Халвінг: чому цього разу все може бути інакше

Халвінг: чому цього разу все може бути інакше

Наближається четвертий халвінг Біткоїна, який може суттєво відрізнятися від попередніх.

Четвертий халвінг Біткоїна вже на підході, і він може принести з собою кілька дуже цікавих сюрпризів. Цей халвінг знаменує скорочення винагороди за блок із 6,25 BTC до 3,125 BTC. Таке скорочення пропозиції відбувається кожні 210 000 блоків, або приблизно кожні чотири роки, що відображає дезінфляційну природу Біткоїна та його остаточну обмежену кількість в обігу.

Обмежена пропозиція у 21 мільйон монет, можна сказати, є основною характеристикою Біткоїна. Ця передбачуваність пропозиції та рівня інфляції є основою того, що стимулює попит і віру в біткоїн як вищу форму грошей. Регулярне скорочення пропозиції вдвічі – це механізм, з допомогою якого зрештою реалізується ця обмежена пропозиція.

Халвінги з часом стають рушійною силою однієї з найбільш фундаментальних змін у стимулах Біткоїна у довгостроковій перспективі: переходу від отримання майнерами винагороди за блок до фінансування переважно з комісій за транзакції користувачів, які переміщують біткоїн усередині ланцюжка.

Як зазначив Сатоші в розділі 6 (Стимули) White paper Біткоїна:

«Стимул також можна профінансувати коштом комісій за транзакції. Якщо вихідна вартість транзакції менша за вхідну, різниця є комісією за транзакцію, яка додається до заохочувальної вартості блоку, що містить транзакцію. Як тільки певна кількість монет надійде в обіг, стимул може повністю перейти на комісію за транзакції і бути повністю вільним від інфляції».

Історично халвінг корелював із величезним зростанням ціни біткоїна, компенсуючи зменшення винагороди майнерам удвічі. Рахунки майнерів оплачуються у фіаті, а це означає, що якщо ціна біткоїна зросте, що призведе до збільшення доходу у доларовому вираженні за меншої кількості біткоїна, заробленого за блок, негативний вплив на майнінг пом'якшується.

У світлі останнього ринкового циклу, коли ціна не збільшилася навіть у 4 рази порівняно з попереднім рекордним максимумом, можна лише здогадуватися, наскільки зростання ціни пом'якшить наслідки халвінгу для майнерів. Після майбутнього халвінгу рівень інфляції біткоїна вперше впаде нижче за 1%. Якщо наступний ринковий цикл проходитиме аналогічно попередньому, зі значно меншим висхідним рухом, ніж було раніше, цей халвінг може мати істотні негативні наслідки для майнерів.

Таким чином, доходи від комісії, які майнери можуть отримувати від транзакцій, стають більш важливими, ніж будь-коли, і вони продовжуватимуть ставати дедалі важливішими для їхньої стійкості з точки зору бізнесу, у міру того, як висота блоку збільшується і відбуваються послідовні халвінги. Або доходи від комісії повинні збільшитися, або ціна повинна зрости щонайменше вдвічі за кожен халвінг, щоб компенсувати зменшення доходів від винагород. Якими б оптимістичними не були більшість біткоїнерів, ідея про те, що подвоєння ціни гарантовано відбуватиметься кожні чотири роки, є в кращому разі сумнівним припущенням.

Можете любити їх чи ненавидіти, токени BRC-20 і записи (Inscriptions) змінили всю динаміку мемпулу, піднявши комісію з приблизно 0,1-0,2 BTC за блок до дещо волатильного середнього значення в 1-2 BTC, яке регулярно перевищується значною мірою.

На цей раз є новий фактор

Протокол Ordinals є абсолютно новою динамікою стимулювання халвінгу, якої не було за жодного попереднього халвінгу в історії Біткоїна. Рідкісні сатоші. В основі теорії протоколу лежить те, що сатоші з певних блоків можна відстежувати та «володіти» ними на основі довільної інтерпретації історії транзакцій блокчейну, заснованої на припущенні, що певні суми надсилаються на конкретні виходи, «відправляючи туди ці сатоші». Інший аспект теорії полягає у присвоєнні значень рідкості конкретним сатоші. Кожен блок має базу монет, що дозволяє отримати порядковий номер. Але кожен блок різний за важливістю для схеми. Кожен звичайний блок дає «незвичайний» сатоші, перший блок кожного коригування складності утворює «рідкісний» сатоші, а перший блок кожного циклу халвінгу – «епічний» сатоші.

Цей халвінг стане першим з моменту поширення порядкової теорії Ordinals серед користувачів Біткоїна. «Епічного» сатоші не було, але на нього існував суттєвий ринковий попит з боку великої та розвиненої екосистеми. Ринковий попит на цей конкретний сатоші може оцінюватися в абсурдні суми, кратні того, у що оцінюється сама винагорода для просто взаємозамінних сатоші.

