Lightning Labs: історія одного з провідних розробників Lightning Network

Lightning Labs: історія одного з провідних розробників Lightning Network

Стартап Lightning Labs одним із перших взявся за розроблення протоколу Lightning Network, згодом ставши лідером у цій сфері. Завдяки суттєвому внеску компанії, створеної Елізабет Старк, другий рівень Біткоїна став набагато доступнішим і більш функціональним.

Про компанію Lightning Labs

Lightning Labs – важливий гравець на ринку розроблення та підтримки Lightning Network (LN), яка є децентралізованою мережею, що використовує технологію смарт-контрактів поверх блокчейну Біткоїна. Ця мережа дозволяє проводити миттєві та недорогі транзакції, розв'язуючи проблему масштабованості, з якою стикається базовий рівень. Створення Lightning Labs мотивовано прагненням поліпшити й оптимізувати транзакції у блокчейні Біткоїна, щоб зробити їх більш ефективними у повсякденному використанні.

Розроблення та просування Lightning Network мало велике значення для Біткоїн-спільноти. Це не лише надало рішення для масштабування мережі, а й відкрило нові можливості для мікроплатежів, моментальних транзакцій та розвитку децентралізованих застосунків, які були неможливими в рамках обмежень основної мережі Біткоїна. З моменту свого створення Lightning Labs продовжує інноваційну роботу, розробляючи нові інструменти та сервіси, які роблять використання BTC більш доступним та ефективним для широкого кола користувачів і підприємств.

Створення стартапу

Підприємниця у сфері блокчейну, педагогиня і викладачка інформатики в Єльському університеті Елізабет Старк 2016 року заснувала компанію Lightning Labs, одного з головних розробників LN – вирішення другого рівня, покликаного розв'язати проблеми масштабованості мережі Біткоїн.

Lightning Labs: історія одного з провідних розробників Lightning Network
Елізабет Старк. Джерело: соцмережа X.

Елізабет Старк зібрала команду з талановитих інженерів та мислителів. Серед перших, кого вона запросила, був Олаолува Осунтокун, який попри свій молодий вік займав ключову роль у розробленні протоколу та став технічним директором компанії. Його знання в галузі мережевих технологій та безпеки відіграли вирішальну роль в успіху Lightning Labs, сприяючи розробленню рішень для забезпечення миттєвих та ефективних платежів.

Lightning Labs: історія одного з провідних розробників Lightning Network
Олаолува Осунтокун. Джерело: соцмережа X.

Що потрібно знати про Lightning Network

Мережу LN було вперше описано в технічному документі розробників Джозефа Пуна і Тадеуша Дріжджа у 2015 році. На основі концепції офчейн (позаблокчейнових) каналів платежів, Lightning Network дозволяє користувачам здійснювати практично миттєві транзакції з мінімальними комісіями, не завантажуючи головну мережу. Це досягається за рахунок створення приватних каналів між користувачами, через які може проходити необмежена кількість транзакцій, що фіксуються в основний блокчейн тільки під час відкриття та закриття каналу. Такий підхід не лише значно прискорює транзакції, а й підвищує їхню конфіденційність, роблячи LN ключовим елементом у розвитку екосистеми.

Стартап Lightning Labs разом з іншими командами розробників Lightning Network виробили подальшу стратегію розвитку проєкту та кроки щодо його стандартизації з метою сумісності з різними імплементаціями протоколу. Ключові для LN події відбулися на зустрічі у Мілані 2016 року.

У результаті італійської зустрічі, зокрема, було ухвалено кілька рішень щодо сумісності протоколу, а також щодо того, як кожна з імплементацій має працювати в майбутньому.

