Мотивація Lightning-розробників: гроші чи ідея

Мотивація Lightning-розробників: гроші чи ідея

Все частіше Lightning-розробників звинувачують у тому, що вони нехтують довгостроковими міркуваннями безпеки та орієнтуються лише на прибуток. Чи насправді це так і якою має бути мотивація в Біткоїн-індустрії?

Несподівана критика

Наприкінці листопада Lightning-розробник Антуан Ріар розкритикував значну кількість інших програмістів, що працюють у цій сфері не називаючи конкретних людей та організацій. На його думку, багато сучасних розробників орієнтуються на максимізацію прибутку та задоволення запитів венчурних капіталістів. Водночас вони ігнорують питання захисту мережі, що потенційно створює ризики.

«(Вони повинні) прокинутися, припинити сомнамбулізм і спільно з іншими розробниками на базовому рівні розробити надійне та стійке рішення, яке зберігає довгострокову децентралізацію та відкритість Lightning», – зазначив Антуан Ріар.

Експерт також стверджує, що домінування комерційних інтересів у цій сфері створює ризики централізації та може призводити до нераціонального використання суспільно корисного ресурсу, яким є Lightning Network.

Мотивація біткоїнерів

Хоча серед біткоїнерів є дуже різні люди та організації зі своїми власними принципами та пріоритетами, все ж можна визначити загальні елементи Біткоїн-культури. Фактично всі біткоїнери визнають переваги децентралізації, вільних ринкових грошей та інновацій, орієнтованих на активне застосування як BTC, так і продуктів та рішень на його основі.

Щодо отримання фінансової винагороди, то загальний консенсус полягає у тому, що прагнення до максимізації прибутку – це нормально та навіть бажано з єдиним застереженням: якщо це не скам. Річ у тім, що звичайний бізнес побудований на задоволенні потреб споживачів. Тож ті компанії, що будуть більш успішні та пропонуватимуть кращі рішення, й будуть показувати кращі фінансові результати й зростати швидше.

Наприклад, майнери також орієнтуються виключно на власний прибуток. Але це дозволяє забезпечити максимальну захищеність та стабільність всієї мережі. Таку саму логіку можна застосувати й до Біткоїн- та Lightning-розробників.

Щодо критики Антуана Ріара, то є декілька сценаріїв, що можуть описати ситуація, про яку він говорить. Якщо певні компанії чи стартапи насправді пропонують рішення та продукти, що мають вади безпеки, то це можливо або через їхню некомпетентність, або через намагання навмисно ввести в оману інших учасників процесу. Проте в контексті венчурного фінансування, це означає, що й венчурний інвестор припускається аналогічних помилок і не може адекватно оцінити ризики. Збіг взаємних помилок робить проблемну ситуацію вже менш ймовірною, але можливою.

Але з плином часу такі проєкти будуть менш вдалими, що ставатиме очевидно для користувачів через різноманітні технічні проблеми. Тож попит на них падатиме, так само як і їхні доходи. Тому навіть якщо помилкові рішення й були ухвалені на ранніх етапах, ринковий механізм незабаром перерозподілить винагороду в напрямку більш ефективних і відповідальних компаній.

Відомий криптограф та гендиректор компанії Blockstream Адам Бек відзначає важливість технічного прогресу саме у сфері Lightning Network. Наприклад, у контексті поточної ситуації навколо комісій, викликаних протоколом Ordinals, він стверджує: «Ви не можете зупинити JPEG в біткоїні. Скарги лише змусять їх робити це ще більше. Спробуйте зупинити їх, і вони будуть робити це ще гірше. Високі комісії стимулюють прийняття другого рівня блокчейну і змушують впроваджувати інновації. Тож розслабтеся і створюйте щось нове».

Тож, на думку Адама Бека, Lightning Network може розв’язати набагато більше проблем, ніж це усвідомлюється наразі.

Мотивація Lightning-розробників: гроші чи ідея
Зростання пропускної здатності Lightning Network. Джерело: LookIntoBitcoin.

Конкурентне середовище

Наразі ринок Lighting Network є дуже конкурентним. Хоча окремі випадки неефективності, про які говорить Антуан Ріар, можуть мати місце, вони не є систематичними. Наведемо приклади успішних компаній, що працюють у цій сфері й сприяють розвитку Біткоїн-екосистеми на другому рівні.

Один із ключових гравців у розробці Lightning Network, компанія Lightning Labs відома створенням LND (Lightning Network Daemon), однієї з найпопулярніших реалізацій протоколу Lightning. Також слід відзначити Blockstream – компанію, що відома своєю роботою в екосистемі Біткоїна, в тому числі значним внеском у Lightning Network. Вони розробили c-lightning, реалізацію Lightning Network на мові C.

Компанія ACINQ відома розробкою Eclair, ще однієї популярної реалізації Lightning Network. ACINQ також пропонує Eclair Wallet, мобільний гаманець на основі Lightning.

Bitrefill – ще одна компанія, яка надає послуги Lightning Network. Вона дозволяє користувачам поповнювати передплачені мобільні телефони та купувати подарункові картки за допомогою BTC через Lightning Network.

River Financial – фінансова установа, орієнтована на біткоїн. River Financial інтегрує транзакції Lightning Network, дозволяючи своїм користувачам надсилати та отримувати монети швидко і з меншими комісіями.

А основною організацією, що стоїть за розробкою протоколу RGB, є Асоціація стандартів LNP/BP. Вона займається розробкою відкритих протоколів для екосистем Біткоїна і Lightning Network. Проєкт RGB є однією з їхніх ініціатив, спрямованих на те, щоб уможливити емісію активів і смартконтрактів поверх мережі Біткоїна.

Висновки

Серед Біткоїн- та Lightning-розробників мотивація максимізувати власний дохід та прибуток не суперечить ідеям гіпербіткоїнізації. На відміну від багатьох інших цифрових проєктів, біткоїнери схвалюють підприємництво та високі доходи, якщо вони не мають шахрайських чи сумнівних елементів. Хоча наразі на ринку існують різні компанії та стартапи, конкурентне середовище сприятиме перерозподілу доходів на користь найбільш ефективних з них.

Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024
Як центробанки створюють гроші Як центробанки створюють гроші Коли мова йде про створення нових грошей, більшість людей уявляє друкарський верстат. Проте це лише один, до того ж не найрозповсюдженіший спосіб. Розглянемо, як саме центробанки збільшують грошову масу і чому Біткоїн не має таких проблем. Дмитро Харьков 03 липня 2024