Як майнери переживають ведмежий ринок

Як майнери переживають ведмежий ринок

Ведмежий ринок створює значні виклики для майнінгових компаній. Стрімке падіння доходів та зростання конкуренції призводять до критичного падіння рентабельності. Стратегічне планування та грамотний розподіл ресурсів гратимуть ключову роль у спроможності майнерів уникнути банкрутства.

Вимушений продаж BTC

Переважна більшість майнерів змушена продавати значну частину видобутих біткоїнів для покриття своїх операційних витрат. Як показала практика, чимало компаній виявилися неготовими до тривалого ведмежого ринку та значної корекції ціни BTC. Як наслідок – їхні продажі монет зросли після значного падіння вартості біткоїна. Наприклад, у червні було продано понад 14 000 BTC, що у 3,5 раза більше, ніж було видобуто місяцем раніше.

Загалом протягом травня-серпня чистий баланс біткоїнів на рахунках майнерів стрімко знижувався, тому що обсяги продажу перевищували обсяги видобутку. В наступні місяці ситуація дещо покращилися. Майнери сформували більш реалістичні прогнози до очікуваної вартості BTC, а також активно інвестували у новітнє обладнання. Водночас виробники майнінгового обладнання знизили ціни на «асіки», щоб стимулювати попит з боку компаній.

Обсяги продажів BTC майнерами за місяцями. Джерело: Arcane Research
Обсяги продажів BTC майнерами за місяцями. Джерело: Arcane Research

Криза біржі FTX порушила нестійку рівновагу, яка спостерігалася у цьому сегменті. Нові мінімуми нижче $16 000 за монету викликали нові розпродажі монет. Відтік коштів з адрес, що належать публічним майнінговим компаніям досяг максимуму за 17 місяців – близько $1 млн на годину. Отже, на ринку спостерігається нова фаза капітуляції. Ризики втрати платоспроможності й банкрутства для майнерів із недостатніми резервами серйозно зростають у таких умовах.

Позиції великих майнерів

Ще одним чинником, який створює додатковий тиск на майнерів є динаміка хешрейту, що продовжує стрімко зростати останніми місяцями. Така динаміка вирізняє цей ведмежий ринок від попередніх. Рекордний хешрейт та складність майнінгу вимагають все більших обчислювальних потужностей для видобутку блоків. Хоча це сприяє більшій децентралізації та захищеності мережі Біткоїна, рентабельність окремих майнерів знижується внаслідок зростання видатків та падіння доходів.

Протягом останнього місяця відразу декілька великих майнерів опинилися на межі банкрутства. Зокрема повідомляється про критичну ситуацію для Core Scientific та Argo Blockchain, які поки що не можуть залучити додаткове фінансування. Дослідження частки хешрейту, що припадає на ці компанії показує, що немає прямої залежності між обсягом їхньої діяльності й здатністю уникати кризи у своїй діяльності. Так, Core Scientific посідав першу сходинку, а Argo Blockchain – восьму.

Частка хешрейту великих майнінгових компаній. Джерело: Hashrate Index.
Частка хешрейту великих майнінгових компаній. Джерело: Hashrate Index.

При цьому один з інших лідерів ринку Marathon Digital демонструє сталий розвиток та нарощує резерви біткоїнів. Компанія додала ще 616 BTC до своїх резервів протягом останнього кварталу та сукупно володіє 10 054 монетами, що виводить її на друге місце серед публічних компаній після MicroStrategy.

Фактори успіху та невдач

Хоча ситуація на ринку є досить динамічною, можна виділити кілька основних факторів, що значною мірою визначають вірогідність сталого розвитку чи навпаки банкрутства конкретного майнера.

1. Ефективність стратегічного планування. Усі майнінгові компанії організують свою діяльність відповідно до стратегічного бачення менеджменту стосовно динаміки ринку в коротко- і довгостроковому періоді. Наприклад, занадто оптимістичні прогнози Core Scientific призвели до реалізації агресивної політики експансії бізнесу без урахування ризиків значного падіння ринку й доходів. Натомість Marathon Digital демонстрував поступове зростання з аналізом різних можливих сценаріїв розвитку подій.

2. Структура активів. Майнери використовували різні підходи до залучення й використання активів протягом останніх місяців. Зокрема Core Scientific значною мірою покладався на запозичені кошти, розраховуючи на зростання обсягів видобутку монет та додаткові доходи, що дозволять покрити витрати й отримати прибуток. Проте значна корекція вартості BTC нижче ціни реалізації призвела до необхідності продавати раніше накопичені біткоїни за відносно низькими цінами. Внаслідок цього резерви Core Scientific за останні пів року катастрофічно впали з 9618 BTC до 24 BTC. Marathon Digital, навпаки, нарощує резерви, покладаючись на власні, а не залучені кошти. «Ми поступово нарощуємо видобуток біткоїнів: з 72 BTC у липні та 184 у серпні до 360 у вересні та 615 у жовтні. Жовтень став найпродуктивнішим місяцем в історії компанії», – зазначається в офіційному повідомленні компанії.

3. Інвестиційна стратегія. Майнінгові компанії мають регулярно інвестувати в обладнання та інші засоби виробництва з метою оптимізації своєї діяльності та підвищення власної рентабельності. Core Scientific дотримувався лінійного підходу, коли постійні обсяги інвестицій спостерігалися протягом місяців. Як наслідок – короткострокові прибутки під час буму виявилися недостатніми для покриття збитків під час ведмежого ринку. Marathon Digital активно інвестує в останні моделі «асіків» на поточному етапі, коли їхня ціна значно скорегувалася. Таким чином створюються умови для вищої довгострокової рентабельності.

Такі фактори стають дедалі вагомішими з огляду на те, що конкуренція в індустрії майнінгу продовжує стрімко зростати.

Висновки

Проведений аналіз підтверджує значний негативний вплив на більшість майнерів завданий ведмежим ринком. Проте ті компанії, що продемонстрували більш гнучкий підхід до стратегічного планування та надавали перевагу власним, а не запозиченим коштам продовжують стало зростати. Структурні зміни у цьому сегменті є передумовою для створення умов для відновлення ринку біткоїна найближчими місяцями.

З якими тваринами асоціюється Біткоїн З якими тваринами асоціюється Біткоїн Світ Біткоїна може здивувати новачків різноманітними аналогіями з тваринами: медоїдом, кролячою норою, мешканцями морів тощо. Але яке відношення вони мають до головного цифрового активу? Річ у тім, що Біткоїн - це складна та серйозна тема, але її можна спростити. Дмитро Харьков 23 лютого 2024
Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024