Біткоїну не потрібне «Велике перезавантаження»

Біткоїну не потрібне «Велике перезавантаження»

«Велике перезавантаження» (The Great Reset) – одна з найбільш суперечливих стратегій, що була оприлюднена на Всесвітньому економічному форумі у Давосі. Її заходи й пріоритети безпосередньо суперечать інтересам біткоїнерів та прихильникам вільного ринку.

Що таке «Велике перезавантаження»

Ця ініціатива була представлена у 2020 році як відповідь на виклики пандемії COVID-19. Проте критики зазначали, що такі плани могли бути сформовані набагато раніше, а епідеміологічна ситуація, локдауни та інші заходи, що були запроваджені урядами, лише прискорили процес.

У офіційних повідомленнях головні цілі стратегії було описано наступним чином: «Спираючись на бачення та багатий досвід лідерів, залучених до спільнот Форуму, ініціатива «Велике перезавантаження» має низку вимірів для побудови нового суспільного договору, який би поважав гідність кожної людини».

Але що ж конкретно передбачалося під створенням нової, більш стабільної глобальної системи? По-перше, світові лідери повинні балансувати свої зусилля щодо боротьби з галузями й виробництвами, що призводять до значних викидів вуглецю (звичайно, відповідно до методології та інтерпретації експертів Форуму). По-друге, пропонується активізувати інвестиції у науку й інновацію, що можуть сприяти раціональнішому використанню ресурсів і підвищенню загальної ефективності.

Біткоїну не потрібне «Велике перезавантаження»
Всесвітній економічний форум у Давосі у 2023 році. Джерело: Flickr.

По-третє, національні та глобальна економіки повинні трансформуватися у такий спосіб, що сприятиме більшій справедливості (те, що еліти називають «відповідальним капіталізмом», а фактично означає пряме втручання у процес формування ринкових цін та обсягів). Такі заходи мають прискорити четверту промислову революцію й перехід до інформаційного суспільства.

Що це означає для Біткоїна

Хоча більшість планів сформульовано у загальних і, на перший погляд, позитивних фразах, усі вони прямо суперечать інтересам біткоїнерів. Наприклад, Гілларі Клінтон стверджує, що біткоїн та інші цифрові активи «можуть дестабілізувати країни».

Детальніший аналіз вказує на те, що саме Біткоїн сприймається світовими елітами як головна загроза. Так, аргумент про вуглецевий слід традиційно інтерпретується таким чином, щоб представити алгоритм консенсусу Proof-of-Work як головну загрозу екології. Тут ігноруються такі об’єктивні факти: майнінг не створює жодних прямих викидів, адже мова йде про комп’ютерні обчислення. Використання енергії виправдане, адже у такий спосіб забезпечується захищеність і стабільність роботи блокчейну. Насамкінець понад 50% енергії генерується з відновлювальних та екологічно чистих джерел (таких як гідроенергія).

Біткоїну не потрібне «Велике перезавантаження»
Частка відновлювальних джерел енергії у майнінгу. Джерело: CCAF.

Попри те, що всі основні аргументи щодо впливу Біткоїна та майнінгу на екологію були неодноразово спростовані, популярні ЗМІ регулярно повторюють ці наративи. Останнім прикладом стала публікація The New York Times, що містила низку фактичних помилок та навіть накладання фотофільтрів для створення враження щодо негативного впливу майнерів на навколишнє середовище.

Віцепрезидент майнінгової компанії Riot П’єр Рошар вказав на заангажованість таких публікацій та маніпуляцію фактами з метою викривлення загального розуміння сутності Біткоїна серед широкого загалу.

Заклики учасників Всесвітнього економічного форуму щодо збільшення інвестицій у науку й технологію означають ставку на централізацію та визначення пріоритетів для інвестування державними й наддержавними органами. Натомість ринковий процес, що наочно забезпечує трансформацію й розвиток Біткоїн-екосистеми, систематично зазнає критики. Давоські експерти також ігнорують об’єктивні ринкові процеси щодо довгострокового зростання вартості біткоїна порівняно з будь-якими фіатними валютами.

Інтерпретація «більшої справедливості» означає посилення державного й наддержавного впливу в усіх сферах економіки та соціально-політичного життя. Хоча Біткоїн сприяє цифровізації й використанню найбільш інноваційних та стійких до цензури технологій, такий підхід не задовольняє авторів «Великого перезавантаження». Зокрема, впровадження CBDC (цифрових валют центробанків) та інших методів контролю над господарською діяльністю кожного окремого члена суспільства стають головною метою реформ у цій галузі. Четверта промислова революція стає синонімом «Старшого брата» Джорджа Орвелла, що уособлює собою тоталітарний контроль.

Відповідь біткоїнерів

Біткоїнери чудово розуміють наміри експертів з Давосу як у контексті «Великого перезавантаження», так і інших ініціатив. Децентралізована природа Біткоїна, що була винайдена Сатоші Накамото завдяки інтеграції ідей Адама Бека та інших шифропанків, дозволяє ефективно протидіяти таким спробам тиску.

Перш за все відсутність централізованого управління чи менеджменту Біткоїна унеможливлює застосування прямих обмежень на зразок вилучення обладнання чи вимкнення серверів. Розгалужена система нод, майнінгу, інфраструктури, підкріплена додатковими можливостями мікшування транзакцій і забезпечення приватності, робить Біткоїн системою, що знаходиться поза впливом будь-якого уряду. Приклад 2021 року, коли влада Китаю намагалася заборонити майнінг, наочно підтверджує цю тезу.

Також вкрай важливою залишається інформаційна підтримка Біткоїна та його основних принципів. Всесвітній економічний форум у Давосі прагне створити певну повістку та інформаційний фон, який вже пізніше використовується для розробки практичних програм та заходів. Тож зростає роль незалежних і об’єктивних Біткоїн-заходів на зразок конференцій і мітапів, а також ЗМІ, що здатні послідовно розвінчувати популярні міфи про Біткоїн та майнінг.

Загалом «Велике перезавантаження» викликало занепокоєння у багатьох економічних аналітиків, а також експертів у сфері захисту прав людини. Тому малоймовірно, що ця ініціатива буде реалізована у її первісному вигляді. Але, на жаль, багато з її пунктів можуть бути реалізовані через інші програми у майбутньому. Тому біткоїнери мають і далі моніторити такі наддержавні плани й формулювати гідну ринкову й децентралізовану альтернативу.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024