Чому централізовані біткоїн-біржі приречені на нестабільність

Чому централізовані біткоїн-біржі приречені на нестабільність

Ситуація з FTX – це не просто крах однієї компанії. Це фундаментальна проблема усіх централізованих бірж. Адже такі торговельні майданчики завжди знаходяться у зоні ризику через проблеми з частковим резервним покриттям.

Ризики централізованих бірж

Централізовані біржі мають чимало недоліків, включаючи KYC/AML-вимоги (позбавлення анонімності) та досить значні комісії. Проте у контексті зберігання монет головними проблемами є ризики хакерських атак та недостатні обсяги резервів. Як наслідок, користувачі таких сервісів ризикують втратити всі свої кошти.

Ризики хакерських атак зазвичай зростають під час бичачої фази ринку й позитивної динаміки вартості біткоїна. Як наслідок – хакери отримують додаткові стимули до атаки централізованих сервісів, що зберігають значні запаси монет. Враховуючи потенційні вигоди, вони можуть інвестувати у найновіше обладнання та технологічні рішення задля отримання контролю над серверами таких платформ та приватними ключами клієнтів. Прикладами найвідоміших атак є зломи бірж Mt. Gox та Bitfinex, що завдали збитків на мільярди доларів США для їхніх клієнтів. Окрім того, такі випадки також негативно впливали на кон’юнктуру ринку та ринкову вартість BTC.

Події останніх місяців доводять, що хакери можуть бути досить активними й успішними також під час ведмежого ринку. Їхні інструменти та методи розвиваються вищими темпами у порівнянні з інфраструктурою захисту торговельних платформ. Вірогідність повернути втрачені кошти напряму залежить від успіху діяльності правоохоронців та законодавчих процедур у конкретній країні. Досвід Mt. Gox доводить, що такий процес може розтягнутися у часі майже на 10 років.

Втім, є речі, небезпечніші за хакерів. Ризики, пов’язані з недостатністю резервів та потенційним банкрутством централізованих бірж та платформ, є навіть серйознішими під час ведмежого ринку. Менеджмент таких компаній має безпосередній доступ до коштів клієнтів та може намагатися отримати додатковий прибуток через надання незабезпечених позик, інвестування в інші проєкти тощо. Наслідок таких дій може бути фатальним. В разі виникнення паніки та масового відтоку активів з біржі, обсяг наявних коштів виявиться недостатнім для задоволення потреб усіх клієнтів. Наприклад, дефіцит коштів на біржі FTX досяг $9,4 млрд, що й призвело до ініціації процедури банкрутства.

Практична проблема полягає у тому, що звичайний користувач біржі не має надійних інструментів для того, щоб перевірити, чи дотримується платформа своїх зобов’язань щодо достатності резервів. У той час як офіційні представники компаній зазвичай декларують повне забезпечення своїх зобов’язань, реальна ситуація може виявитися іншою. До того ж вибір розраховувати на централізований сервіс суперечить головному принципу біткоїнерів: «Не довіряй, перевіряй».

Аналогії з комерційними банками

Ситуація з резервами централізованих бірж має багато спільного з комерційними банками, що працюють за принципами часткового резервного покриття. Вони тримають лише частину своїх резервів, а більшість коштів використовують для надання позик та збільшення обсягу грошової маси в економіці. Тобто їхня стабільність, так само як і у випадку з біржами, залежить від того, чи зростання ажіотажного попиту клієнтів буде в межах їхніх наявних резервів. Якщо ж запити на вивід коштів перевищуватимуть резерви, то вони втрачають свою платоспроможність.

Створення додаткової грошової маси за часткового резервного покриття. Джерело: ResearchGate.
Створення додаткової грошової маси за часткового резервного покриття. Джерело: ResearchGate.

Іншою спільною рисою таких установ є проблеми з ліквідністю, тому що частина наявних резервів може виявитися неліквідною, тобто такою, що не може бути миттєво конвертованою у фіатну валюту чи цифрові активи. Біржі та банки можуть жертвувати ліквідністю заради отримання додаткового доходу. Проте така їхня стратегія безпосередньо порушує права клієнтів, які відповідно до договору повинні мати можливість виводити свої активи у будь-який момент.

У той самий час є й певні відмінності між комерційними банками та біржами. Так, центральний банк безпосередньо втручається у процес функціонування банківської системи та надає додаткове фінансування комерційним установам, щоб запобігти їхньому банкрутству. Сьогодні такий орган відсутній у діяльності біткоїн-бірж, тому їхня неплатоспроможність й неможливість залучити додаткове фінансування у партнерів чи інвесторів одразу призводить до їхнього банкрутства.

Вихід із ситуації

Єдиним ефективним підходом до уникнення таких проблем є зберігання BTC на апаратному гаманці. Надійний пристрій практично унеможливлює зовнішню хакерську атаку, тому що для переказу монет необхідне фізичне підтвердження на гаманці. У такий спосіб стає можливим уникнути системи часткового резервного покриття. Щобільше, власник монет може гарантувати абсолютну ліквідність своїх активів, що можуть бути використані будь-якої миті незалежно від ситуації на ринку чи можливого банкрутства централізованих бірж.

Події останніх тижнів доводять, що все більше власників BTC починають виводити цифрові активи з таких бірж. Поточний баланс монет на біржах дорівнює мінімуму за останні два роки. Проте більшість користувачів таких сервісів наразі мотивована панікою та бажанням уникнути найпроблематичніших бірж. Але найбільш раціональний підхід полягає у тому, щоб взагалі не користуватися такими централізованими послугами та самостійно забезпечити зберігання монет.

Автор подкасту про Біткоїн Стефан Лівера зазначає:

«Якщо у вас біткоїни знаходяться на біржі, то у вас немає біткоїнів. Усе, що у вас є, – це боргові розписки. Дійте відповідно».

Баланс BTC на біржах. Джерело: Glassnode
Баланс BTC на біржах. Джерело: Glassnode

У разі, якщо вам все ж потрібні біржові послуги (наприклад, задля отримання доступу до додаткового функціонала), то доцільно використовувати децентралізовані альтернативи – DEX. У цьому разі ви зберігатимете контроль над власними приватними ключами та зможете захистити всі активи навіть у разі хакерської атаки на біржу чи її банкрутства. Окрім цього, ви й сприятимете стабільності індустрії загалом, тому що лише колапс FTX завдав прямих й непрямих збитків ринку цифрових активів на $183 млрд.

Висновки

Централізовані біржі завжди несуть додаткові ризики, адже фінансова стабільність клієнтів залежить від фінансового стану посередників. Технологія Біткоїна дозволяє уникнути таких проблем через позабіржове зберігання монет на власному апаратному гаманці. Таким чином можна сприяти не лише власній безпеці, а й знизити волатильність ринку в цілому.

Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024
Як центробанки створюють гроші Як центробанки створюють гроші Коли мова йде про створення нових грошей, більшість людей уявляє друкарський верстат. Проте це лише один, до того ж не найрозповсюдженіший спосіб. Розглянемо, як саме центробанки збільшують грошову масу і чому Біткоїн не має таких проблем. Дмитро Харьков 03 липня 2024