Біткоїнери проти Chainalysis: що не так із цією компанією

Біткоїнери проти Chainalysis: що не так із цією компанією

Аналітичну компанію Chainalysis завжди жорстко критикували представники Біткоїн-спільноти. Вона займається пошуком людей, відстежуючи їхні транзакції у блокчейні, що суперечить принципам конфіденційності та приватності Біткоїна.

Що таке Chainalysis

Chainalysis – це компанія, що спеціалізується на аналізі блокчейну та кібербезпеки. Вона надає інструменти державним органам, банкам та іншим фінансовим установам для ідентифікації та переслідування незаконної діяльності, пов'язаної з цифровими активами, такої як відмивання грошей або фінансування тероризму.

Однак чи все так однозначно з роботою компанії?

Історія Chainalysis

52-річний житель Данії Майкл Гронагер, який має докторський ступінь з квантової механіки, серйозно зацікавився Біткоїном у 2011 році. Він скачав вихідний код Біткоїна, щоб зрозуміти, як той працює. Ідея його так захопила, що незабаром він допоміг заснувати біржу Kraken.

У 2014 році, коли впав один з найбільших торгових майданчиків Mt. Gox внаслідок хакерського злому, Kraken найняли, щоб відстежити зниклі біткоїни.

У зв'язку із цим Гронагер вилетів до Японії, де працював над новим прототипом пошукового програмного забезпечення. Згодом він залишає Kraken і разом із Джонатаном Левіним та Яном Моллером створює компанію Chainalysis.

Біткоїнери проти Chainalysis: що не так із цією компанією
Співзасновник Chainalysis Майкл Гронагер. Джерело: Flikr.

Незабаром Chainalysis почала відігравати важливу роль у багатьох гучних розслідуваннях, пов'язаних з блокчейном. Вона допомогла владі США повернути понад $1 млрд, пов'язаних із даркнет-маркетплейсом Silk Road, і відстежити кошти, викрадені та відмиті північнокорейською хакерською групою Lazarus.

У 2019 році вона допомогла викрити оператора Welcome to Video найбільшого у світі сайту із матеріалами про сексуальне насильство над дітьми. У доповіді, опублікованій на початку 2022 року, Chainalysis повідомила, що обсяг незаконних цифрових валют досяг історичного максимуму в $14 млрд у 2021 році, але при цьому на таку діяльність припадає всього 0,15% усіх криптовалютних транзакцій.

Chainalysis найшвидше розвивалася в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, відкривши офіси в Австралії, Японії, Сінгапурі та Південній Кореї. Сьогодні вона має понад 700 клієнтів у більш ніж 70 країнах. За словами Майкла Гронагера, близько 2/3 її доходів надходить із державного сектору. Chainalysis також обслуговує приватних клієнтів, пропонуючи продукт під назвою Know Your Transaction або KYT, який відстежує транзакції в режимі реального часу.

Невдоволення з боку Біткоїн-спільноти

Варто зауважити, що Chainalysis та інші компанії, що пропонують інструменти для аналітики блокчейну, користуються досить неоднозначною репутацією у співтоваристві, надто серед тієї його частини, яка сповідує принципи Біткоїн-максималізму.

За словами відомого експерта та автора книг про Біткоїн Андреаса Антонопулоса, такі сервіси порушують громадянські права людей, оскільки борються проти їхньої приватності.

Такі компанії, як Chainalysis, ведуть гонку озброєнь проти приватності. Вони прямо чи опосередковано надають найгіршим диктаторам і режимам у світі інформацію, що порушує громадянські права мільйонів людей», – наголосив Антонопулос.

На його думку, бути співробітником таких сервісів – це ніби «працювати на виробника зброї чи компанію, яка робить клітки для концентраційних таборів».

Багато біткоїнерів солідарні з такою позицією, додаючи, що використання інструментів Chainalysis урядовими структурами може виходити далеко за межі боротьби зі злочинністю і не лише загрожує приватності окремих людей, а й може допомогти у переслідуванні дисидентів, насамперед у країнах з недемократичними режимами.

