Степеневий закон: як зрозуміти ціну біткоїна

Степеневий закон: як зрозуміти ціну біткоїна

Є чимало моделей, які намагаються описати динаміку ціноутворення BTC. Проте більшість з них не проходять випробування часом. Натомість степеневий закон демонструє найбільшу точність, хоча й прогнозує лише діапазон, а не конкретний курс.

Унікальність біткоїна

Коли аналітики з різних галузей знань почали досліджувати динаміку курсу біткоїна, їх здивувало кілька речей. Перше, на що вони звернули увагу, – це дуже високі темпи зростання ціни активу. Але згодом вони помітили ще дещо: якщо зобразити графік біткоїна на логарифмічному графіку (де буде відкладений час і курс), то вся історична динаміка буде представлена прямою лінією.

Слід зазначити, що жоден з інших проаналізованих активів не демонструє таких цінових патернів: ані акції, ані інші цифрові активи.

Степеневий закон: як зрозуміти ціну біткоїна
Динаміка курсу акцій: відсутність логарифмічної залежності. Джерело: BTC_POWER_LAW

Про що це говорить? Про те, що ціноутворення біткоїна принципово відрізняється від традиційних фінансових активів. Щобільше, воно нагадує патерни природи: наприклад, відстань між планетами відповідно до законів Кеплера або темпи зростання населення міст, або біологічні процеси. До речі це спостереження дуже добре збігається з думкою Gigi, який вважає, що біткоїн можна коректно порівняти лише зі сходом сонця чи припливами та відливами.

Аналітик Джованні Сатостасі зазначає наступне: «Дехто стверджує, що впровадження BTC нагадує розвиток технологій або відому S-подібну криву (так звану логістичну криву). Це невірно. Зростання прийняття BTC не залежить від масштабу і більше нагадує зростання міст, що дуже цікаво».

Степеневий закон

Ціноутворення біткоїна, як і багато природних (а не фінансових) процесів, описуються так званим степеневим законом (power law). Це статистичний термін, що описує залежність між двома величинами, коли зміна однієї призводить до пропорційної зміни іншої. Приклад з математики: довжина сторони квадрата і його площа (якщо довжина зростає вдвічі, то площа збільшується вчетверо).

Один з авторів моделі і її застосування до біткоїна Крістофер Бургер пропонує використовувати три лінії: одну для опису загального тренду (умовно кажучи: «справедливу ціну» BTC), одну – для позначення нижньої межі діапазону та одну – для позначення верхньої межі.

Степеневий закон: як зрозуміти ціну біткоїна
Застосування степеневого закону до біткоїна. Джерело: Bitbo.

Слід звернути увагу на графік. По-перше, ціни на ньому зображено логарифмічно: тобто відстань між $1 та $10 така сама, як і між $10 та $100 або $100 та $1000. По-друге, відстань між роками різна, і вона з часом стрімко скорочується. Це відбувається через те, що час зображено також логарифмічно. Це й означає, що застосовано так звану шкалу log-log, де як вісь x, так і y є логарифмічними.

Що модель каже про сьогоднішню ситуацію на ринку біткоїна? «Справедлива ціна» біткоїна наразі складає $71 000, а теоретично можливий діапазон становить між $25 200 та $281 000. Може здатися, що діапазон ціни настільки великий, що модель не має багато практичного сенсу, але це не так.

Практичне застосування

Можна зробити чимало практичних висновків з цієї моделі, але спочатку звернемо увагу на те, як її пояснює автор Крістофер Бургер: «Це просто означає, що зростання ціни біткоїна сповільнюється. Якщо раніше для того, щоб ціна зросла вдесятеро, потрібно було лише близько року, то тепер це займає кілька років. Прибутковість зменшується, і я очікую, що ця тенденція збережеться в майбутньому».

Але темпи зростання все ще залишатимуться досить високими порівняно з усіма іншими альтернативами. Відповідно до моделі, курс BTC перевершить $100 000, ймовірно, вже цього бичачого циклу. А як щодо $1 млн? Такий курс стане реальністю не раніше за 2028 і не пізніше 2037 року. Щобільше, після 2037 року біткоїн вже ніколи не буде коштувати менше за $1 млн.

Тобто модель цілком підтверджує доцільність стратегії Hodl та довгострокового утримання активу. До того ж вона максимально реалістична у своїх оцінках. Наприклад, у листопаді 2022 року після краху FTX модель вказувала на теоретичний мінімум у $15 500, у той час, як більшість експертів прогнозувала падіння до $10 000-12 000. Але ціна саме зупинилася на рівні підтримки, що прогнозувала модель, залишалася там протягом листопада-грудня, а потім пішла вгору.

Максимуми 2013 та 2017 років точно збігалися з теоретичними максимумами для відповідних років ($1100 та $20 000), і лише останній бичачий цикл видався трохи менш активним (ціна теоретично могла сягнути близько $125 000 у листопаді 2021 року).

Степеневий закон також дозволяє спростувати деякі невірні прогнози: як ведмежі, так і надто оптимістичні. Зокрема деякі експерти все ще кажуть, що біткоїн може за певних умов оновити мінімуми цього циклу ($15 500). Але, як ми бачимо, це неможливо, і ціна вже не впаде нижче за $25 000 навіть за найгіршого сценарію.

Минулого року Баладжі Шрінівасан укладав парі, що біткоїн сягне $1 млн до 17 листопада 2023 року. Але цей прогноз не справдився, й не міг справдитися, що й доводить степеневий закон. Модель Stock-to-Flow від аналітика PlanB прогнозує середню ціну наступного циклу у понад $500 000 з можливим максимумом до $1 млн. Але це також нереалістично: відповідно до степеневого закону, максимум 2025 року буде між «справедливою ціною» у $100 000 і теоретичним максимумом на той момент у $500 000. Модель Stock-to-Flow не враховує, що час має бути відкладено логарифмічно, тож її оцінки є занадто високими.

Висновки

Степеневий закон найбільш точно пояснює зростання біткоїна порівняно з іншими моделями. Хоча він зображує діапазон, а не конкретну ціну, таким чином можна досить ефективно визначати стадію ринку, а також довгостроковий потенціал для зростання. До речі виявлена закономірність також ілюструє, що волатильність біткоїна з плином часу все ж зменшується. Загалом степеневий закон підтверджує доцільність стратегії Hodl та унікальний потенціал BTC порівняно з усіма іншими активами.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024