Чому біткоїн-біржі в Казахстані можуть працювати лише в МФЦА

Казахстан входить до списку світових лідерів з майнінгу біткоїна. Але як справи з іншими секторами Біткоїн-індустрії всередині країни?

Дозволити не можна заборонити

Законодавчо, обіг біткоїна та криптовалют у Казахстані заборонено. Під обігом мається на увазі купівля, продаж та зберігання. Проте, є одне «але» згідно з яким оборот цифрових активів дозволено на біткоїн-біржах, що функціонують на території Міжнародного фінансового центру «Астана» (МФЦА), що діє за принципами англійського права.

У липні 2022 року на базі МФЦА, розташованого на території виставкових павільйонів Експо-2017, запустили пілотний проєкт спеціалізованої платформи, що забезпечує діяльність біткоїн-бірж.

На сьогодні Комітет МФЦА з регулювання фінансових послуг (AFSA) надав ліцензію на управління платформою цифрових активів та надання кастодиальних послуг шістьом компаніям: Biteeu Eurasia, ATAIX Eurasia, Upbit Eurasia, Xignal&MT, SD Group та Eurasia Blockchain Fintech Group Limited. На завершальному етапі отримання ліцензії знаходиться і найбільша у світі біткоїн-біржа Binance, яка вже отримала принципове схвалення AFSA.

Передували запуску пілотного проєкту поправки до постанови правління Національного банку №188, що дозволяють біржам із МФЦА відкривати банківські рахунки.

Пілотний проєкт за заявами регулятора триватиме до кінця року, після чого його або продовжать, або оголосять офіційний запуск.

Отже, юридично зберігати й торгувати біткоїнами в Казахстані дозволено лише на шістьох біржах у МФЦА. Однак, враховуючи, що запуск платформи здійснили лише цього року, то напрошується питання: яким чином цифровими активами володіють понад 300 000 громадян?

Пряник без батога?

Якщо заглибитись у законодавство, то можна зауважити, що хоча торгівля биткоїном і заборонена, покарання за його незаконний обіг не передбачено.

Тобто, де-юре оборот заборонено, а де-факто ви можете використовувати та зберігати біткоїни та криптовалюти не лише на холодних гаманцях, а й на облікових записах найбільших бірж. Також в законі відсутні не лише санкції щодо незаконного обігу, а й не існує вимог, згідно з якими ви повинні надати дані про ваші цифрові активи.

Важливо наголосити, що все це не стосується цифрового майнінгу. Втім, зараз розробляється законопроєкт «Про цифрові активи», в якому опрацьовується питання регулювання цього моменту.

Влада не хоче йти шляхом Узбекистану – блокувати доступ до найбільших бірж. Це може призвести до псування іміджу країни та викликати роздратування серед вітчизняних майнінгових компаній, а також міжнародних гравців, які планують прийти в країну. Крім того, для пересічних громадян це не стане серйозним бар'єром, оскільки завжди можна отримати доступ до торгових майданчиків за допомогою VPN-сервісів.

Що буде далі

Наразі усім біржам та іншим біткоїн-компаніям необхідно мати ліцензію на надання послуг на території МФЦА. Це дозволяє відкрито залучати користувачів на свої майданчики не лише з Казахстану, а й із країн СНД, оскільки юрисдикція МФЦА дозволяє обслуговувати нерезидентів.

Подальший розвиток залежатиме від результатів пілотного проєкту, що дасть можливість вносити корективи в поточні регуляторні моменти. Разом з тим, важливим моментом стане новий закон «Про цифрові активи», який включає питання майнінгу біткоїна та обігу таких активів у країні.

Однак найближчими роками, очікувати, що оборот біткоїна та криптовалют буде дозволений поза МФЦА не варто. 

Це гостьова публікація аналітика Азамата Ахметжанова. Висловлені думки автора є його власними та не обов’язково збігаються з позицією Bitcoin Magazine або BTC Inc.

Метод ковзного блоку: новий спосіб прогнозування складності майнінгу Метод ковзного блоку: новий спосіб прогнозування складності майнінгу Luxor описує свою нову методологію для підвищення точності прогнозів складності біткоїн-майнінгу. Колін Харпер 26 травня 2023
Коли Біткоїн перетинається з ШІ: пробудження божевілля чи розсудливості? Коли Біткоїн перетинається з ШІ: пробудження божевілля чи розсудливості? Навколо штучного інтелекту проводяться ідеологічні лінії, і біткоїнерам необхідно приготуватися вступити у боротьбу. Александар Свєцкі 26 травня 2023
Чи варто починати майнити біткоїн Чи варто починати майнити біткоїн Отримання прибутку від майнінгу біткоїнів – складне завдання, але не неможливе. Ось деякі фактори, які слід врахувати, якщо ви хочете почати майнити. Кітон Рекард 24 травня 2023