Anduro: мережа сайдчейнів

Anduro: мережа сайдчейнів

Anduro – це гібридний сайдчейн з можливістю об'єднаного майнінгу, розроблений для того, щоб федерація могла керувати кількома сайдчейнами з різною архітектурою.

Компанія Marathon оголосила про розробку другого рівня під назвою Anduro. Хоча насправді у конструкції Anduro немає будь-яких принципово нових елементів чи розробок, його компонування дещо відрізняється від інших наявних сайдчейн-систем, таких як RSK або Liquid/Elements.

Anduro – це федеративна модель, у якій використовується кворум. Основна відмінність між Anduro та іншими сайдчейнами полягає в дизайні, який дозволяє запускати та керувати кількома сайдчейнами з різною архітектурою через цей кворум. Це чимось нагадує концепцію драйвчейнів, які дозволяють створити ширшу мережу сайдчейнів замість однієї.

Anduro також дозволятиме об'єднаний майнінг, що, як і RSK (платформа смарт-контрактів, підʼєднана до блокчейну Біткоїна через сайдчейн, яка також використовує федеративну прив'язку), не пропонує будь-якої додаткової безпеки для біткоїна, прив'язаного до сайдчейна, який контролює федерація. Однак, Anduro, як і RSK, забезпечує безпеку POW для інших активів, які можуть бути випущені в сайдчейні, без прив'язки до мейнчейну.

Модель прив'язки та консенсусу

Фактична прив'язка між мейнчейном і сайдчейном по суті аналогічна Liquid і в деталях виглядає приблизно ідентичною з погляду структури та реалізації. Кворум (Collective) складатиметься з 15 суб'єктів (Functionaries), які фактично обробляють ключі мультипідпису, пов'язані з керуванням прив'язкою, та 50 або більше Учасників (Contributors), схожих на часткових членів Liquid, які можуть вносити до білого списку та ініціювати виведення коштів з сайдчейну(ів), хоча вони не є активними учасниками обробки виведення коштів.

Як і Liquid, Anduro також використовуватиме офіційну організацію для вирішення проблеми управління. Тобто оновлення мережі, прийняття рішень про майбутні зміни в наборі членів федерації та загалом будь-які питання, які можуть виникнути щодо роботи сайдчейнів, якими управляє кворум. Безпека федерації зрештою залежить від різноманітності юрисдикції, що дозволяє підтримувати опір цензурі та надає захист від конфіскації коштів, навіть якщо федерація складається з чесних членів.

Цікавий факт про таку конструкцію полягає в тому, що на відміну від RSK кворум грає активну роль у процесі досягнення консенсусу, крім полегшення роботи механізму прив'язки. В Anduro кворум фактично досягає консенсусу щодо вмісту блоків для сайдчейну за допомогою алгоритму Byztanine Fault Tolerant (BFT) або циклічного вибору, коли один учасник створює блоки для цього раунду. Учасники кворуму також періодично підписують блоки, які функціонують як система контрольно-пропускних пунктів, що запобігає зміні порядку чогось в історичному минулому. Після підписання та перевірки майнери не можуть реорганізувати блоки сайдчейну без кворуму.

Обидва ці фактори по суті функціонують як брандмауер між можливостями отримання максимальної вигоди (MEV) і самими майнерами. MEV – це будь-яка доступна майнерам можливість, коли зміна порядку транзакцій може надати цьому майнеру додатковий дохід під час видобутку наступного блоку. MEV продемонстрував тенденцію до збільшення тиску централізації на виробників блоків в інших мережах, де він став переважати. Оскільки кворум фактично приймає рішення про зміст блоків сайдчейну, а майнери просто передають їх за допомогою доказу роботи, кворум виступає як щит проти централізованого тиску на виробників блоків (у випадку майнерів Біткоїна), беручи на себе роль фактичної побудови блоків.

У довгостроковій перспективі Marathon має намір працювати над створенням бездовірчих механізмів прив'язки та механізмів консенсусу, зокрема посилаючись на BitVM (віртуальна машина Біткоїна, пропозиція щодо розширення його функціоналу) як приклад того, як це може бути досягнуто. Хоча це ставить під сумнів здатність підтримувати захист MEV за поточної архітектури, водночас це не дозволяє MEV створювати ризик тиску централізації для майнерів. Також важливо відзначити, що BitVM, яка використовує модель контролера, передбачає управління коштами, заблокованими в прив'язці BitVM, певними учасниками. Хоча це радикально покращує модель безпеки прив'язки, дозволяючи доказово карати нечесних учасників одним учасником, знадобляться масштабні зміни в самій конструкції BitVM, щоб повністю усунути потребу в еквіваленті федерації.

Загалом така архітектура забезпечує хороший баланс між реалізацією наявних конструкцій сайдчейнів та створенням свого роду захисних шарів між сайдчейнами та майнерами, коли мова йде про ризики MEV.

Два види архітектури сайдчейну

Після запуску Anduro підтримуватиме дві архітектури сайдчейну: на основі Біткоїна і на Ethereum.

Coordinate: Coordinate – це варіант сайдчейну Біткоїна. Він запровадить невеликі зміни в Біткоїні, у тому числі вбудовану підтримку випуску активів, подібну до Liquid, і має намір обслуговувати Ordinals і варіанти використання токенів, такі як BRC-20, а також примітивні продукти DeFi.

Alys: Alys – це варіант сайдчейну Ethereum, який по суті просто переносить віртуальну машину Ethereum і Solidity на сайдчейн Біткоїна. У перспективі він зможе забезпечити нове середовище навчання для розробників Ethereum, щоб вони могли зосередити свою увагу на створення сервісів та інструментів на основі Біткоїна.

Після халвінгу біткоїн стане дефіцитнішим ніж золото Після халвінгу біткоїн стане дефіцитнішим ніж золото Нова пропозиція біткоїна вперше перевершить золото після халвінгу у 2024 році. Спенсер Ніколз 15 квітня 2024
Як догми вбивають клітини мозку Як догми вбивають клітини мозку Усі культури потребують певної всеосяжної віри, для підтримки їх як єдиної ідентичності. Але коли цієї віри дотримуються сліпо, це призводить до стагнації та незгод. Шинобі 14 квітня 2024
Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Хоча DAO традиційно асоціюються з Ethereum, емуляція більшості функцій DAO можлива у Біткоїні з використанням мультипідпису та голосування з приводу того, які транзакції підписувати. Діллон Хілі 13 квітня 2024