Той факт, що великий сегмент ринку в Біткоїн-індустрії цінуватиме цю єдину базу монет значно вище, ніж будь-яку іншу, створює стимул для майнерів боротися за неї шляхом реорганізації блокчейну відразу після халвінгу. Єдиний раз в історії подібне сталося під час першого халвінгу, коли нагорода за блок зменшилася з 50 BTC до 25 BTC. Деякі майнери продовжували намагатися видобувати блоки, що приносять 50 BTC після скорочення пропозиції, і здалися, коли решта мережі проігнорувала їхні зусилля. Цього разу стимул до реорганізації ґрунтується не на ігноруванні правил консенсусу та надії, що люди перейдуть на ваш бік, а на боротьбі за те, кому вдасться добути повністю дійсний блок через приписану йому цінність.

Немає жодних гарантій, що така реорганізація справді відбудеться, але майнери мають дуже великий фінансовий стимул зробити це. Якщо це справді станеться, тривалість цього зрештою залежатиме від того, скільки може коштувати цей «епічний» сатоші на ринку, щоб компенсувати втрачений прибуток від боротьби за один блок, а не від просування в ланцюжку.

Кожен халвінг в історії Біткоїна був ключовою подією, за якою спостерігало багато людей, але в цьому випадку вона потенційно може виявитися набагато цікавішою, ніж попередні халвінги.

Як може закінчитися епічна битва за сатоші

На мою думку, є кілька варіантів розвитку подій. Перший і очевидний спосіб – нічого не станеться. З якоїсь причини майнери вирішать, що потенційна ринкова вартість майнінгу першого «епічного» сатоші з початку впровадження Ordinals не коштує альтернативних витрат, пов'язаних із витратою енергії на реорганізацію блокчейну та відмовою від грошей, які вони могли б заробити, просто добувши наступний блок. Якщо майнери не вирішать, що додаткова винагорода, яку можна отримати за сатоші з порядковим номером, варта витрат на відмову від переходу до наступного блоку, вони просто цього не робитимуть.

Наступний варіант залежить від нюансів, пов'язаних із масштабом. Уявіть собі масштабне підприємство з майнінгу, яке може дозволити собі ризикувати великою кількістю «втрачених блоків», борючись за «епічний» сатоші. Такий майнер, який має більший капітал, може дозволити собі піти на більший ризик. У цьому сценарії можливі кілька спроб реорганізації з боку великих майнерів, а дрібніші майнери навіть не робитимуть жодних спроб, що по суті не призведе до масштабних збоїв. Це може статися, якщо майнери вирішать, що за порядковий сатоші вони можуть отримати певну винагороду, але не настільки величезну, щоб спричинити серйозне порушення роботи мережі.

Останній сценарій може полягати в тому, що ринок заздалегідь почне торги за «епічний» сатоші, і майнери чітко розумітимуть, що порядковий сатоші оцінюється значно вище за ринкову вартість взаємозамінного сатоші. У цьому випадку майнери можуть боротися за цей блок протягом тривалого часу. Логіка відмови від реорганізації блокчейну полягає у тому, що ви втрачаєте гроші; ви не тільки відмовляєтеся від винагороди за майнінг наступного блоку, але й продовжуєте нести витрати на проведення операцій з майнінгу. Якщо ринок публічно сигналізуватиме, скільки коштує «епічний» сатоші, майнери матимуть чітке уявлення про те, як довго вони зможуть утримуватися від переходу до наступного блоку і при цьому отримувати чистий прибуток. У цьому сценарії в мережі можуть спостерігатися суттєві збої, доки майнери не почнуть наближатися до точки гарантованих збитків, навіть якщо вони успішно завершать видобуток цього блоку без його реорганізації.

Незалежно від того, як воно буде, цей фактор потрібно буде враховувати для кожного халвінгу в майбутньому, якщо тільки попит та ринок ordinals не зникнуть.

Більш ніж половина провідних хедж-фондів США володіють біткоїн-ETF Більш ніж половина провідних хедж-фондів США володіють біткоїн-ETF Аналіз різних типів фондів та установ, які володіють біткоїн-ETF. Сем Бейкер 16 червня 2024
У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє Створення систем на основі Біткоїна вимагає ретельного проєктування та роботи. Ці аспекти не повинні відходити на другий план щодо маркетингу та продажів. Віллем Шро 15 червня 2024
Як виглядає гіпербіткоїнізація? Як виглядає гіпербіткоїнізація? Що таке гіпербіткоїнізація? Цей термін біткоїнери використовують досить часто, але що він насправді означає? Джуліан Мартінес 15 червня 2024