До Квон: шлях від Luna до в'язниці

До Квон: шлях від Luna до в'язниці

Засновник Terraform Labs До Квон Хен є однією з найсуперечливіших особистостей у світі цифрових валют. Він став відомий завдяки швидкому зльоту й такому ж стрімкому краху проєктів Terra. Якщо суд визнає його провину, то Квону може загрожувати 40 років ув'язнення.

До Квон: шлях від Luna до в'язниці
Джерело: Flikr.

Початок шляху

До Квон народився в Південній Кореї у 1991 році. Він пройшов навчання в елітній школі з поглибленим вивченням іноземних мов. У 2010 році переїхав до США, де у Стенфордському університеті освоїв програмування. Після навчання До Квон влаштувався працювати в Microsoft на посаду інженера програмного забезпечення, проте ця робота, мабуть, не припала йому до смаку.

Перший стартап До Квон створив у 2015 році. Компанія Anyfi займалася телекомунікаційними мережами. Проєкт був успішним і навіть привернув увагу південнокорейської венчурної компанії Lotte Ventures, яка його профінансувала. Тим не менш у 2017 році він залишив свій стартап (невідомо, чи існує Anyfi досі) і разом зі співзасновником Ticket Monster Деніелем Шином запустив новий проєкт під назвою Terraform Labs.

Перед компанією постало завдання розробити платний застосунок для транзакцій. Паралельно Квон зайнявся створенням алгоритмічного стейблкоїна Basis Cash, який вдалося запустити у 2020 році.

Проте через недосконалість коду задум обернувся втратою $54,5 млн. Стейблкоїн Basis Cash став першим провалом До Квона.

Тоді мало хто здогадувався, що за цим токеном стоїть саме До Квон, бо він працював над ним під псевдонімом. Тому ніщо не завадило йому через кілька місяців повернутися на ринок з новим проєктом UST, в основі якого була та сама провальна інфраструктура Basis Cash.

Історія Terra

Успіх Terra почав зароджуватись після того, як вона була обрана як платіжний провайдер для таких відомих онлайн-магазинів у Південній Кореї, як TMON та Woowa Brothers. На цьому фоні Terra отримала велику підтримку інвесторів та венчурних фондів, у тому числі Binance Labs, Huobi Capital, OKEx Ventures та Polychain Capital.

Сукупна капіталізація нового стейблкоїна UST та його «партнерської» монети Luna на піку популярності на початку 2022 року досягла $60 млрд.

Працювали ці проєкти До Квона так: з кожним випуском Luna «спалювалися» UST у кількості, що дорівнює $1. Те саме відбувалося і з емісією UST. Для підтримки системи До Квон запропонував користувачам розміщувати токени UST на депозит під 20% річного доходу.

Експерти одразу оцінили ці дії як украй негативні для обох проєктів, адже якщо впаде UST, врятувати його зможе лише Luna. Але у разі паніки на ринку «партнерський» токен теж спікує вниз, через що відбудеться крах одразу двох активів.

Безпосередньо перед крахом Terra Luna впевнено входила за капіталізацією у Топ-10 цифрових валют, а UST – у Топ-3 стейблкоїнів. Понад те, багато хто з аналітиків та оглядачів вкрай позитивно оцінювали інноваційний потенціал Terra та її роль у глобальній системі.

Більшість інвесторів для заробітку використовували таку схему: вони під заставу біткоїна займали американські долари, купували UST і стейкали його під його високий відсоток за допомогою протоколу Anchor. Більш того, ринкова вартість токена Luna також показувала стрімку позитивну динаміку навіть на падаючому ринку, що теоретично могло дозволити власникам Luna і UST багатократно збільшити свій капітал протягом року.

Розробники Terra підтримували ілюзію стабільності проєкту, поки в інвесторів не виникли сумніви щодо забезпеченості UST, і він став поступово втрачати паритет 1:1 до долара США.

