Як звіти про інфляцію впливають на курс біткоїна

Фундаментальні фактори, на кшталт обмеженої пропозиції BTC, визначають довгострокову динаміку вартості біткоїна. Проте регуляторні плани, наприклад звіти про інфляцію в США, можуть мати значний вплив у короткостроковому періоді.

Приховані чинники

Досвід країн, що розвиваються демонструє тісний зв'язок між інфляцією та попитом на біткоїн. Через стрімке знецінення національної валюти, населення стає все більш відкритим до використання BTC як засобу збереження вартості. В цілому, всі люди, які розуміють інфляційну природу фіатних грошей, тримають частину або всі свої заощадження у біткоїнах. Отже, можна сказати, що вища інфляція позитивно впливає на використання біткоїна у фінансових операціях.

Але лише ця загальна інформація не дозволить нам коректно інтерпретувати вплив звітів про інфляцію на курс біткоїна. Здавалося б, що зростання загального рівня цін мало б автоматично призводити до зростання попиту на BTC та збільшення його курсу. Проте фактичні дані свідчать про те, що даний зв'язок відсутній.

Наприклад, зростання Індексу споживчих цін у серпні дорівнювало 8,5% річних порівняно з 7,5% у лютому, але серпневий курс біткоїна був значно нижчим (близько $20 000) за лютневий (близько $40 000), та він не став зростати після інформації про значну інфляцію.

Курс BTC/USD та звіти про інфляцію. Джерело: CryptoRank
Курс BTC/USD та звіти про інфляцію. Джерело: CryptoRank

Так у чому ж справа? Інвестори та трейдери намагаються найбільш точно визначити потенційний рівень зростання цін у середньостроковій перспективі. Відповідно до теорії раціональних очікувань, ринкові ціни вже відбивають очікування та всю повноту ринкової інформації, що є доступною для учасників ринку. Тому інвестори реагують не на саму інфляцію як таку, а на інші фактори.

Відповідність фактичного та очікуваного рівня цін

Якщо очікування збігаються з фактичним рівнем інфляції, про який повідомили державні органи, то вплив такого звіту на ринковий курс BTC є мінімальним. Наприклад, повна відповідність консенсус-прогнозу та фактичного рівня інфляції в січні (7%) та березні (7,9%) не призводило до миттєвих коливань курсу. Навпаки, розходження у 3 п. п. у червні та липні призводили до значної волатильності.

Врахування можливих змін у регуляторній політиці ФРС

Центробанк США безпосередньо впливає на обсяг грошової маси та доступ до кредитних ресурсів через зміни у базовій обліковій ставці. Зокрема підвищення облікової ставки означає, що інвестори матимуть обмежений доступ до дешевих кредитів. Отже, їхні інвестиції у високоризикові активи (таким вони вважають біткоїн) знижуються. Таким чином, вища інфляція у порівнянні із консенсус-прогнозом, підкріплена планами ФРС до підвищення ставок може призводити до тимчасового зниження ринкової вартості біткоїна. Зокрема червневе падіння курсу BTC/USD ідеально ілюструє даний взаємозв’язок.

Довгостроковий вплив

Якщо підвищення базової ставки ФРС має негативний вплив на курс біткоїна, то виникає логічне запитання: чи може регулятор постійно підвищувати ставки з метою утримання курсу BTC на мінімальних значеннях? Попри нелюбов федеральної влади США до Біткоїна, даний сценарій неможливий з декількох причин. По-перше, надмірно високі ставки негативно впливають на вартість і багатьох інших активів, у тому числі акцій провідних технологічних компаній. Наприклад, курс Apple вже знизився цього року на понад 17%.

По-друге, дисбаланс на ринку кредитування шкодить споживачам та бізнесу в отриманні привабливих умов для фінансування купівель або проєктів. По-третє, відповідно до кривої Філліпса, існує зворотний зв'язок у короткотерміновому періоді між темпом інфляції та рівнем безробіття. Отже, агресивні намагання знизити інфляцію через підвищення ставок призводитиме до зростання безробіття та переходу економіки до стадії рецесії.

Динаміка базової облікової ставки ФРС (2012-2022). Джерело: FRED
Динаміка базової облікової ставки ФРС (2012-2022). Джерело: FRED

Відомий американський підприємець Роберт Кійосакі описує весь цей процес наступним чином:

«Низькі відсоткові ставки заохочують США робити додаткові позики у доларах, щоб купувати більше облігацій. Це викликає інфляцію, і ФРС підіймає ставки. Борг стає дорожчим, і долар починає падати».

Кійосакі також радить купувати біткоїни, щоб захистити себе від таких флуктуацій.

Волатильність та наслідки для України

Вищенаведений аналіз показує, що значна частина волатильності біткоїна, яка може відлякувати новачків, пов’язана не з самим активом, а із втручанням держави. Зокрема зменшення або збільшення грошової маси у країні безпосередньо впливає на можливість інвестування у цифрові активи. Щобільше, підвищення ставок на даному етапі означатиме їхнє значне зниження у наступні роки, що призведе до ще більшого попиту на біткоїн під час наступної бичачої фази ринку.

Зважаючи на розвиненість ринку цінних паперів у США та статус долара як основної резервної валюти світу, регуляторні рішення інших центробанків (наприклад НБУ) не мають значного впливу на курс біткоїна та інших цифрових активів. Проте резиденти України та інших країн (за умов відповідної освіти та розуміння фінансових ринків) можуть ефективно нарощувати біткоїн-активи під час ведмежого ринку та максимізувати власний капітал у довгостроковому періоді.

З позицій недержавних та міжнародних фондів, інвестування у біткоїн також може бути доречним у контексті акумулювання активів, необхідних для відновлення економіки країни після подолання збройної агресії РФ. Контрциклічна стратегія, якої зазвичай дотримуються ходлери та кити, може бути максимально доречною у цьому плані. Звіти про інфляцію, які дозволяють передбачити наступні регуляторні кроки ФРС, є одним із головних інструментів для вибору оптимальних моментів для входу в ринок.

Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд став відомий не лише роботою над головним клієнтом для Біткоїна, а й участю у багатьох інших Біткоїн-проєктах, таких як Dark Wallet та Coinkite. Володимир Гришенко 23 квітня 2024
МВФ визнав цінність Біткоїна МВФ визнав цінність Біткоїна Фонд зазначив, що великі обсяги BTC-транзакцій зафіксовано в тих країнах, де громадяни стикаються з гіперінфляцією. Володимир Гришенко 22 квітня 2024
Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Запуск протоколу Runes відразу після халвінгу вплинув на комісії у мережі Біткоїна відчутніше, ніж очікувалося. Дмитро Харьков 22 квітня 2024