Децентралізація та локалізоване виробництво: Біткоїн, нейромережа та 3D-друк

Децентралізація та локалізоване виробництво: Біткоїн, нейромережа та 3D-друк

Аналіз подібностей між ШІ, 3D-друком та Біткоїном з погляду їхнього революційного потенціалу як децентралізованих технологій.

У книзі 1997 року «Суверенна особистість» Вільям Ріс-Могг та Джеймс Дейл Девідсон переконливо доводять, що протягом всієї історії на зміну панівній силі завжди приходять нові технології. Прогрес у сільському господарстві призвів до знерухомлення власності, що зробило її легкою здобиччю для «спеціалістів із насильства», попередників сучасних урядів, які були одночасно грабіжниками та захисниками від грабунку. Стремено, сідло і шпори в сукупності мали схожий руйнівний ефект, передавши владу в руки одному озброєному лицарю від важкої кавалерії. Порохова революція зруйнувала феодальний порядок, укріплений у ті дні католицькою церквою. Ріс-Могг і Девідсон пишуть: «Церква прагнула зробити релігійні чесноти зі своїх власних економічних інтересів, водночас виступаючи проти розвитку виробництва та незалежних комерційних статків, які могли дестабілізувати феодальну систему». Друкарський верстат ще більше нашкодив Церкві: вона втратила монополію на біблійні наративи. Результатом стала значна втрата її впливу та влади, яка перейшла до сучасної національної держави.

Ріс-Могг і Девідсон стверджують, що мікропроцесор неминуче зруйнує національну державу так само як друкарський верстат зруйнував християнський світ кілька сотень років тому. Сам Інтернет (глобально взаємопов'язана спільнота) та криптографія з відкритим ключем (яка захищає як комунікації, так і надбання Біткоїна) стали можливими завдяки мікропроцесорам.

Сьогодення та майбутнє

Одним з основних фронтів боротьби за децентралізацію є валютний фронт. З моменту створення Біткоїна у 2009 році ми отримали можливість здійснювати транзакції без дозволів, без кордонів та (часто) анонімно. Національні держави вже давно насторожено ставляться до будь-якої загрози їхній монополії на гроші та готові витрачати величезні суми коштів, щоб гарантувати відсутність серйозних грошових конкурентів. Біткоїн слугує альтернативою цій пастці, тому він зазнає атак з боку політиків та традиційних засобів масової інформації.

Для здійснення транзакцій з біткоїном потрібні майнери. Без сумніву, регулятори в США та Європі спостерігали за тим, як Китай заборонив майнінг біткоїна у 2021 році, що призвело лише до того, що більша частина хеш-потужності перейшла з цієї країни до Сполучених Штатів. Тому, хоча регулятори, ймовірно, хотіли б повністю заборонити його у Сполучених Штатах та Європі, вони знають, що, зробивши це, вони лише втратять нормативний контроль та податкові надходження від майнерів. Таким чином, на цей час навіть Елізабет Уоррен – найворожіше налаштована до Біткоїна законодавиця у Вашингтоні – не пропонує повністю заборонити Біткоїн. Натомість вона пропонує поширити правила «знай свого клієнта» (KYC) практично на всіх учасників екосистеми Біткоїна, а також перешкоджати самостійному зберіганню та технологіям підвищення конфіденційності.

Біткоїн (наразі) дійсно має важливе слабке місце, повʼязане з централізацією: апаратне забезпечення. Кембридзький університет публікує галузеві звіти про майнінг біткоїна та повідомляє, що переважна більшість майнерів використовують чіп «ASIC» для алгоритму хешування SHA-256, створеного сінгапурською компанією Bitmain. Незалежно від того, де Bitmain виробляє свої чіпи ASIC, ідеальним сценарієм для децентралізації Біткоїна було б, якби виробництво ASIC-майнерів (і сам майнінг, якщо вже на те пішло) було розосереджено по всьому світу, щоб жоден конкретний регіон не міг мати явну перевагу, взявши контроль над потужністю хешування. Розумним компромісом було б виробництво ASIC-майнерів у великих масштабах та високої якості більшою кількістю виробників, ніж зараз, особливо в країнах, які політично не пов'язані одна з одною, так що змова між ними була б малоймовірною.

Другий великий фронт боротьби за децентралізацію – це штучний інтелект (ШІ). Якось я був присутнім на конференції, на якій виступав Пітер Тіль. Він сказав щось на зразок (цитата з пам'яті): «Біткоїн – це технологія, яка приносить користь людині. ШІ – це технологія, яка приносить користь державі». Саме технологія ШІ та її підтримка державою наголошують на важливості передачі її в руки якомога більшої кількості учасників, якщо ми хочемо побудувати справді децентралізований світ.

