Навіщо встановлювати повну ноду

Навіщо встановлювати повну ноду

Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо.

Які бувають ноди

Почнемо з самого початку. Що таке нода? Нода (або вузол) – це сервер зі спеціальним програмним забезпеченням, під’єднаний до мережі Біткоїна. Виконувати функції ноди може майже будь-який комп’ютер чи ноутбук. Головна функція нод – перевіряти та підтверджувати транзакції. Наприклад, біткоїнери за допомогою нод ефективно перешкоджають спробам подвійної трати чи іншим шахрайським операціям, адже без їхнього схвалення сумнівна транзакція не буде додана до блокчейну.

Ноди складаються з двох частин: апаратного та програмного забезпечення. Апаратне забезпечення – це фізичні пристрої (мікросхеми, процесори тощо), необхідні для запуску програмного забезпечення. Програмне забезпечення – це набір інструкцій, які може зберігати й виконувати апаратне забезпечення.

Отже, що роблять ноди? Вони перевіряють наступні аспекти: чи не було витрачено один і той самий BTC двічі, або чи дійсно відправник має монети, які він намагається надіслати. Процес колективної згоди окремих вузлів щодо дійсності блоку (і транзакцій, які він містить) перед додаванням його до блокчейну визначається консенсусом.

Оскільки Біткоїн є піринговою платіжною системою, тут немає посередників, які б забезпечували дотримання правил у мережі. Тому ноди повинні досягати консенсусу між собою за допомогою відповідного програмного забезпечення.

Наразі існують декілька основних видів нод. Перший – це повна нода. Повні вузли зберігають весь блокчейн і можуть повністю перевірити дотримання всіх правил мережі Біткоїна. Якщо транзакція дійсна, повна нода транслює її іншим нодам, до яких вона підключена. Ці вузли проходять той самий процес перевірки. Як тільки достатня кількість повних вузлів погоджується з тим, що транзакція достовірна, вона додається до пулу інших дійсних транзакцій. Єдиний практичний мінус використання повної ноди – великий обсяг даних, що потрібно завантажити на пристрій.

Другий варіант – це полегшена нода (SPV-клієнт). Для запуску такого мережевого вузла не обов'язково завантажувати весь блокчейн. Достатньо його фрагментів – заголовків блоків. Але робота таких нод потребує зв’язку з повними нодами. Останні й постачають необхідну блокчейн-інформацію відповідно до заголовків блоків.

Третій варіант – це урізана повна нода. Вона намагається зекономити пам'ять завдяки «обрізанню» старих блоків. Такі ноди можуть досить ефективно працювати з транзакціями протягом останніх кількох років, але не мають інформації про більш віддалені блоки.

Четвертий варіант – майнінгова нода. Вона підтверджує транзакції, необхідні для додавання нових блоків у блокчейн. Ключова відмінність між повними вузлами і майнінговими нодами полягає у тому, що останні можуть пропонувати нові блоки для мережі Біткоїна, а повні вузли не можуть. Відповідно, майнери через свої ноди можуть отримувати винагороду за блок, а повні вузли – ні.

Навіщо встановлювати повну ноду
Види Біткоїн-нод. Джерело: O’Reilly.

Переваги повної ноди

Якщо не брати до уваги майнерів (які ставлять собі за мету не лише перевірити коректність транзакцій, а й видобути блок), то для всіх інших бажано обирати саме повні ноди. Використовуючи цю опцію, вам не потрібно покладатися на сторонні сервіси для перевірки транзакцій. Це знижує ризик бути введеним в оману неправдивою інформацією або потенційними зловмисниками. Особливо, коли мова йде про великі транзакції, раціонально мінімізувати ризики шахрайства.

Коли ви використовуєте повний вузол, вам не потрібно ділитися даними про транзакції з будь-якими сторонніми постачальниками послуг. Це підвищує вашу конфіденційність і безпеку, зберігаючи вашу фінансову інформацію під вашим контролем. До того ж запуск повної ноди сприяє децентралізації та загальному розвитку мережі Біткоїна. Чим більше вузлів, тим стійкішою стає мережа до зовнішніх атак.

Запускаючи власну повну ноду, ви не залежите від централізованих сервісів для доступу до мережі. Це відповідає принципам децентралізації та суверенітету, які лежать в основі філософії Біткоїна. Насамкінець створення та підтримка повноцінного вузла може дати цінне розуміння того, як працює протокол Біткоїна. Цей досвід може поглибити ваше розуміння того, як функціонує мережа й досягається консенсус на практиці.

Навіщо встановлювати повну ноду
Повна нода від Umbrel. Джерело: Umbrel.

Як запустити повну ноду? Класичним варіантом є завантаження й синхронізація всіх даних блокчейну (обсягом понад 500 Гб) через використання Bitcoin Core. Але на сьогодні є й чимало інших варіантів запуску повної ноди, що можуть бути зручнішими для біткоїнерів. Наприклад, досить популярним варіантом є Umbrel – окремий фізичний пристрій, що дозволяє розгортати як Біткоїн-, так і Lightning-ноду. Існують покрокові інструкції щодо запуску ноди на Umbrel, а у разі виникнення питань можна звернутися за порадою до більш досвідчених біткоїнерів на форумі.

Що у підсумку

Повна нода якнайкраще відповідає принципу біткоїнерів «не довіряй – перевіряй!». Використовуючи таку ноду, вам не потрібно не від кого залежати, й ви можете бути впевненими, що ваша транзакція буде додана у блокчейн Біткоїна. Щобільше, ви також сприятимете більшій децентралізації та стабільності мережі, чим допоможете і всім іншим учасникам спільноти.

Певні технічні складнощі не мають становити значної проблеми, адже на ринку вже представлено чимало варіантів на будь-який смак. Загалом можна очікувати, що запуск повної ноди ставатиме дедалі легшим завдяки технічному прогресу, а відповідні пристрої – дешевшими. Тож мережа ставатиме дедалі стабільнішою, а гіпербіткоїнізація лише прискорюватиметься.

Майбутнє біткоїн-кредитування Майбутнє біткоїн-кредитування Зі зростанням капіталізації біткоїна та його ширшим прийняттям у світі збільшується попит на його використання у вигляді застави при наданні/отриманні позик. Проте сучасна банківська система має занадто багато проблем, які можна розв’язані лише при переході на стандарт Біткоїна. Дмитро Харьков 15 квітня 2024
Біткоїн проти диктатури Біткоїн проти диктатури Навіть у XXI столітті у світі існують авторитарні та тоталітарні режими, що становлять небезпеку не лише для своїх громадян, а й для жителів інших країн. Проте з появою Біткоїна з’являється можливість протистояти їхньому шкідливому впливу, принаймні у фінансовій сфері. Дмитро Харьков 12 квітня 2024
Найвідоміші Біткоїн-наставники Найвідоміші Біткоїн-наставники Наставники у Біткоїн-спільноті – це люди, яку виконують важливу просвітницьку роль та допомагають іншим зрозуміти, що таке Біткоїн та як він може покращити їхнє життя. Володимир Гришенко 11 квітня 2024