Біткоїн: гроші, товар чи цінний папір?

Біткоїн: гроші, товар чи цінний папір?

Регулятори по всьому світу досі сперечаються, як саме треба визначати біткоїн. Розглянемо найпопулярніші варіанти класифікації та пояснимо їхнє практичне значення.

Біткоїн – це гроші?

Гроші – це універсальний товар, що слугує мірою вартості інших товарів або послуг. Для аналізу відповідності будь-якого товару статусу грошей найважливішими є функції засобу збереження вартості, засобу обміну та виміру ринкової вартості. До того ж певний товар має набути досить широкої популярності серед населення однієї чи декількох країн для того, щоб бути визнаним як гроші.

Вільям Стенлі Джевонс розробив досить детальну теорію еволюції грошей, які показує перехід будь-якого товару від предмета колекціонування до одиниці виміру вартості на шляху до утвердження в ролі грошей. Тут слід згадати, що біткоїн був предметом колекціонування протягом перших 9-10 місяців свого існування, коли ще не мав ринкової вартості й становив інтерес лише для незначної групи шифропанків. Втім він став засобом збереження вартості у наступні роки, коли він утвердився у якості «цифрового золота».

Розвиток Lightning Network уможливив використання BTC для повсякденних мікротранзакцій, що зробило його засобом обміну. Наразі біткоїн знаходиться на останній стадії еволюції, коли він стає одиницею виміру ринкової вартості інших товарів та послуг. Для остаточного задоволення всім критеріям необхідно все більше прямих контрактів і угод у BTC без жодної прив’язки до фіата.

Біткоїн: гроші, товар чи цінний папір?
Lightning Network сприяє використанню BTC як грошей. Джерело: Wikimedia Commons.

Отже, біткоїн – це гроші? Так, це визнані гроші. Наразі біткоїн посідає 22 позицію у світовому рейтингу валют за ринковою капіталізацією, що є досить високим показником. Проте він має потенціал увійти до десятки лідерів уже у наступному бичачому циклі. Загальна ж мета біткоїна очевидна – стати глобальним лідером і обійти всі фіатні валюти за капіталізацією та купівельною спроможністю.

Біткоїн – це товар?

Товар – це будь-яка річ, що бере участь у ринковому обміні на інші товари або послуги. Біткоїн не просто бере участь в обміні на інші товари й послуги. Він був створений Сатоші Накамото таким чином, щоб виконувати ці функції у найефективніший спосіб. Щобільше, якщо ми вище визначили, що гроші – це універсальний товар, а біткоїн – це гроші, то вже зрозуміло, що біткоїн – це також і товар.

Тож чи варто зупинятися на цьому окремо? Напевно, варто приділити цьому увагу з огляду на регуляторний тиск і класифікацію Комісії США з цінних паперів і бірж (SEC). Вона традиційно розділяє цифрові активи на товари та цінні папери, що може мати відповідні наслідки щодо їхнього визначення, оподаткування та сприйняття регуляторних органів.

Ми нечасто погоджуємося з визначеннями й підходами регуляторів, але у цьому питанні голова SEC Гері Генслер правий. Він зазначає: «Лише біткоїн [з цифрових активів] є товаром». Генслер також прямо підкреслює, що не вважає товаром «усі інші токени», таким чином чітко відрізняючи різний економічний зміст біткоїна та різноманітних альткоїнів.

Біткоїн: гроші, товар чи цінний папір?
Голова SEC Гері Генслер. Джерело: Flickr.

До речі, розуміння факту, що біткоїн є товаром, також важливо з огляду на аргумент критиків щодо того, чим забезпечений біткоїн. Через те, що він є товаром, а не похідним фінансовим інструментом, він не має бути чимось забезпечений (принаймні у звичному економічному сенсі), адже біткоїн сам по собі представляє економічну цінність.

