Чи потрібна Україні державна біткоїн-біржа

Чи потрібна Україні державна біткоїн-біржа

Зростання попиту на біткоїн у всьому світі призводить до розвитку відповідної інфраструктури. Відтак деякі країни створюють державні біткоїн-біржі, але наскільки це доцільно?

Приклад Індонезії

Уряд Індонезії нещодавно повідомив про намір створити державну біткоїн-біржу. Хоча наразі відомі не всі деталі цього проєкту, очевидно, що державні органи прагнуть отримати максимальний контроль над операціями з біткоїном та цифровими активами. Значна кількість додаткових регуляторних вимог буде висунута у цьому контексті, й держава матиме змогу застосовувати різноманітні санкції проти тих користувачів, хто не буде дотримуватися правил.

Як це зазвичай відбувається, урядовці стверджують, що такі ініціативи будуть відповідати суспільним інтересам і призводитимуть до створення повноцінної Біткоїн-індустрії. Так, міністр торгівлі Індонезії Джері Самбуага заявляє: «Ми гарантуватимемо, що кожна вимога, процедура та необхідні кроки будуть дотримані та зроблені».

Також відомо, що уряд Індонезії запровадить додаткові вимоги до ліцензування біржових операцій. На сьогодні дозвіл на ведення бізнесу в країні мають 25 бірж. Зазначимо, що Індонезія не визнає біткоїн законним платіжним засобом. Його правовий статус залишається в межах товару, що може використовуватися у торгівлі. Таким чином, державні органи намагатимуться встановити максимальний контроль над усіма операціями із цифровими активами з метою підтримання монополії у фінансовій системі.

Ймовірні наслідки

Які можуть бути наслідки запровадження державної біткоїн-біржі? По-перше, вільна конкуренція стане неможливою через різний статус та ресурси учасників ринку. Фактично запровадження державної біткоїн-біржі призведе до створення системи з трьома типами бірж. Перший – це власне державна біржа, яка користуватиметься безпосередньою підтримкою уряду та фінансуватиметься з бюджету. Другий – приватні біржі, які отримають ліцензію та необхідні дозволи на роботу на національному ринку. Третій – всі інші біржі, які не отримають дозволу і будуть змушені припинити свою діяльність.

По-друге, надмірне державне втручання у процес торгівлі та операцій з біткоїнами призводитиме до порушення правил приватності та децентралізації, які є ключовими для біткоїнерів у всьому світі. Переважна більшість власників BTC вважатиме неприйнятними такі спроби тотального контролю над їхніми фінансовими операціями. Тому формальні цілі щодо розвитку Біткоїн-інфраструктури не будуть досягнуті. Натомість держава намагатиметься використати фіскальні засоби для отримання додаткових доходів у вигляді податків, зборів та штрафів.

«Державна біткоїн-біржа – це, напевно, найстрашніше та найнедоречніше, що може статися в індустрії», – вважає голова Блокчейн Асоціації України Наталія Дрік.

По-третє, країни та юрисдикції, що йтимуть шляхом Індонезії втрачатимуть свої конкурентні переваги та не зможуть втримати навіть біткоїнерів-резидентів. Головна причина полягає у тому, що як власники біткоїнів, так й інші учасники ринку (наприклад, майнери) є дуже чутливими до будь-яких спроб утиску з боку держави. Історичні приклади адміністративних обмежень або спроб заборонити певну діяльність (як заборона майнінгу в Китаї у 2021 році) виявились абсолютно невдалими. Навпаки, уряди більшості країн змушені були згодом лібералізувати своє законодавство не через лояльність до Біткоїна, а скоріше через програш міжнародної конкуренції та відтік коштів за кордон.

Зростання популярності децентралізованих бірж у порівнянні з централізованими (не говорячи вже про державні) наочно ілюструє інтереси та стратегії біткоїнерів.

Порівняння торговельного обсягу DEX та CEX. Джерело: The Block.
Порівняння торговельного обсягу DEX та CEX. Джерело: The Block.

Висновки для України

Україна має репутацію однієї з передових країн у плані використання біткоїна та його сприйняття як окремими громадянами, так і відповідними інституціями. Зокрема, Україна залишається світовим лідером щодо частки населення, яка використовує BTC (12,7%). Окрім того, вже готова база для законодавчого регулювання біткоїна та цифрових активів у країні, що має набути чинності після внесення змін у Податковий кодекс.

Відкриття у Києві регіонального офісу найавторитетнішого видання про Біткоїн Bitcoin Magazine також підтверджує високі очікування міжнародної спільноти щодо розвитку Біткоїн-індустрії саме в Україні.

Проте подальший прогрес у цьому напрямку значною мірою залежать від стратегії розвитку країни. Однією з альтернатив на сьогодні є створення вільного ринку та захист прав власності та інтересів усіх учасників екосистеми. Мінімальні (або їх повна відсутність, як у Дубаї) податки сприятимуть залученню стартапів з усіх регіонів світу та надходженню іноземних інвестицій, які вкрай необхідні для пришвидшення економічного зростання та розвитку високотехнологічних та інших галузей.

Структура активності DEX. Джерело: Etherscan.
Структура активності DEX. Джерело: Etherscan.

Альтернативою залишаються спроби надмірного державного тиску та фіскального контролю над власниками BTC на зразок Індонезії.

Наталія Дрік підкреслює: «Ринок не може бути вільним, якщо з’являється гравець у вигляді держави… Неважливо, наскільки поганий менеджмент буде: вони завжди будуть впливати на конкурентів і дотуватися бюджетом країни».

Відповідно, створення державної біткоїн-біржі буде вкрай негативно впливати на довгостроковий розвиток Біткоїн-екосистеми в Україні.

Таким чином, єдиним доцільним варіантом виглядає запровадження рекомендацій Австрійської школи економіки – захист вільного ринку від державного втручання. Україна має унікальні можливості та значний попит на такий шлях розвитку, а резиденти й нерезиденти повинні мати достатні знання та доступ до Біткоїн-інфраструктури відповідно до власних потреб.

Біткоїн-адреса і біткоїн-гаманець: у чому відмінність Біткоїн-адреса і біткоїн-гаманець: у чому відмінність Поняття «біткоїн-адреса» і «біткоїн-гаманець» часто намагаються «об'єднати» або видати за синоніми, проте між ними є суттєва різниця. Володимир Гришенко 30 листопада 2023
Як відстежують біткоїни в Україні Як відстежують біткоїни в Україні Українські спеціалісти активно навчаються відстежувати біткоїн-транзакції. Таким чином Україна хоче вивести боротьбу зі злочинністю на новий рівень. Вже навіть є кілька гучних затримань. Але у цього тренду є не лише можливості, а й загрози. Дмитро Харьков 29 листопада 2023
Zap та Strike: історія успіху Джека Маллерса Zap та Strike: історія успіху Джека Маллерса Джек Маллерс – засновник і CEO Strike, інноваційної фінансової платформи, яка використовує Lightning для забезпечення швидких та дешевих міжнародних платежів. Незважаючи на молодий вік, Джек Маллерс вже встиг зробити значний внесок у розвиток і популяризацію Біткоїна. Володимир Гришенко 28 листопада 2023