Як може змінитися індустрія майнінгу в Казахстані

Як може змінитися індустрія майнінгу в Казахстані

12 жовтня депутати Мажилісу (нижня палата) парламенту Казахстану у першому читанні схвалили законопроєкт «Про цифрові активи». Документ вносить значні зміни у майнінг біткоїна та його регулювання в країні.
Мажиліс парламенту Казахстану. Джерело: inform.kz
Мажиліс парламенту Казахстану. Джерело: inform.kz

Варто підкреслити, що за останні кілька років позиція влади щодо Біткоїн-індустрії пройшла всі стадії прийняття:

  • заперечення (не помічали наявність майнерів);
  • гнів (боролися із незаконними майнерами через дефіцит електроенергії);
  • торг (запровадження оподаткування);
  • прийняття (підтримка та регулювання).

Поточний законопроєкт виділяється активною роллю держави у розвитку індустрії. Основний акцент у законопроєкті робиться на майнерів, що логічно, оскільки Казахстан посідає третю позицію у світовому хешрейту Біткоїна.

Енергетична квота

У разі остаточного ухвалення документа, Міністерство енергетики Казахстану в залежності від балансу енергосистеми виділятиме квоту на енергозабезпечення майнінгових ферм.

Це рішення, можливо, ліквідує проблему з перебоями енергозабезпечення, які відбуваються зараз. Проте, залишається відкритим питання: згідно з якими розрахунками та методами це відбуватиметься? Чи не буде перекосів у чийсь бік і чи не породить це рішення корупцію?

Ліцензії для майнерів

Також згідно з документом, майнінг стане «діяльністю, що ліцензується».

«До цього майнінгова діяльність здебільшого здійснювалася у хмарних сервісах нерезидентами. Казахстан використовувався як сировинний придаток індустрії блокчейну. Законопроєктами ми зобов'язуємо майнерів ліцензуватись у Казахстані, тобто створювати юридичні особи та ставати повноцінними суб'єктами оподаткування», – заявила під час презентації законопроєкту депутат Катерина Смишляєва.

Тобто дохід значною мірою йшов за кордон, можливо, минаючи й деякі податкові виплати. У зв'язку з чим ліцензування та створення представництв цих компаній захищатиме інтереси Казахстану перед іноземними інвесторами. Тобто згідно з задумом зросте контроль за майнінговими компаніями та збільшаться виплати до бюджету країни. Крім того, незаконні або так звані «сірі» майнери, що залишилися, будуть зобов'язані узаконити свою діяльність.

Катерина Смишляєва. Джерело: zakon.kz
Катерина Смишляєва. Джерело: zakon.kz

Примусовий обмін біткоїнів

Законопроєкт також передбачає, що з 2024 року майнери повинні будуть обмінювати до 75% видобутих біткоїнів на казахстанських біржах.

Цей пункт має стати основним імпульсом розвитку Біткоїн-індустрії в країні, оскільки казахстанські біткоїн-біржі отримають ліквідність. За хорошого менеджменту та далекоглядної стратегії вони зможуть увійти до Топ-30 торгових майданчиків світу. Водночас, Binance, який отримав ліцензію для своєї діяльності на базі Міжнародного фінансового центру «Астана», зміцнить свої позиції й контролюватиме значну частку ринку Казахстану.

Зростання податкових надходжень

Згідно з новим законодавством, майнінг стане великим постачальником ліквідності до республіканського бюджету. Оскільки додатково до чинних податків на додаткову вартість при ввезенні обладнання та платі за майнінг планується стягувати до держбюджету корпоративний прибутковий податок з винагороди майнерів, податок на дохід майнінг-пулу та плату з операцій на біржах.

Тобто зросте податкове навантаження на майнінгові компанії. За поточної ціни біткоїна це може зашкодити інвестиційної привабливості країни. З іншого боку, при зростанні вартості BTC, такі прогресивні та зрозумілі законодавства будуть привабливішими для інвесторів.

Варто окремо зупинитися на згадці у законопроєкті майнінг-пулів. Це може свідчити про плани створення казахстанських пулів, за допомогою яких можна буде моніторити цю діяльність і отримувати статистику з хешрейту. З огляду на те, що податки планують збирати й з майнінг-пулів, то це все ляже на плечі майнінгових компаній. Було б логічно, якби держава відмовилася від податку за 1КВт*год електроенергії на користь диференційованих ставок, які можна буде визначити відповідно до обчислювальних потужностей окремих компаній або пулів.

Загалом законопроєкт «Про цифрові активи» виглядає досить оптимістично. У разі затвердження без будь-яких значних змін, у Біткоїн-індустрії будуть перспективи для розвитку. Але є нюанси – зокрема, це наявний дефіцит електроенергії та низькі ціни на біткоїн, оскільки основне навантаження ляже на плечі майнінгових компаній. Тому у поточних реаліях виграє держава, але не майнери. Чекаємо на фінальну версію законопроєкту і вже тоді формуватимемо остаточну думку.

Це гостьова публікація аналітика Азамата Ахметжанова. Висловлені думки автора є його власними та не обов’язково збігаються з позицією Bitcoin Magazine або BTC Inc.

MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні Розроблення та введення в дію фреймворку MiCA відкриває нову сторінку в історії регулювання біткоїна та криптовалют, що значно вплине на їх легальне становище по всьому світу, не обмежуючись виключно країнами Європейської економічної зони. Нові правила принесуть значні зміни, створивши регульований простір, де інтереси споживачів та бізнесу у сфері криптоактивів будуть знаходитися в балансі. Ганна Воєводіна 22 квітня 2024
Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Біткоїн був створений для надання людям доступу до фінансових послуг, а не просто для збагачення ранніх користувачів. Кіара Тейлор 21 квітня 2024
Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Яким чином Біткоїн та Ethereum можуть доповнювати один одного в довгостроковій перспективі, а не існувати як конкуренти? Ів Ла Роуз 21 квітня 2024