Біткоїн та капіталізм: друзі чи вороги?

Біткоїн та капіталізм: друзі чи вороги?

Прихильники ринкової економіки зазвичай підтримують гіпербіткоїнізацію. Але сучасні світові економіки знаходяться у залежності від фіатних інституцій. Тому виникає питання: чи є зв’язок між капіталізмом та Біткоїном?

Вступ

На жаль, сам термін «капіталізм» не є таким однозначним, і різні оглядачі можуть його інтерпретувати по-різному. Яке визначення капіталізму? Це економічна модель, яка базується на приватній власності на засоби виробництва, а також заснована на принципах максимізації прибутку. В практичній площині капіталізм може розумітися у двох смислах. Перший – це вільний ринок, коли ціни на всі товари та послуги визначаються ринково, а гроші – це також ринковий товар, незалежний від держави. Цього підходу дотримуються представники Австрійської школи економіки. Другий – це змішана економіка, що існує зараз у більшості країн, у тому числі в США, Великій Британії, ЄС тощо. У цьому контексті держава зберігає значний вплив на економіку, зокрема через кредитно-грошову політику.

Біткоїн та вільний ринок

Біткоїн – це продукт вільного ринку. Жоден уряд чи централізована установа не фінансували роботи шифропанків, які крок за кроком рухалися у напряму створення ефективних засобів забезпечення приватності. Незалежним був і Сатоші Накамото, який інтегрував знання та технологічні рішення з різних сфер таким чином, щоб винайти «магічні інтернет-гроші» (як називали біткоїн свого часу на одному з форумів, що й призвело до створення відповідного мему).

Але Біткоїн ­– не лише продукт вільного ринку, а й одна з його основ. Все через те, що лише BTC створює реальну ринкову альтернативу домінуванню фіатних грошей, що стало реальністю XX та початку XXI століття. Обмежена пропозиція, технологічна досконалість та децентралізація роблять біткоїн оптимальним засобом збереження вартості та платежу для багатьох учасників ринку, що й сприяє зростанню його вартості у довгостроковому періоді.

Популярність і використання біткоїна не зумовлені жодними регуляторними вимогами чи рішеннями центробанків. Так, наразі Сальвадор уже визнав біткоїн законним платіжним засобом. Але його популярність і ринкова капіталізація досягли високого рівня ще до цього визнання. А скасування статусу законного платіжного засобу для біткоїна у ЦАР навіть не спричинило корекцію його курсу. Тобто біткоїн – це універсальний цифровий актив, який цінується за свої характеристики: здатність виконувати функції грошей та стійкість до цензури.

Іншими словами, Біткоїн являє собою ідеальне втілення ідей вільного ринку й застосування їх до монетарної сфери економіки, що є центральною для сталого розвитку. Нобелівський лауреат Мілтон Фрідман ще у 1999 році зазначав: «Я думаю, що інтернет стане важливим інструментом для зниження роли урядів у економіці. Єдине, чого не вистачає, але, напевно, незабаром буде винайдено – це надійна й дієва електронна готівка». І біткоїн чудово виконує ці функції останні 14 років.

Біткоїн та капіталізм: друзі чи вороги?
Мілтон Фрідман. Джерело: Wikimedia Commons.

Біткоїн та змішана економіка

Проте переважна більшість сучасних експертів та економістів не підтримує розвиток вільного ринку. Натомість просуваються ідеї щодо посиленого регулювання та контролю з боку держави. Не дивно, що головною галуззю, що майже повністю монополізована національними урядами та центробанками є випуск грошей та регулювання їхнього обігу. Чому? Через сеньйораж уряд може отримувати значний додатковий дохід, а шляхом зміни процентних ставок та інших елементів грошово-кредитної політики й досягати необхідних короткострокових результатів у реальному секторі (шляхом стимулювання чи стримування).

Тобто якщо термін «капіталізм» застосовується до системи, що домінує зараз у США та інших західних країнах, то тут Біткоїну відводиться другорядна роль. Його поки що не забороняють, але хочуть регулювати через Комісію з цінних паперів та бірж (SEC) та інші державні органи. Законодавчі ініціативи намагаються зберегти домінування фіатних валют. Щодо технологічних переваг Біткоїна, то уряди наразі просувають ідею CBDC – цифрових валют центробанків, які мають, на їхню думку, послабити критику фіатної системи, особливо серед молоді.

Біткоїн та капіталізм: друзі чи вороги?
Головний офіс SEC. Джерело: Flickr

Звичайно, CBDC – це повна протилежність Біткоїна за всіма основними параметрами. Вони не забезпечують приватності (а, навпаки, зроблять її порушення систематичними), не мають об’єктивного захисту від неконтрольованої емісії, є не захистом, а інструментом цензури, дозволять обмежувати використання грошей окремими групами людей тощо.

Іншою стратегією урядів є розробка єдиних правил і підходів до регулювання біткоїна та інших цифрових активів. Наприклад, колапси альткоїнів чи якихось сумнівних проєктів, побудованих за принципами схеми Понці, можуть використовуватися для посилення контролю та тиску на Біткоїн. У будь-якому випадку Біткоїн побудований таким чином, що його використання не потребує дозволів від держави чи будь-кого іншого. Кожен може під’єднатися до мережі та брати участь у відповідних фінансових транзакціях з іншими учасниками.

Отже, значення капіталізму що формується за допомогою популярних ЗМІ може суперечити принципам свободи та біткоїна як вільних грошей. Відомий біткоїнер Gigi підкреслює значення коректної термінології для розвитку Біткоїн-екосистеми: «Найкращий спосіб боротися з поганими ідеями та поганою термінологією – це гарні ідеї та гарна термінологія. Таким чином, ми всі повинні докласти зусиль, щоб називати речі своїми іменами, намагатися зрозуміти їхню внутрішню суть і пояснювати їх простими словами іншим».

Висновки

Біткоїн слугує наявним втіленням ідей капіталізму та вільного ринку, створюючи умови для збереження ринкової вартості та вільного обміну між різними агентами. Він забезпечує той необхідний технологічний елемент, що може захистити права й свободи людей в інформаційному світі. Проте наразі термін «капіталізм» часто вживається як синонім змішаної економіки на зразок тієї, що спостерігається у розвинених країнах. У цьому разі держава прагне зберегти контроль над емісією грошей, вбачаючи у Біткоїні основного конкурента. Усвідомлення цих нюансів значень дуже важливе для розуміння ролі Біткоїна у глобальній економіці як у контексті вільних ринкових відносин, так і регуляторного впливу.

Wallet of Satoshi: історія одного з перших Lightning-гаманців Wallet of Satoshi: історія одного з перших Lightning-гаманців Wallet of Satoshi – один із перших Lightning-гаманців, який здобув популярність завдяки своїй простоті. Володимир Гришенко 05 грудня 2023
Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Країна почала купувати біткоїни, щойно визнала їх законним платіжним засобом. Володимир Гришенко 04 грудня 2023
Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном Останнім часом Латинська Америка стає лідером з впровадження Біткоїна, зокрема в контексті регулювання. Але чи стане цей регіон повноцінним центром майнінгу, Біткоїн-інфраструктури та гіпербіткоїнізації? Дмитро Харьков 04 грудня 2023