Один із ризиків для децентралізації ШІ актуальний і для Біткоїна: потенційний сценарій майбутнього, в якому обладнання контролюватиметься та буде зареєстроване згідно із законом. У випадку з Біткоїном це означатиме, що майнери повинні зареєструвати свої чіпи ASIC. У випадку з ШІ це може означати, що вам чи мені доведеться зареєструвати графічні процесори (GPU) понад певну потужність (або, у випадку програмного забезпечення, необхідно зареєструвати матриці). Гійом Вердон, який відомий під псевдонімом @BasedBeffJesos, згадав про цей ризик у подкасті з Лексом Фрідманом, стверджуючи, що це може «[зупинити] процвітання екосистеми з відкритим вихідним кодом… виконавчим указом, згідно з яким LLM з відкритим вихідним кодом є технологією подвійного призначення та повинні контролюватись державою».

Хоча укази не можуть знищити Біткоїн (але можуть переконати деяких людей не використовувати його), аналогічні вимоги до звітності для майнерів, ймовірно, певною мірою вплинуть на екосистему Біткоїна з відкритим кодом.

Третє важливе поле битви, на яке варто звернути увагу – це 3D-принтери, асемблери та інші інструменти в арсеналі «творців». Цей рух «творців» натякає на майбутнє розв'язання проблеми тенденцій централізації Біткоїна та штучного інтелекту.

Уявіть собі світ із 3D-принтерами та супутніми інструментами в домівках більшості людей. Якби ви могли надрукувати свої власні високоякісні біткоїн-майнери ASIC та графічні процесори для запуску великих мовних моделей (LLM), на нас чекає децентралізація на кілька світлових років вперед.

Ми можемо на мить проігнорувати футуристичний сценарій, в якому 3D-принтери та інші інструменти будуть використовуватися для виробництва обладнання для біткоїна та програм штучного інтелекту. Навіть зараз деякі уряди дивляться на 3D-принтер так само скептично, як католицька церква ставилася до друкарського верстата в 15 і 16 століттях. Законопроєкт Асамблеї штату Нью-Йорк, якщо його буде прийнято, вимагатиме перевірки судимості з відправленням відбитків пальців у ФБР для придбання 3D-принтерів, «здатних створювати вогнепальну зброю». Можна очікувати, що різні уряди, побоюючись втрати централізованої влади, продовжуватимуть наполягати на реєстрації та вимогах KYC для збереження контролю над інструментами реального простору, які сприяють децентралізації в кіберпросторі.

Примітка: у Радянському Союзі існував аналогічний контроль над, здавалося б, невинними об'єктами, такими як книги, копіювальні апарати, факси – все це сприяло поширенню інформації й, таким чином, загрожувало режиму. Аналогічні зусилля були спрямовані на контроль над продажем тканини в Східній Німеччині, яку можна було б використати для виготовлення повітряних куль, щоб завадити втечі людей до Західної Німеччини. (Див. американський фільм 1982 року «Нічна переправа» та німецький фільм 2018 року «Повітряна куля» з історіями про справжні втечі).

Локалізоване виробництво, чи то вдома, чи в так званій виробничій лабораторії, ймовірно, стане об'єктом дедалі більшої ворожості з боку різних урядів, в міру того як 3D-принтери та інші «продукуючі» інструменти зможуть виробляти ще складнішу електроніку. Принаймні, зараз кількість таких лабораторій зростає в геометричній прогресії: на сьогодні понад 2000 з них розкидані по всьому світу і навіть отримують різну підтримку урядів. Це число не включає безліч більш персоналізовані лабораторії в будинках людей.

Професор Массачусетського технологічного інституту Ніл Гершенфельд намагається зрозуміти, як виглядає світ, у якому майже кожен може зробити майже будь-що і коли машини можуть створювати інші машини, навіть складніші, ніж вони самі.

В подкасті Гершенфельд стверджує, що локалізоване виробництво не масштабується і що виробництво зазвичай призначене для особистого використання, а не для комерційного продажу. Але коли тисячі людей по всьому світу навчаться локально виробляти власні біткоїн-майнери, надруковані на 3D-принтері та зібрані в домашніх умовах, а потім об'єднувати індивідуальні потужності хешування з іншими в пулі для майнінгу і координувати дії один з одним через мережу Tor... тоді світ почне виглядати набагато децентралізованішим.

Висновок

Біткоїн, штучний інтелект та 3D-принтери об'єднані спільною темою децентралізації та руйнівного потенціалу для національної держави. Оскільки біткоїн-чіпи ASIC для майнінгу і графічні процесори, які використовуються для LLM, існують у реальному просторі, де домінують національні держави, уряди можуть ставати все більш ворожими до такого обладнання: вимагати перевірки судимості, проходження KYC і т.д. Цікаво, що 3D-принтери, асемблери та інші «продукуючі» інструменти можуть бути використані зараз або в майбутньому для локалізованого виробництва (вдома чи в лабораторіях), що дозволить створити набагато децентралізованіший світ.

Тим часом, перевірки кримінального минулого та вимоги до реєстрації для 3D-принтерів та інших подібних інструментів, як ті, що були запропоновані в законопроєкті A8132 Асамблеї штату Нью-Йорк, заслуговують на скептицизм і рішучий політичний опір.

Це гостьовий пост Еміля Фанефа. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024