НБУ повертається до тестування е-гривні

НБУ повертається до тестування е-гривні

Продовжити експеримент планують у другій половині цього року, він триватиме близько шести місяців.

Національний банк України (НБУ) до кінця поточного року має намір провести другий експеримент щодо використання цифрової гривні (е-гривні). Про це заявив голова Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін, передає «Економічна правда».

За його словами, банки отримали запрошення від НБУ для участі у цьому проєкті. Фінустанови мають підтвердити свою участь, після чого зможуть залучати до експерименту своїх клієнтів.

«Ми плануємо зробити цей пілотний проєкт відкритим. Банківські та небанківські установи будуть агентами центрального банку з розповсюдження грошей, обміну та надання можливості користувачам ними розпоряджатися з використанням своїх мобільних застосунків», – повідомив Поддєрьогін.

Обсяг емісії е-гривні у Нацбанку буде відомий після того, як стане достеменно відомо про кількість учасників експерименту. Розпочати другий пілотний проєкт щодо використання е-гривні НБУ планує у другій половині 2024 року. Орієнтовно він триватиме близько пів року.

У межах експерименту клієнти банків зможуть протестувати е-гривні, спробують обміняти їх на готівку та безготівку. Мета другого експерименту щодо використання цифрових грошей центрального банку в Україні – виявити, чи є попит на таку форму грошей серед українців.

Ризики CBDC

Цифрові валюти центральних банків (CBDC) є фінансовим інструментом, який може радикально змінити традиційні платіжні системи та монетарну політику не на краще. Вся справа в тому, що CBDC несуть у собі низку ризиків.

Насамперед існує небезпека централізації влади, коли центробанки отримують безпрецедентний контроль над фінансовими транзакціями громадян. Це може призвести до посилення нагляду та втрати конфіденційності.

Крім того, інтеграція CBDC в існуючу фінансову інфраструктуру потребує значних технологічних зусиль, що створює ризики кібербезпеки та вразливості даних. Слід врахувати, що CBDC може підірвати стабільність самої банківської системи, оскільки депозити можуть переміщатися з комерційних банків у цифрову валюту центрального банку, знижуючи їхню здатність до кредитування.

Також для таких грошей можуть передбачити термін придатності. Таким чином влада хоче стимулювати громадян не збирати гроші, а витрачати їх.

Простими словами, держава отримує повний контроль над коштами громадян. Влада може вилучати їх або блокувати в односторонньому порядку.

Що таке гроші?
Що таке гроші?
Гроші мають вирішальне значення для регулювання нашого життя та економіки. Цей г...
Bitcoin Magazine 02 травня 2023

Перші експерименти НБУ

Нацбанк уперше представив проєкт концепції е-гривні 28 листопада 2018 року. В межах першого пілотного проєкту НБУ випустив 5443 е-гривні, якими користувалися лише його працівники. Згодом передбачається, що використовувати цифрову гривню зможуть усі верстви населення, юридичні особи, державні органи, банки та небанківські фінансові установи.

Брати Вінклвосси стали співвласниками футбольного клубу Брати Вінклвосси стали співвласниками футбольного клубу Два роки тому керівником ФК «Реал Бедфорд» став Біткоїн-подкастер Пітер МакКормак. Володимир Гришенко 15 квітня 2024
Мером Лугано знову став біткоїнер Мером Лугано знову став біткоїнер У Біткоїн-спільноті вже привітали Мікеле Фолетті з обранням на посаду очільника швейцарського міста. Володимир Гришенко 15 квітня 2024
Через халвінг майнери можуть продати BTC на $5 млрд Через халвінг майнери можуть продати BTC на $5 млрд Ринок може зіткнутися зі значними викликами у найближчі пів року. Володимир Гришенко 15 квітня 2024