Антонопулос також зазначив, що Біткоїн має недоліки з точки зору анонімності, які виникли через консервативний підхід до розробки. Але, за його словами, їх буде усунено в майбутньому, зокрема, завдяки розвитку протоколу Lightning Network.

На критику Антонопулоса спробував відповісти в одному з інтерв'ю співзасновник Chainalysis Джонатан Левін. Він пояснив, що рішення для відстежування транзакцій потрібні для масового визнання Біткоїна, оскільки це допомагає цифровому активу відповідати законодавчим нормам. Представник компанії також наголосив, що Chainalysis не працює з диктаторськими урядами.

Втім на запитання, чи почуватиме він себе комфортно, якщо уряд відстежуватиме всі без винятку транзакції з готівкою, він так і не відповів.

Біткоїнери проти Chainalysis: що не так із цією компанією
Конференція Chainalysis для представників різних держструктур. Джерело: Chainalysis на X

Чи такий безгрішний Chainalysis

Нещодавно вперше з'явилася інформація, що дані Chainalysis могли сприяти неправомірному арешту ймовірного засновника міксера Bitcoin Fog Романа Стерлінгова, якого заарештували у квітні 2021 року після того, як унаслідок десятирічного розслідування йому було висунуто звинувачення. Уряд США звинувачує Стерлінгова в тому, що він нібито брав участь у незаконних операціях щодо відмивання грошей на суму $336 млн.

За словами його адвокатів, кримінальні претензії ґрунтувалися на доказах, наданих компанією Chainalysis. Разом з тим, як наголошує захист, Chainalysis так і не змогла відстежити транзакції до їхнього клієнта, а лише надала звинуваченню свою думку щодо того, хто заснував Bitcoin Fog.

Своєю чергою, директор з розслідування та розвідки компанії CipherTrace (Mastercard) Джонелл Стіл представив доповідь, в якій йдеться про те, що інструменти криміналістики, використані в даній справі, надали помилковий висновок про те, що Стерлінгов був оператором Bitcoin Fog.

Як врятуватися від стеження

Хоча Chainalysis і намагається не розкривати широкому загалу свою методологію та інструменти, проте дещо все ж таки «прослизнуло в мережу». Один із співробітників компанії, який побажав не розкривати свою особистість, відповів на низку запитань на Reddit. І хоча листування згодом почистили, все ж таки основну її частину можна знайти в інтернеті.

Так, за його словами, керівництво Chainalysis ненавидить технологію CoinJoin та гаманці, які її використовують, – Wasabi та Samourai.

«Ворог номер один – це Wasabi. Деанонімізувати монети, що пройшли через нього, неможливо, і я не бачу, як уряд може законно закрити їх. Тож можна сказати, що, якби всі користувалися Wasabi, Chainalysis збанкрутував би», – констатував співробітник компанії.

Підбиваючи підсумок

Chainalysis, компанія з аналізу блокчейна, має певний вплив на Біткоїн-спільноту, і багато його членів сприймають цей вплив як негативний.

По-перше, головна претензія полягає у порушенні приватності. Біткоїн, спочатку створений як псевдонімна система, надає своїм користувачам можливість здійснювати транзакції без розкриття особистої інформації. Однак інструменти, розроблені Chainalysis, дозволяють третім особам простежувати й аналізувати транзакції, виявляючи особи користувачів.

По-друге, існує побоювання, що Chainalysis і подібні до неї компанії посилюють вплив державних структур на Біткоїн-простір. Співпраця з регулюючими органами може суперечити духу децентралізації та свободи, який багато хто вбачає в основі Біткоїна. Це може сприйматися як загроза автономії та незалежності спільноти.

Врешті, наявність активного моніторингу транзакцій може відлякувати нових користувачів від входу в екосистему Біткоїна. Побоювання за свою приватність і пов'язані з цим ризики можуть стати перепоною для широкого прийняття BTC.

Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024
Як центробанки створюють гроші Як центробанки створюють гроші Коли мова йде про створення нових грошей, більшість людей уявляє друкарський верстат. Проте це лише один, до того ж не найрозповсюдженіший спосіб. Розглянемо, як саме центробанки збільшують грошову масу і чому Біткоїн не має таких проблем. Дмитро Харьков 03 липня 2024