншого боку, війна наочно демонструє нестабільність не тільки фіатних накопичень, а й інших популярних варіантів у мирний час (наприклад, нерухомості). У цьому плані здатність біткоїна забезпечувати максимальну стабільність, ліквідність та зручність перевезення монет (або точніше – приватних ключів) завдяки холодному гаманцю або просто seed-фразі не має реальних конкурентів.

Щодо ринку праці, то експерти говорять про поступове покращення ситуації. Наразі вже відчувається дефіцит кваліфікованих працівників у багатьох галузях, і ця тенденція, ймовірно, лише посилюватиметься найближчим часом. Тож можливо, що використання біткоїна ставатиме дедалі ширшим у різних верств населення.

Практичні рекомендації

Перш за все дуже важливо, щоб ваші доходи (які б високі чи невисокі вони не були) стало перевищували витрати. За таких умов можна планувати відповідні заощадження. Наразі оптимальною стратегією для середньо- та довгострокових накопичень є саме біткоїн, адже на проміжку у п’ять чи більше років він стало випереджає за дохідністю всі інші класи активів: включно золото, нерухомість та акції індексу S&P 500.

Для деяких людей психологічною проблемою є усвідомлення того, що вони ніколи не зможуть накопичити 1 BTC. Дехто навіть збирається купувати дешевші альткоїни. Але слід зазначити, що всі інші монети та токени є спекулятивними інструментами: вони можуть короткостроково «вистрілити», але стабільно втрачають свою вартість відносно біткоїна у довгостроковому періоді. Коли біткоїн називають «цифровим золотом», то мають на увазі саме те, що тільки біткоїн з цифрових активів є засобом накопичення.

Щодо психологічних моментів та бажання мати хоча б 1 BTC, то багато біткоїнерів радять вимірювати власні заощадження у сатоші, а не цілих біткоїнах. Так, наприклад, 1 млн сатоші може виглядати більш обнадійливо за 0,01 BTC.

До того у середньому на одного жителя планети припадає лише 0,0026 BTC (21 млн монет / 8 млрд людей). А, зважаючи на те, що частину монет втрачено, а також на значні накопичення китами та інституціоналами, то навіть меншого обсягу буде достатньо, щоб бути вище за середній рівень у світі. За поточного рівня цін ще фактично будь-хто охочий може без проблем придбати цю кількість сатоші.

Що у підсумку

Середній клас в Україні досі формується, й усім критеріям наразі задовольняють лише декілька відсотків населення. Але навіть тим, хто належить до повноцінного середнього класу, буде непросто накопичити хоча б 1 BTC, якщо вони почали робити біткоїн-заощадження лише зараз. Тому не дивно, що серед тих українців, у кого 100 BTC і більше, майже виключно представники політичної та бізнес-еліти. У будь-якому разі біткоїн залишається оптимальним способом накопичення, особливо в умовах загальної нестабільності.

Чому не слід ставати альткоїнером Чому не слід ставати альткоїнером Агресивна реклама різноманітних криптопроєктів заохочує людей купувати альткоїни або брати участь в інших сумнівних «криптоініціативах». Проте цей шлях є вкрай небезпечним. Дмитро Харьков 18 квітня 2024
Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Цього тижня кілька інвестиційних компаній Гонконгу повідомили, що їхні заявки на спотовий біткоїн-ETF затвердив регулятор. Це важлива подія, що матиме значний влив на Біткоїн-індустрію. Дмитро Харьков 17 квітня 2024
Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей був одним із творців криптографії та засновником руху шифропанків. Усі ці ініціативи дали поштовх розвитку децентралізованих фінансів та відіграли значну роль у появі Біткоїна. Володимир Гришенко 16 квітня 2024