Розвиток Lightning Network

Завдяки завзятій праці розробників, тестову версію мережі було запущено в травні 2016 року, а в січні 2017 року світ побачив LND (Ligthning Network Daemon). Це одна з найпопулярніших реалізацій протоколу, яка має на меті забезпечити миттєві мікроплатежі між учасниками у великих обсягах. Перша реальна транзакція каналом Lightning Network відбулася у грудні 2017 року, коли представник Lightning Labs Алекс Босворт використав мережу для оплати свого телефонного рахунку. Потім за допомогою LN можна було здійснювати вже будь-які покупки.

Lightning Labs: історія одного з провідних розробників Lightning Network
Джерело: соцмережа X.

2018 року стартап презентував першу бета-версію клієнта Lightning для основної мережі біткоїна LND 0.4. Вона дала можливість користувачам надсилати біткоїни поза блокчейном. Цей реліз був розрахований на розробників і просунутих користувачів, які можуть володіти повною нодою та використовувати інтерфейс командного рядка LND. Елізабет Старк повідомила, що для цієї версії існують обмеження – $1400 для одного платіжного каналу. Відзначаючи популярність клієнта LND, вона повідомила, що розробники вже створили десятки застосунків на основі цього програмного забезпечення.

Залучення фінансування

Активність розроблень команди Lightning Labs не залишилася поза увагою Біткоїн-спільноти. У 2018 році стартап залучив $2,5 млн від CEO Twitter Джека Дорсі, виконавчого директора Square Capital Жаклін Різ, засновника Litecoin Чарлі Лі та COO PayPal Девіда Сакса.

У 2020 році Lightning Labs у раунді фінансування Серії А залучила $10 млн. Водночас розробники оголосили про вихід бета-версії першого платного продукту – Lightning Loop. Таке рішення мало допомогти стартапам, операторам нод і кінцевим користувачам більш ефективно надсилати й отримувати кошти в мережі Lightning, керуючи ліквідністю.

«За допомогою Loop користувачі можуть переміщати кошти між блокчейном Біткоїна та мережею Lightning без обмежень», – пояснила Елізабет Старк.

Lightning Labs: історія одного з провідних розробників Lightning Network
Джерело: соцмережа X.

У 2022 році Lightning Labs закрила раунд фінансування Серії B на $70 млн. Отримані кошти розробники спрямували на розвиток протоколу Taro, який дозволяє емітувати, зокрема, стейблкоїни в мережі Біткоїна та використовувати їх у застосунках LN.

Останні розробки Lightning Labs

У другій половині 2023 року розробники Lightning Labs представили інструменти LangChainBitcoin. Це дало можливість розробникам штучного інтелекту інтегрувати біткоїн-платежі у свої рішення.

Представлені інструменти було розраховано на ШІ-програми, такі як ChatGPT від OpenAI, які зможуть взаємодіяти з мережею Біткоїна. У Lightning Labs пояснили, що у створених на протоколі L402 інструментах, вбудованих у механізм аутентифікації, також використовується Langchain – бібліотека, що застосовується для спрощення операцій із застосунками ШІ.

А 31 січня стало відомо, що ChatGPT упорався з використанням протоколу LND. Штучний інтелект зумів коректно ретранслювати API-запити відповідно до бажання користувача.

Підбиваючи підсумки

Lightning Labs відіграє ключову роль в еволюції та розширенні можливостей Біткоїна, ставлячи перед собою завдання вирішення одного з найважливіших питань – масштабованості мережі Біткоїна. Розробляючи та підтримуючи Lightning Network, компанія запропонувала ефективне рішення для прискорення транзакцій та зменшення їхньої вартості, що зробило біткоїн більш доступним і зручним для повсякденних платежів.

Технології, розроблені Lightning Labs, дозволили створити децентралізовану мережу мікроплатежів, яка працює поверх основного блокчейну, забезпечуючи миттєві транзакції з низькою комісією. Це не лише сприяло збільшенню обсягу та швидкості оброблення транзакцій без шкоди для безпеки, а й відкрило нові можливості для розвитку екосистеми Біткоїна, залучаючи до неї нових користувачів і розробників.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024