Волатильність біткоїна: причини та наслідки

Волатильність біткоїна: причини та наслідки

Значна волатильність біткоїна – один із головних чинників, що лякає потенційних інвесторів. Розглянемо причини та наслідки цієї характеристики активу.

Волатильність та її причини

Волатильність вимірює ступінь коливання ціни. Так, високоволатильні активи характеризуються значною нестабільністю в ціноутворенні. Як правило, інвестори це сприймають як додаткове джерело ризику. Якщо вони, до того ж не повною мірою розуміють природу Біткоїна як унікальної платіжної системи та цифрової валюти, вони можуть утримуватися від інвестицій у цей актив. Інвестиційний аналітик Натан Ріф з цього приводу зазначає наступне:

«Курс біткоїна коливається, тому що він залежить від попиту та пропозиції, настроїв інвесторів і користувачів, а також державного регулювання та медійного хайпу».

Варто відзначити, що, зі статистичної точки зору, в поняття волатильності входить коливання ціни в будь-якому напрямку. Проте інвестор не буде перейматися в разі стрімкого зростання вартості біткоїна: як, наприклад, з $1000 до $20 000 у 2017 році або з $5000 до $69 000 у 2020-2021 роках. Лише протягом ведмежого ринку (при падінні з $69 000 до $17 500, що сталося нещодавно) можуть виникнути короткострокові збитки. Є навіть спеціальний індекс волатильності біткоїна, який демонструє, що ступінь коливання ціни BTC потроху зменшується рік від року.

Динаміка індексу волатильності біткоїна (2011-2022 рр.). Джерело: BuyBitcoinWorldwide
Динаміка індексу волатильності біткоїна (2011-2022 рр.). Джерело: BuyBitcoinWorldwide

Якщо узагальнити, то можна виділити наступні основні причини волатильності біткоїна.

1. Об’єктивні чинники. До них належать алгоритмічні зміни у випуску біткоїна (зростання ступеня обмеженості пропозиції внаслідок халвінгу) та все більше використання біткоїна як засобу платежу та збереження вартості. Ці фактори завдають головний тренд цифрового активу: його стрімке довгострокове зростання.

2. Спекулятивні чинники. Як «бики», так і «ведмеді» активно входять на ринок біткоїна з метою отримання короткострокового прибутку. Їхні активні дії значною мірою сприяють експоненційному зростанню вартості біткоїна в періоди буму, а також зниженню його вартості нижче ціни реалізації під час ведмежого ринку. Спекулятивні фактори можуть бути спрямовані в різні боки (як щодо здорожчання, так і здешевлення активу).

3. Регуляторні чинники. Через те, що зміна курсу біткоїна вимірюється в фіатних валютах, то зміна рівня державних видатків та облікових ставок центробанків безпосередньо впливатиме на обсяг грошової маси та попит на біткоїн. Зокрема збільшення видатків і низькі процентні ставки сприяли новій хвилі буму на ринку біткоїна в другій половині 2021 року. Зараз ситуація є зворотною: жорстка монетарна політика призводить до затягування ведмежого ринку.

Наслідки волатильності

Сукупний вплив вищезазначених факторів означає, що цінові коливання біткоїна нікуди не дінуться і будуть сильнішими, ніж у більшості інших активів. Проте, окрім, значних ризиків короткострокових коливань, волатильність також створює додаткові умови для збільшення дохідності від трейдингу та інвестування для більш досвідчених учасників ринку. Розуміння впливу халвінгу, який об’єктивно сприяє зростанню вартості біткоїна незалежно від зовнішніх чинників, а також використання додаткових індикаторів (наприклад, мультиплікатора Пуелла, рівня резервного ризику, NUPL, сигналу NVT тощо) дозволяє більш коректно визначити перепроданість чи перекупленість активу в конкретний момент.

Навіть для менш досвідчених власників біткоїнів має бути очевидним той факт, що багаторазове зростання ціни активу під час буму є непропорційно більш значним у порівнянні з корекціями під час рецесій. Дотримання стратегії HODL дозволяє нівелювати ризики та зосередитися на стратегічній дохідності. Визнаючи вплив волатильності, заступник Міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков зазначає: «Довгострокове інвестування в криптоактиви можна розпочинати в будь-який момент». Щобільше, закінчення ведмежого циклу можна вважати чи не найкращим моментом для отримання відносно високої дохідності протягом найближчого часу.

Динаміка ціни BTC (2011-2022 рр.): темпи зростання вищі за темпи падіння. Джерело: BitcoinCharts
Динаміка ціни BTC (2011-2022 рр.): темпи зростання вищі за темпи падіння. Джерело: BitcoinCharts

Слід очікувати, що волатильність біткоїна в майбутньому буде потроху зменшуватися під впливом зростання його використання в різних галузях економіки та сферах життя. Спекулятивний вплив також зменшиться, тому що стратегії покупців та продавців ставатимуть все більш раціональними. Проте вплив регуляторних факторів може ставати дедалі більш значним. Зростання заборгованості як у розвинених країнах, так і тих, що розвиваються демонструє неефективність домінантних на сьогодні фіатних систем. На додаток, фіскальна та кредитно-грошова політика урядів та центробанків призводить до постійної дилеми між інфляцією, що зростає з одного боку та можливою рецесією – з іншого. Навіть кейнсіанці визнають цю дилему в короткостроковому періоді (крива Філліпса) та той факт, що вона не може бути ефективно вирішена традиційними методами.

Висновки

Волатильність біткоїна свідчить про вплив різних чинників попиту та пропозиції. Об’єктивні, спекулятивні та регуляторні чинники пояснюють комплексну природу ціноутворення та її залежності від очікувань учасників ринку та грошової політики в державі. Попри негативне сприйняття волатильності більшістю інвесторів та експертів, вона створює додаткові можливості для максимізації прибутку. Стратегія HODL також дозволяє зосередитись на довгострокових трендах з можливістю ігнорувати вплив короткострокових факторів. Подальше зростання популярності біткоїна у сукупності зі скороченням його видобутку сприятимуть зменшенню цінових коливань BTC у майбутньому. Втім вони залишатимуться досить значними під впливом непослідовності в фіскальній та монетарній політиці урядів.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024