Проблеми почалися 9 травня 2022 року, а через кілька днів ціна UST, яка формально мала дорівнювати $1, впала до $0,16.

До Квон: шлях від Luna до в'язниці
Втрати UST з 9 по 15 травня 2022 року. Джерело: CoinmarketCap

Для нормалізації курсу стейблкоїна команда Terra вирішила пропорційно збільшити пропозиції токена Luna. У результаті: що більше падав UST, то більше токенів Luna випускалося в обіг. За чотири кризових дні загальна пропозиція Luna зросла у 20 разів: з 346 млн до 7,1 млрд. Однак замість стабілізації курсу UST це призвело до стрімкого обвалу Luna. Внаслідок вона впала на 99,9%, а інвестори втратили до неї інтерес. Binance та інші біржі виключили її з лістингу.

Спроби відродитися та арешт

Наприкінці червня До Квон із жалем визнав, що інвестори втратили величезні гроші після катастрофічного падіння Luna та UST. Однак він заявив, що ні про яке шахрайство не йдеться, а крах проєкту – результат непередбачуваних обставин. При цьому він сам нібито втратив все своє майно внаслідок грандіозного провалу. Він навіть спробував перезапустити проєкт, створивши Terra 2.0, проте ця спроба була марною. На тлі цих подій До Квон закрив обліковий запис у Twitter, залишивши доступ лише обраним передплатникам.

Тоді стало відомо, що південнокорейські правоохоронні органи розпочали розслідування. У вересні Інтерпол подав повідомлення з вимогою арешту До Квона. Комісія з цінних паперів США (SEC), своєю чергою, звинуватила його в обмані інвесторів.

Поліція затримала До Квона у столиці Чорногорії Підгориці під час спроби вилетіти до Дубаю за підробленими документами. Через кілька годин після затримання федеральна прокуратура Нью-Йорка висунула йому звинувачення: шахрайство з цінними паперами та введення інвесторів в оману.

19 червня суд визнав До Квона винним у підробці документів і засудив його до чотиримісячного арешту. А ось за фінансові махінації йому може загрожувати безпрецедентний вирок у Південній Кореї – 40 років ув'язнення.

Підсумки

Провал Terra не міг не позначитися на ринку цифрових валют, і вплив таких потрясінь ще довгий час спостерігатиметься в різних його сегментах. Проблеми в UST призвели до побоювань щодо стабільності та забезпеченості решти стейблкоїнів. Навіть лідер сегмента USDT зазнав кризи довіри та короткострокового падіння курсу нижче за $1.

Падіння Terra позначилося і на ціні біткоїна. Це сталося з таких причин: по-перше, Luna Foundation Guard продала BTC на $1,5 млрд у спробі стабілізувати UST. Організація також перевела решту біткоїн-резервів у розмірі $3,5 млрд на невідому адресу. По-друге, обвал одного з найбільших цифрових активів, який до того ж неодноразово наголошував на важливості свого біткоїн-забезпечення, посилив паніку серед короткострокових власників BTC.

Загалом Біткоїн витримав тиск і дозволив ринку стабілізуватися, довівши вкотре свою життєздатність. А ось До Квону доведеться відповісти за ошукані надії інвесторів.

Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд став відомий не лише роботою над головним клієнтом для Біткоїна, а й участю у багатьох інших Біткоїн-проєктах, таких як Dark Wallet та Coinkite. Володимир Гришенко 23 квітня 2024
МВФ визнав цінність Біткоїна МВФ визнав цінність Біткоїна Фонд зазначив, що великі обсяги BTC-транзакцій зафіксовано в тих країнах, де громадяни стикаються з гіперінфляцією. Володимир Гришенко 22 квітня 2024
Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Запуск протоколу Runes відразу після халвінгу вплинув на комісії у мережі Біткоїна відчутніше, ніж очікувалося. Дмитро Харьков 22 квітня 2024