Чому біткоїн-біржі в Казахстані можуть працювати лише в МФЦА

Казахстан входить до списку світових лідерів з майнінгу біткоїна. Але як справи з іншими секторами Біткоїн-індустрії всередині країни?

Дозволити не можна заборонити

Законодавчо, обіг біткоїна та криптовалют у Казахстані заборонено. Під обігом мається на увазі купівля, продаж та зберігання. Проте, є одне «але» згідно з яким оборот цифрових активів дозволено на біткоїн-біржах, що функціонують на території Міжнародного фінансового центру «Астана» (МФЦА), що діє за принципами англійського права.

У липні 2022 року на базі МФЦА, розташованого на території виставкових павільйонів Експо-2017, запустили пілотний проєкт спеціалізованої платформи, що забезпечує діяльність біткоїн-бірж.

На сьогодні Комітет МФЦА з регулювання фінансових послуг (AFSA) надав ліцензію на управління платформою цифрових активів та надання кастодиальних послуг шістьом компаніям: Biteeu Eurasia, ATAIX Eurasia, Upbit Eurasia, Xignal&MT, SD Group та Eurasia Blockchain Fintech Group Limited. На завершальному етапі отримання ліцензії знаходиться і найбільша у світі біткоїн-біржа Binance, яка вже отримала принципове схвалення AFSA.

Передували запуску пілотного проєкту поправки до постанови правління Національного банку №188, що дозволяють біржам із МФЦА відкривати банківські рахунки.

Пілотний проєкт за заявами регулятора триватиме до кінця року, після чого його або продовжать, або оголосять офіційний запуск.

Отже, юридично зберігати й торгувати біткоїнами в Казахстані дозволено лише на шістьох біржах у МФЦА. Однак, враховуючи, що запуск платформи здійснили лише цього року, то напрошується питання: яким чином цифровими активами володіють понад 300 000 громадян?

Пряник без батога?

Якщо заглибитись у законодавство, то можна зауважити, що хоча торгівля биткоїном і заборонена, покарання за його незаконний обіг не передбачено.

Тобто, де-юре оборот заборонено, а де-факто ви можете використовувати та зберігати біткоїни та криптовалюти не лише на холодних гаманцях, а й на облікових записах найбільших бірж. Також в законі відсутні не лише санкції щодо незаконного обігу, а й не існує вимог, згідно з якими ви повинні надати дані про ваші цифрові активи.

Важливо наголосити, що все це не стосується цифрового майнінгу. Втім, зараз розробляється законопроєкт «Про цифрові активи», в якому опрацьовується питання регулювання цього моменту.

Влада не хоче йти шляхом Узбекистану – блокувати доступ до найбільших бірж. Це може призвести до псування іміджу країни та викликати роздратування серед вітчизняних майнінгових компаній, а також міжнародних гравців, які планують прийти в країну. Крім того, для пересічних громадян це не стане серйозним бар'єром, оскільки завжди можна отримати доступ до торгових майданчиків за допомогою VPN-сервісів.

Що буде далі

Наразі усім біржам та іншим біткоїн-компаніям необхідно мати ліцензію на надання послуг на території МФЦА. Це дозволяє відкрито залучати користувачів на свої майданчики не лише з Казахстану, а й із країн СНД, оскільки юрисдикція МФЦА дозволяє обслуговувати нерезидентів.

Подальший розвиток залежатиме від результатів пілотного проєкту, що дасть можливість вносити корективи в поточні регуляторні моменти. Разом з тим, важливим моментом стане новий закон «Про цифрові активи», який включає питання майнінгу біткоїна та обігу таких активів у країні.

Однак найближчими роками, очікувати, що оборот біткоїна та криптовалют буде дозволений поза МФЦА не варто. 

Це гостьова публікація аналітика Азамата Ахметжанова. Висловлені думки автора є його власними та не обов’язково збігаються з позицією Bitcoin Magazine або BTC Inc.

Після халвінгу біткоїн стане дефіцитнішим ніж золото Після халвінгу біткоїн стане дефіцитнішим ніж золото Нова пропозиція біткоїна вперше перевершить золото після халвінгу у 2024 році. Спенсер Ніколз 15 квітня 2024
Як догми вбивають клітини мозку Як догми вбивають клітини мозку Усі культури потребують певної всеосяжної віри, для підтримки їх як єдиної ідентичності. Але коли цієї віри дотримуються сліпо, це призводить до стагнації та незгод. Шинобі 14 квітня 2024
Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Хоча DAO традиційно асоціюються з Ethereum, емуляція більшості функцій DAO можлива у Біткоїні з використанням мультипідпису та голосування з приводу того, які транзакції підписувати. Діллон Хілі 13 квітня 2024