Чому уряди невеликих країн та економік, що розвиваються більш відкриті до Біткоїна

Чому уряди невеликих країн та економік, що розвиваються більш відкриті до Біткоїна

Світова популярність Біткоїна дедалі зростає. На фоні цього стає очевидним те, що уряди невеликих країн та економік, що розвиваються є більш відкритими до визнання статусу BTC на національному рівні в порівнянні з розвиненими державами.

Сальвадор, ЦАР, Україна: що спільного?

Напевно, для пересічного громадянина буде непросто одразу здогадатися, яка саме характеристика об’єднує Сальвадор, Центральноафриканську Республіку та Україну. Адже це країни з різних континентів, з несхожою історією та своїми культурними особливостями та традиціями. Не будемо затягувати з інтригою: саме ці країни лідирують у світі в плані законодавчого врегулювання Біткоїн-індустрії та створення оптимальних умов для використання біткоїна в різних галузях економіки як корпораціями, так і звичайними людьми.

Сальвадор спричинив справжню революцію у сфері державного регулювання Біткоїна 7 вересня 2021 року, коли набрав чинності закон, що надавав BTC статусу законного платіжного засобу наряду з доларом США. Президент Сальвадору Наїб Букеле є відомим біткоїнером, який активно сприяє розповсюдженню біткоїна в країні та світі. Центральноафриканська Республіка взяла приклад із Сальвадору та стала другою країною у світі, що надала біткоїну статус законного платіжного засобу у квітні 2022 року. Влада країни справедливо вважає, що такі кроки можуть стати передумовою для радикального реформування національної економіки та сталого економічного розвитку в наступні роки.

Сальвадор регулярно купує BTC у держрезерви. Джерело: Twitter-акаунт президента Наїба Букеле
Сальвадор регулярно купує BTC у держрезерви. Джерело: Twitter-акаунт президента Наїба Букеле

Україна також значно просунулася в регулюванні Біткоїна та його ефективній інтеграції у вітчизняну фінансово-економічну систему. Прийняття відредагованого законопроєкту «Про віртуальні активи» у лютому 2022 року, а також його підписання президентом Володимиром Зеленським наступного місяця створило необхідні передумови для розвитку Біткоїн-індустрії та повноцінного використання BTC у щоденних операціях. Ухвалений закон набуде чинності лише після відповідних змін у Податковому кодексі. У будь-якому разі це питання має бути остаточно вирішене в найближчі місяці, попри військове вторгнення РФ.

Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров зазначає:

«Ми вже зараз створюємо в Україні легальне та сприятливе середовище для розвитку ринку віртуальних активів».

Чому ці країни є більш ефективними?

Хоча регуляторна і соціально-економічна ситуація в кожній з цих країн є унікальною, можна виділити основні чинники, що роблять їх більш гнучкими та ефективними у впровадженні необхідних реформ на законодавчому рівні.

1. Бажання населення переорієнтуватися на більш стабільні та неінфляційні гроші. Будь-які уряди тою чи іншою мірою відзеркалюють інтереси громадян своєї країни. Мешканці Сальвадору, ЦАР та України усвідомлюють нестабільність національних грошових одиниць та є більш відкритими до інноваційних фінансових інструментів. Зростання власників біткоїнів у цих країнах також змушує уряди приділяти належну увагу законодавчому врегулюванню цього питання.

2. Орієнтація на залучення іноземних інвестицій. Уряди країн, що розвиваються розуміють, що успіхи в залученні іноземних інвестицій будуть напряму визначати їхні конкурентні позиції на ринку в довгостроковому періоді. Тому створення біткоїн-хабів може бути стратегічно важливим для таких країн. Зростання інтересу біткоїнерів зі всього світу до Сальвадору протягом останнього року лише підтверджує цю стратегію.

3. Більша відкритість до зміни статус-кво. Деякі розвинені країни (такі як США або Велика Британія) не поспішають надавати біткоїну статус законного платіжного засобу в тому числі й через те, що їхні національні валюти (долар та фунт стерлінгів) використовуються як резервні валюти в сучасній світовій фінансовій системі. Тому, навіть попри велику популярність біткоїна серед їхніх громадян, вони все ж залишаються більш консервативними у плані регулювання цифрових активів. Україна та інші країни, що розвиваються мають додаткові стимули для запровадження реформ, що сприятиме зростанню їхньої ролі на міжнародній арені.

Структура валютних резервів країн світу. Джерело: NASDAQ
Структура валютних резервів країн світу. Джерело: NASDAQ

Як зазначає CEO Bitcoin Magazine Девід Бейлі, дана тенденція є невипадковою:

«У той час, як провідні економісти світу зациклені на економічних гігантах, таких як Китай або США, майбутнє грошей вирішується в таких країнах як Сальвадор та Україна».

Саме ці країни успішно демонструють, що загальне використання біткоїна є не лише можливим, а й абсолютно необхідним у XXI столітті як на рівні національних економік, так і серед громадян. Країни отримують потужний імпульс для економічного зростання та залучення капіталу, а люди отримують можливість відчути себе вільними від надмірного державного впливу, а також ефективно планувати довгострокові витрати та проєкти.

Біткоїн-революція

Попри неоднозначні реакції на законодавче врегулювання статусу Біткоїна (наприклад, МВФ регулярно завдає критиці фінансову політику Сальвадору), ці країни отримають цілий ряд стратегічних переваг у майбутньому. Зокрема, вони зможуть ефективно захистити заощадження населення, а, отже, й збільшити обсяги внутрішніх інвестицій. Окрім того, найбільш відкриті економіки та правові системи сприятимуть залученню іноземних інвестицій та створенню повноцінної Біткоїн-індустрії, що буде позитивно впливати на майже всі інші галузі економіки. Насамкінець, довгострокове зростання вартості біткоїна також сприятиме збільшенню доходів держави та уникненню значних дефіцитів та фінансових криз.

Тому за кілька років навіть найбільш розвинені країни, які досі намагаються втримати статус-кво, будуть змушені лібералізувати своє законодавство та ставати більш відкритими до Біткоїна. Біткоїн-революція, яка підсилюватиметься рухом капіталу між країнами та регіонами світу, а також зростанням ролі Біткоїна як платформи для інноваційних блокчейн-розробок буде стрімко наростати з кожним роком. Тому значення невеликих країн та економік, що розвиваються як першопроходців у цій сфері важко переоцінити.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024