Біткоїн та бізнес: як приймати оплату в BTC

Біткоїн та бізнес: як приймати оплату в BTC

Використання BTC у бізнесі передбачає необхідність вибору технологічних рішень для отримання платежів від клієнтів та партнерів. Розберемось, які варіанти є зараз на ринку.

Загальна логіка

Хоча остаточний вибір залежатиме від потреб та цілей бізнесу чи організації (наприклад, багато некомерційних організацій приймають пожертви у біткоїнах), все ж можна виділити певні загальні принципи, що можуть бути корисними у більшості випадків.

Раціональніше уникати зайвих посередників у цьому процесі. По-перше, такий підхід дозволить убезпечити отримання коштів від клієнтів, адже ви уникатимете ризиків, пов’язаних з контрагентами. По-друге, у такий спосіб можна максимізувати власну приватність. Насамкінець власна незалежність, а також можливість самому все перевірити – один із базових принципів біткоїнерів.

Тому ми розглянемо лише ті технологічні рішення, які не потребують використання функціонала бірж чи інших посередників. На сьогодні на ринку існує достатня кількість варіантів, що мають як сильні, так і слабкі сторони.

BTCPay Server

BTCPay Server – популярне програмне забезпечення, що дозволяє сайту приймати платежі чи пожертви у біткоїнах. BTCPay Server являє собою некастодіальне рішення, тобто ви завжди повністю контролюєте ваші активи й процес їх отримання або надсилання іншим учасникам мережі. Програмний код відкритий та може бути незалежно перевірений на відсутність проблем з приватністю чи технологічністю.

Біткоїн та бізнес: як приймати оплату в BTC
BTCPay Server. Джерело: Twitter/BTCPay Server

Одним із варіантів його встановлення є використання Lightning-ноди Umbrel, що може бути запущена за допомогою мікрокомп’ютера Raspberry Pi. Також існує можливість делегувати функції використання повної ноди хмарним сервісам на зразок Voltage (їхні послуги коштуватимуть $10 на місяць). Проте такий варіант не рекомендується, адже це призводитиме до того, що BTCPay Server стане кастодіальним, а ви не матимете постійного контролю над власними монетами.

Встановлення програмного забезпечення й приймання платежів через BTCPay Server безплатні. Також цей сервіс не потребує KYC-верифікацції (тобто надання документів, що підтверджують особу). Але BTCPay Server не підтримує пряму конвертацію у фіатні валюти й вивід фіатних коштів з платформи.

OpenNode

OpenNode – це інший популярний серед біткоїнерів варіант приймання BTC-платежів. Наприклад, Сейфедін Аммус використовує його для продажу своїх книжок та курсів через персональний сайт.

Проте OpenNode вимагає KYC-верифікацію від самого початку використання системи. Без надання відповідних документів неможливо ані приймати біткоїни, ані конвертувати їх чи проводити інші операції. Встановлення програмного забезпечення безплатне, але за вивід коштів з платформи доведеться сплатити комісію. Існує можливість вивести BTC раз на тиждень за 1%, а у разі виводу в довільний момент стягується ще додатково 1%.

Біткоїн та бізнес: як приймати оплату в BTC
OpenNode. Джерело: BlockWorks

OpenNode надає можливість автоматичної конвертації платежів у фіат у разі, якщо клієнт активує цю опцію. Також платформа підтримує вивід активів на фіатний рахунок у банку з комісією у 0,2%.

Confirmo

Confirmo – це менш популярна опція серед біткоїнерів. Програмне забезпечення потребує вашого email для використання та вимагає пройти KYC-верифікацію, але лише у разі, якщо ви бажаєте виводити кошти у фіаті. Комісії на конвертацію у фіат на 0,5% вищі за середні на ринку.

Біткоїн та бізнес: як приймати оплату в BTC
Confirmo. Джерело: Confirmo.

Встановлення програмного забезпечення безплатне, але комісія за використання складає 0,8% від обсягу платежів. За вивід біткоїнів потрібно буде сплатити 0,5% + $1. Вивід у фіат не потребує додаткових комісій з боку платформи. Проте загалом Confirmo є більш витратним варіантом порівняно з іншими.

LNBits

LNBits – це програмне забезпечення з відкритим кодом та додатковим функціоналом. Воно має багато спільного з BTCPay Server, адже також може бути встановлене за допомогою ноди Umbrel та активоване через TPoS-термінал. Проте для початку приймання біткоїнів також необхідно встановити фізичний POS-термінал.

Біткоїн та бізнес: як приймати оплату в BTC
LNBits. Джерело: LNBits

LNBits дозволяють конвертацію у фіат, але у ручному режимі. Для забезпечення некастодіального використання цього сервісу необхідно підтримувати власну Lightning-ноду. Приймання платежів через цю платформу є безплатним, та LNBits не потребує KYC-верифікації клієнтів.

Breez

Breez – це одна з останніх розробок у цьому напрямі, що реалізована у вигляді застосунку для Android та iOS з відкритим кодом. Клієнт може створити некастодіальний гаманець та під’єднати його до Breez або будь-якої іншої ноди. За перший платіж і кожний наступний (за умови, що він перевищує 20 євро) необхідно сплатити комісію у розмірі 0,4% або мінімум 20 000 сатоші.

Біткоїн та бізнес: як приймати оплату в BTC
Breez. Джерело: Medium

Застосунок не має функції конвертації у фіатні валюти, але фіатний еквівалент може бути використаний для полегшення виставлення Lightning-інвойсів, які будуть відповідно у сатошах. Breez досі знаходиться у процесі бета-тестування, тому існує висока ймовірність певних технічних проблем. Доцільно дочекатися офіційного релізу платформи для уникнення ризиків втрати коштів.

Висновки

Приймання платежів у BTC стає нагальною необхідністю як для бізнесу, так і некомерційних організацій. Сучасні рішення пропонують різноманітні варіанти організації цього процесу в максимально незалежний та некастодіальний спосіб. BTCPay Server – лідер сегмента на цей момент за багатьма критеріями (приватністю, зручністю користування, низькими комісіями тощо). Досить висока конкуренція у цій галузі безсумнівно сприятиме подальшому вдосконаленню технічних характеристик та орієнтації на потреби біткоїнерів.

Eltoo: новий Lightning-протокол Eltoo: новий Lightning-протокол Біткоїн постійно розвивається. Але більшість інновацій відбувається не на базовому, а на другому рівні. Серед останніх ініціатив варто виділити Lightning-протокол Eltoo, який можуть імплементувати вже найближчим часом. Дмитро Харьков 29 травня 2023
Чому біткоїнери уникають бірж Чому біткоїнери уникають бірж Справжні біткоїнери прагнуть мінімізувати використання централізованих бірж через небезпеку втрати монет. Але яким альтернативам вони надають перевагу та чому? Дмитро Харьков 26 травня 2023
Чи вигідно займатися соло-майнінгом Чи вигідно займатися соло-майнінгом Майнінг наодинці дозволяє отримувати великі винагороди, але вкрай нерегулярно. Володимир Гришенко 25 травня 2023