У Казахстані схвалили законопроєкти щодо регулювання майнінгу

У Казахстані схвалили законопроєкти щодо регулювання майнінгу

За задумом влади, це стане першим етапом створення правових умов для розвитку повноцінної Біткоїн-екосистеми в країні.

Нижня палата парламенту Казахстану ухвалила в першому читанні законопроєкт «Про цифрові активи в Казахстані» та супутні поправки. Про це пише «Власть».

«Метою законопроєктів є створення законодавчої основи для сфери виробництва та обігу цифрових активів. Запроваджуються правові механізми регулювання споживання електроенергії у галузі. Міністерство енергетики наділяється компетенціями щодо квотування обсягів залежно від балансу системи. Також законопроєкти дозволяють відкрити додаткові можливості щодо залучення інвестицій для будівництва нових генерацій на родовищах та відновлюваних джерел енергії», – сказала депутатка Катерина Смишляєва.

За її словами, після ухвалення законопроєктів майнери стануть повноцінними учасниками економіки Казахстану. Нині ж майнінгова діяльність переважно здійснюється у хмарних сервісах нерезидентами, а Казахстан використовується як «сировинний придаток промисловості».

«Законопроєктами ми зобов'язуємо майнерів ліцензуватися в Казахстані, тобто створювати юридичні особи та ставати повноцінними суб'єктами оподаткування», – наголосила вона.

Згідно з новими поправками, частиною економіки також стануть майнінг-пули. Зокрема, законопроєкти забезпечують зв'язок видобутку та обігу цифрових активів в одну екосистему. При цьому діяльність майнерів і майнінг-пулів регулюватиметься та ліцензуватиметься міністерством цифровізації. Що ж до реалізації біткоїнів, це передбачається проводити в межах юрисдикції Міжнародного фінансового центру.

«Біткоїн і криптовалюти в Казахстані не є платіжним засобом, і їхній обіг заборонено в Казахстані. Так, у створюваній екосистемі розвивається новий фінансовий інститут – казахстанські біткоїн-біржі. Підтримка їхньої діяльності здійснюватиметься шляхом запровадження обов'язкової вимоги до майнерів обмінювати до 75% свого капіталу на вітчизняних біржах, починаючи з 2024 року», – зазначила депутатка.

Щодо оподаткування розробники пропонують додатково до чинних податків на додаткову вартість у разі ввезення обладнання та сплати за цифровий майнінг на кіловат стягувати до республіканського бюджету корпоративний прибутковий податок з винагороди майнерів, податок на дохід майнінг-пулу, плату з операцій на біткоїн-біржах.

Чи законний Біткоїн?
Чи законний Біткоїн?
Перша у світі децентралізована цифрова валюта Біткоїн привертає до себе загальну...
Bitcoin Magazine 24 липня 2022

Смишляєва також додала, що, за неофіційними даними, на міжнародних біткоїн-біржах зареєстровано понад один мільйон казахстанців, які беруть участь у торгах цифровими активами. Вони часто використовують «чорні обмінники». Тобто майже всі операції з біткоїнами перебувають у тіні. Тому переведення всіх операцій з біткоїном на казахстанські біржі забезпечить їхню прозорість.

«Біржі є суб'єктами фінмоніторингу і будуть інтегровані з інформсистемами комітету держдоходів», – запевнила вона.

Водночас буде введено реєстр майнінгового обладнання, яке, на думку депутатів, унеможливить роботу нелегальних дата-центрів, а ліцензування дозволить остаточно розв'язати проблему сірих майнерів, забезпечить безпеку та баланс енергосистеми.

Скільки майнінгових ферм працює у Казахстані

За даними Kapital.kz, у Казахстані офіційно зареєстровано близько 50 майнінгових компаній.

«Із 150 компаній, які здійснювали цю діяльність, третина, за нашою інформацією, її зупинила. Простими словами, майнінг «пішов чи поїхав» до іншої країни тощо. Близько 50 – офіційно зареєстровані майнінгові компанії. І, відповідно, залишаються ті, що ідентифіковані як нелегальний майнінг. До них є питання, пов'язані із завезенням обладнання, як вони споживають енергію, де працюють», – сказав віцеміністр енергетики Жандос Нурмаганбетов.

За його словами, всі майнінг-ферми, які працюють у Казахстані офіційно, надають дані про свою компанію.

«Йдеться про засновників, дані про виробничий майданчик, саму ферму. Також показують обладнання, коли воно закуплене, привезене, чи сплачено мито, податки під час ввезення цього обладнання. Повна інформація надається, і тільки так відтепер майнери працюватимуть», – наголошує Нурмаганбетов.

Як влаштована Біткоїн-індустрія в Казахстані

Законодавчо обіг біткоїна та криптовалют у Казахстані заборонено. Під обігом мається на увазі купівля, продаж та зберігання. Однак обіг цифрових активів дозволено на біткоїн-біржах, що функціонують на території Міжнародного фінансового центру «Астана» (МФЦА).

Зараз там функціонують сім біткоїн-компаній: Biteeu Eurasia, ATAIX Eurasia, Upbit Eurasia, Xignal&MT, SD Group, Eurasia Blockchain Fintech Group Limited та Binance.

Таким чином, сьогодні усім біржам та іншим біткоїн-компаніям потрібно мати ліцензію для надання послуг на території МФЦА.

Підсумки тижня: головні події у світі Біткоїна Підсумки тижня: головні події у світі Біткоїна Акції майнерів дорожчають через Трампа, Terraform Labs виплатить $4,5 млрд штрафу, кити активно накопичують BTC, новий гаманець від Trezor, найбільший банк Бразилії дозволив біткоїн-торгівлю, канадська DeFi-компанія купує BTC,  Riot Platforms намагається поглинути Bitfarms. Володимир Гришенко 14 червня 2024
Trezor представив новий гаманець Trezor представив новий гаманець Разом з пристроєм розробники презентували нову клієнтську програму Trezor Expert. Володимир Гришенко 14 червня 2024
Riot Platforms збільшує свою частку у Bitfarms Riot Platforms збільшує свою частку у Bitfarms Американський майнер купив додатково ще понад 1,4 млн акцій конкурента. Володимир Гришенко 14 червня 2024