Засновник MicroStrategy Майкл Сейлор також поділяє цю точку зору. Він пояснює: «Біткоїн – це товар, що є важливим для будь-якого казначейського резервного активу. Це дозволяє політикам, агентствам, урядам та установам підтримувати біткоїн як технологію і цифровий актив для зростання економіки та поширення прав власності і свободи для всіх».

Біткоїн – це цінний папір?

Відповідно до класифікації SEC, дві основні групи, на які розподіляються активи, є товари та цінні папери. Цінний папір – це фінансовий інструмент, який має монетарну вартість та може торгуватися на ринку. Розрізняють різні види цінних паперів: пайові (акції) та боргові (облігації та боргові зобов'язання). Існують ще деривативи, тобто похідні цінні папери (форварди, ф’ючерси, опціони тощо).

Варто зазначити, що цінні папери не можуть існувати самі по собі. Вони завжди відбивають певну економічну чи фінансову діяльність. Наприклад, компанія випускає акції та розміщує їх на біржі або уряд випускає облігації, щоб залучити додаткові фінансові ресурси як боргові зобов’язання тощо.

Цілком зрозуміло, що біткоїн не є цінним папером. По-перше, у нього навіть немає CEO чи будь-якого іншого централізованого органу управління. По-друге, біткоїн не існує «поверх» якихось інших активів чи зобов’язань. З технологічної точки зору, він являє собою протокол, що дозволяє пересилати монети між адресами, веде облік транзакцій у відкритому блокчейні, а також забезпечує стабільність його роботи й координацію між різними учасниками через алгоритм консенсусу Proof-of-Work.

Проте дискусія про належність до цінних паперів важлива з огляду на те, що інші цифрові активи (альткоїни) як раз і підпадають під таке фінансове визначення. Вони випускаються централізовано, розміщуються на біржах за допомогою ICO (первинного розміщення коїнів) чи інших інструментів. До того ж розподіл монет (щонайменше на першому етапі) повністю контролюється менеджментом (засновники, як правило, залишають собі переважну кількість коїнів). Більшість проєктів також мають алгоритми, що дозволяють довільно змінювати обсяг пропозиції монет чи токенів, адже вони не мають граничного обсягу пропозиції. Насамкінець більшість з них використовують менш стабільні алгоритми консенсусу: на зразок Proof-of-Stake чи Proof-of-Authority.

Тому можна погодитися з класифікацією Гері Генслера, який визнає тільки біткоїн товаром, а всі інші цифрові активи – цінними паперами (або якщо бути точнішим – незареєстрованими цінними паперами). Але, на жаль, деякі представники регуляторних органів цілеспрямовано хочуть розмити різницю між біткоїном та альткоїнами. Наприклад, Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами виступає за те, щоб визнати (хоча б деякі) альткоїни товарами.

Висновки

Проведений аналіз доводить, що біткоїн – це гроші, тому що саме таким його створив Сатоші Накамото. Його також можна вважати товаром, який не потребує додаткового забезпечення, щоб представляти ринкову цінність. Втім біткоїн точно не є цінним папером, адже він не має централізованого управління чи інших активів або зобов’язань, на основі яких він випущений. Розуміння такої економічної класифікації також вкрай важливо для усвідомлення різниці між біткоїном та іншими цифровими активами.

Чому біткоїнери уникають бірж Чому біткоїнери уникають бірж Справжні біткоїнери прагнуть мінімізувати використання централізованих бірж через небезпеку втрати монет. Але яким альтернативам вони надають перевагу та чому? Дмитро Харьков 26 травня 2023
Чи вигідно займатися соло-майнінгом Чи вигідно займатися соло-майнінгом Майнінг наодинці дозволяє отримувати великі винагороди, але вкрай нерегулярно. Володимир Гришенко 25 травня 2023
Долар чи Біткоїн: залишиться тільки один? Долар чи Біткоїн: залишиться тільки один? Більшість людей оцінює вартість BTC в доларах. Проте все зміниться, коли світ перейде на стандарт Біткоїна. Дмитро Харьков 24 травня 2023